přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. dubna 2011, 17:35

Sekyrová počtvrté půlmaratonskou šampionkou, pro Kreisingera premiéra

Sekyrové se podařilo udolat obhájkyni Kamínkovou. Mezi českými běžci se v Pardubicích prosadil Kreisinger, absolutním vítězem se stal Keňan Mike Cheruiyot.

Za slunečného a teplotou příjemného počasí se odehrávaly boje o mistrovské tituly na poloviční maratonské vzdálenosti. Spolupráce, ale i tvrdé soupeření, tak by se dala charakterizovat bitva mezi dvěma favoritkami, které před dnešním závodem stály na půlmaratonském šampionátu třikrát na nejvyšším stupni (historicky nejvíce spolu s Janou Klimešovou). Do čela statistik se po dnešku dostala Sekyrová, o čemž rozhodl úspěšný nástup mezi 16. a 17. kilometrem, po němž se už ztráta Kamínkové jen narůstala.


Medailistky MČR, zleva Metelková, Sekyrová, Kamínková - foto v článku: J. Čech

Dvojnásobnou radost v cíli měla Ivanu Sekyrová, neboť si o více než minutu a půl vylepšila osobní rekord na 1:15:24. „Běželo se mi perfektně, ale nemyslela jsem, že bych takového času byla schopná,“ divila se 39letá závodnice z AK Sokolov. „První pětka byla snad na 1:13, ale že je to tak rychlé, jsem ani nevnímala. Občas jsem tempo udávala, ale také jsem se snažila šetřit síly, místy docela foukalo. Petře jsem zkusila nastoupit a když mi trenér zahlásil, že mám náskok třicet metrů, uklidnila jsem se a už jsem to jen držela,“ popsala vývoj závodu.

Sekyrová pak připomněla i symboliku dnešního závodu: konal se 16. dubna, nesla si startovní číslo 16 a tím, že si pohrála s hranicí 1:16 a současně s osobním rekordem o minutu a tři čtvrtě, věnovala dárek svému trenérovi Milan Kalousek k dnešním narozeninám. „Dneska jsem běžela hlavně pro něj,“ dojatě říkala po doběhu šampionka. A dodejme, že její největší soupeřka Kamínková zvládla 21,1 kilometru za rovnou hodinu šestnáct.

Na poražené Petře Kamínkové bylo vidět značné klamání. „Beru to tak, že je to mistrovství republiky a já byla druhá. S Ivanou to byla super spolupráce, jen to bylo hodně svižné. Je to tady moc dobrá trať a navíc dnes bylo daleko lepší počasí než v Praze,“ uvedla olomoucká vytrvalkyně. „Musím ale říct, že mě Ivana svým výkonem šokovala, v takovém věku si udělat takovýhle osobák!“ říkala Kamínková uznale.
A jak s ní porážka od Sekyrové zahýbala? „Pro mě je to motivace do další práce. Strašně se mi sportovní život líbí a vím, že jsem ve věku, kdy bych možná už měla myslet na dítě, které třeba Ivana má, ale asi jsem trochu sobec. Nedovedu si představit jen tak se jít proběhnout, potřebuju se pořádně unavit, dát si sprchu a pak je mi dobře.“

Souboj o bronz se podle očekávání odehrával s výrazným odstupem od čelné dvojice. Vyzněl však jednoznačně pro Taťánu Metelkovou, která byla v čase 1:19:44 poslední běžkyní pod hranici hodinu dvacet. Na Radku Churáňovou totiž postupně nastřádala téměř minutový náskok. Pátá a šestá skončily domácí závodnice Fenclová a Šibravová.

V mužské kategorii se odehrálo to nejdůležitější během první části úvodního ze tří okruhů – tedy hovoříme-li o absolutním pořadí. Keňské duo napálilo první kilometr a svůj desetivteřinový náskok s malými výkyvy udrželo až do závěru. V závěrečném finiši byl silnější Mike Kiprop Cheruiyot, jenž zastavil časomíru na čísle 1:05:19, tedy daleko od traťového rekordu krajana Chebeta (1:00:49). O dvě vteřiny zpět zůstal dnes Bonifac Wambua Nduva, který za oba Keňany tlumočil zklamání z časů. „Chtěli jsme běžet na 62 minut, osobně mi docela vadilo sluníčko,“ uvedl Nduva.


Medailisté MČR, zleva Pavlišta, Kreisinger, Pechek

Domácí favorit Jan Kreisinger na trati dělal, co mohl, ale úvodní ztrátu už vymazat nedokázal, přestože ji v závěru srazil na osm vteřin na vítěze. „První okruh nebyl nějak moc veselý, pak jsem se do toho sice docela dostal, ale posledních pět kilometrů už mi to zase moc nejelo. Čas (65:27) mě mrzí, ale jinak to byl moc pěkný závod, trať je tu výborná a spousta lidí kolem trati fandila,“ shrnul své pocity svěřenec Roberta Štefka. „Necítil jsem se špatně, byla prostě škoda, že mi hned na začátku utekli. Sice mi trochu pomáhalo, že jsem je měl na dohled, ale není to to samé jako běžet s někým,“ dodal Kreisinger.

Za šampionem se o více než minutu později rozdělovaly zbylé medaile. Dosud měl Petr Pechek na svém kontě dva bronzy z půlmaratonských mistrovství, dnes k nim přidal o stupínek cennější stříbro. A po zásluze, neboť to byl on, kdo po velkou část trati vedl „druhý sled“. „První dva kilometry byly svižnější, pak se to ustálilo. Většinou jsem tempo udával já. Měl jsem sice menší krizi, ale v posledním kilometru jsem úspěšně nastoupil,“ řekl svěřenec Jana Kervitcera, který si navíc o 19 vteřin vylepšil osobák na 66:45. „Na maratonu bych rád zaútočil na osobní rekord (2:22:18) a 2:20, to je takový sen,“ dodal Pechek.

Ocenit zaslouží ale i bronzový Vít Pavlišta, jenž dokázal Pechkovi sekundovat po většinu trati. Po sérii zranění v předešlých letech si liberecký vytrvalec zaběhl ve svém teprve druhém půlmaratonu v kariéře velmi solidní osobák 66:53. Tím se medailisté MČR se výrazně oddělili od zbytku pole. Pod stupni vítězů, ale téměř s dvouminutovou ztrátou se dostali do cíle Martin Kučera před Orálkem a Havlíčkem.

Ještě další tři a celkem tedy deset vytrvalců dnes stlačilo čas pod hodinu a deset minut. Desátý skončil loni stříbrný Jakub Bajza, obhájce titulu Róbert Štefko se do první desítky ani nevešel, skončil 12. „Běžel jsem jen pro klub, abych dokončil. Ale říkal jsem si, že aspoň pomůžu klukovi, který se mě na trati chytl,“ řekl v cíli s úsměvem. Mistrovský závod absolvovalo 62 mužů a 25 žen, Pardubický vinařský půlmaraton dokončilo 1061 běžců různé výkonnostní úrovně.

„Top 6“ mistrovství ČR v půlmaratonu 2011:
Muži
1. Jan Kreisinger (Kroměříž) 1:05:27, 2. Petr Pechek (Úpice) 1:06:45, 3. Vít Pavlišta (Slovan Liberec) 1:06:53, 4. Martin Kučera (Uni Brno) 1:08:38, 5. Daniel Orálek (Mor. Slavia Brno) 1:08:42, 6. Jan Havlíček (Slavia Praha) 1:09:06

Ženy
1. Ivana Sekyrová (Sokolov) 1:15:24, 2. Petra Kamínková (Olomouc) 1:16:00, 3. Taťána Metelková (Týniště n/Orl.) 1:19:44, 4. Radka Churáňová (Trutnov) 1:20:40, 5. Marta Fenclová (AC Pardubice) 1:22:15, 6. Lenka Šibravová (Hvězda Pardubice) 1:22:54

Výsledky MČR 

Michal Procházka

Vytisknout