přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. července 2010, 19:43

Semenyaová smí závodit se ženami

Zdánlivě nekonečný příběh Jihoafričanky Caster Semenyaové přeci jen nejspíš dospěl do konce. Podle vyjádření IAAF smí mistryně světa z Berlína bez odkladu závodit.

Byla to největší aféra loňského roku a její bohaté peripetie hýbaly mediálním světem bez mála celý rok.  Týkala se tehdy ještě osmnáctileté půlkařky z JAR Caster  Semenyaové, u níž se  19. srpna, v den, kdy měla běžet finálový závod na MS v Berlíně, objevily pochybnosti o jejím pohlaví. Hlavní příčinou byla její spíše mužská muskulatura a také obrovský výkonnostní skok, který prodělala nedlouho před šampionáte,  a jenž ji rázem zařadil mezi žhavé favoritky titulu.


Semenyaová v Berlíně, foto: E.ErbenSemenyaová navzdory rozjíždějící se kauze do závody nastoupila a suverénně ho vyhrála.  Sama si však možná později přála, aby se to nestalo. Události, které následovaly, ji totiž musely poznamenat na celý život.

Pravost či nepravost jejího pohlaví se staly společenským tématem, k němuž se vyjadřoval kde kdo. Okamžitě se vyrojily „zaručené“ citace bývalých trenérů o utajovaných sextestech, které  již v minulosti prokázaly, že je hermafroditem.  Proti stály rozhořčené citace jejích rodičů, jihoafrických funkcionářů a tu a tam i jejích vlastních, z nichž bylo patrné, jak je dívka z vesnice Polokwane aférou zaskočena.

IAAF nařídila provést u Caster sextesty a poté se stáhla do mlčení – až do výsledků vyšetření odmítala dávat jakákoliv vyhlášení, zároveň však zakázala Semenyaové závodit. Kauza si zatím žila vlastním životem, a to za vydatného přispění jihoafrických bafuňářů, kteří si sice sypali popel na hlavu, že nedokázali Caster ochránit,zároveň  se však odmítali vzdát funkcí, když z nich byli kvůli tomu odvoláni.

Zvratů bylo nepočítaně a co platilo jeden den, druhý už ne. To se týkalo třeba lednového prohlášení  kouče Semenyaové, že kauza už je vyřešena a Caster bude v létě závodit. Prakticky vzápětí to však olympijský výbor země dementoval. Skutečně zásadní průlom tak přišel až dnes: IAAF ve svém prohlášení uvádí, že na základě zprávy doktorského týmu, který Semenyaovou vyšetřoval, dává s okamžitou platností zelenou jejím dalším startům. V platnosti tak zůstává také její mistrovský titul a osobní rekordy 1:55.45 na 800 m a 4:08.01 z patnáctistovky.

Nezbývá než doufat, že je to definitivní tečka za celým případem, a že se vzápětí odkudsi nevynoří další peripetie.  Nebylo by to fair vůči Semenyaové, která si toho podle všeho nezaviněně vytrpěla víc než dost.

Adam Pražák

Vytisknout