přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Semenyaová prý plánuje závodit

Protagonistka nejkontroverznější kauzy loňského roku by měla v nejbližší době startovat na jihoafrickém okruhu závodů, v létě údajně chystá mezinárodní starty.

Mladá Jihoafričanka Caster Semenyaová se vloni stala nechtěnou protagonistkou mediálně velmi sledovaného případu, který vypukl vloni při mistrovství světa v Berlíně, když se jen pár hodin před startem finálového závodu na 800 m vyrojily spekulace kolem jejího pohlaví, opřené především o její chlapecký vzhled a až neuvěřitelný výkonnostní skok, který prodělala v posledních týdnech. Semenyaová přesto do finále nastoupila a rozdílem třídy v něm své soupeřky převálcovala. Tím však kauza zdaleka neskončila, další vývoj ji naopak spíše zamotal, nežli vyjasnil. Podepsalo se na tom i stanovisko IAAF, které se rozhodlo až do odvolání případ nekomentovat a nezveřejnilo ani výsledky pohlavních testů, kterým se atletka musela podřídit. Není divu, že se tak stále rojí nové a nové spekulace, jejichž pravdivost lze spíše jen odhadovat.   


Semenyaová a kouč Michael Seme

Nejnovějším příspěvkem do kauzy je zpráva, která pochází od jejího kouče Michaela Semeho, že Semenyaová bude v letošním roce závodit, a to nejprve na národním okruhu. Objevit by se čerstvě devatenáctiletá atletka měla na úvodním podniku seriálu Yellow Pages, který se uskuteční 19. února v Port Elizabeth, a dvou dalších, jež zatím nebyly specifikovány. „Poběží jedinou osmistovku. Soustředí se hlavně na trať 400 m a v případě, že nebude na daném mítinku vypsána, poběží patnáctistovku,“ vyjádřil se Seme pro server insidethegames.biz s tím, že v létě se pak Semenyaová chystá závodit i v Evropě. A to včetně nejprestižnějšího seriálu Diamantové ligy.

„Po zisku titulu mistryně světa dostala spoustu pozvánek od mítinků, ale kvůli tomu, co se dělo,  se rozhodla nezávodit. Letos je ale situace jiná,“ vyjádřil se Seme. Co se týče velkých soutěží, jsou prý jasným cílem říjnové Hry Commonwealthu, předtím však budou muset kvůli časové kolizi volit mezi juniorským mistrovstvím světa v Kanadě a seniorským šampionátem v Africe.

Čerstvé prohlášení kouče Semenyaové je však zatím třeba brát s jistou rezervou. Seme se odvolává na právníky, kteří mu prý potvrdili, že jeho svěřenkyně bude moci závodit bez jakýchkoliv omezení. Zatím se však k tomu nevyjádřila IAAF, která ústy svého mluvčího Nicka Davise zůstává na svém původním stanovisku. Je tedy možné, že zprávu postihne stejný osud jako předchozí kapitolu poněkud nepřehledného seriálu tahanic okolo Caster Semenyaové. V prosinci se totiž objevila zpráva, že se atletka chystá prostřednictvím svých právníků zažalovat IAAF a národní atletickou federaci o miliony dolarů za to, jak se v jejím případě zachovaly. Vzápětí však přišlo dementi, že nic takového není pravda.

Podobné to může být i s jejím proklamovaným závoděním. Na podporu Semeho se sice vyjádřila  i mluvčí jihoafrické atletické federace (ASA) Ethel Manyakaová, která pro iol.co.za uvedla, že „Semenyaová byla očištěna  a může závodit mezinárodně i lokálně,“, nicméně neupřesnila, kým a kdy se tak stalo.  Navíc mluvčí   právnické kanceláře Dewey & LeBoeuf LLP, která Semenyaovou v kauze zastupuje,  byl ve svých prohlášeních podstatně zdrženlivější a přiznal, že všechny strany jsou stále v jednání.
 
Pokud však Semenyaová skutečně vyběhne, mělo by to uspíšit konec nejasností. IAAF se totiž bude muset chtě nechtě vyjádřit, zda její výsledky, o nichž se lze domnívat, že budou mít potenciál třeba i světových rekordů, bude akceptovat či ne a proč.

Adam Pražák

Vytisknout