přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. září 2010, 16:34

Sekyrová a Kocourek novými silničními šampiony

Nejméně vlídnou tvář za dlouhá léta nastavilo počasí účastníkům 114. ročníku Běchovic. Za chladu, deště a větru vybojovali premiérové tituly Milan Kocourek a Ivana Sekyrová, která tím ukončila vládnutí Petry Kamínkové.

Deset dlouhých let olomoucký fenomén Kamínková nenašel při běchovické desítce sobě rovnou soupeřku. Až letos, kdy rtuť teploměru vyšplhala sotva přes deset stupňů a k tomu déšť a vítr odsoudil běžce do rolí bojovníků o přežití, si na jedenáctinásobnou šampionku v řadě vyšlápla sokolovská Ivana Sekyrová. „Připravovala jsem se na to celý rok, jediné počasí dnes nevyšlo. Petře (Kamínkové) se omlouvám, že jsem ji porazila já, ne někdo mladší,“ mísily se pocity v dojaté 39leté šampionce, o dva roky starší běžkyni než je její rivalka.


Déšť a chlad - to byly letošní Běchovice - foto: M. Procházka

„Petra zrychlila na pěti kilometrech, dosud jsem ji pokaždé pustila, a pak ji stíhala, dnes jsem se rozhodla to s ní zkusit,“ řekla k vývoji na trati svěřenkyně Milana Kalouska, která dosáhla času 37:51. „Vždycky jsem si přála ji porazit a mám z toho radost, zároveň je mi jí trochu líto,“ popsala svou ambivalenci v cíli Sekyrová, která před rokem s Kamínkovou prohrála o 9 vteřin. Dnes obhájkyně stříbra přidala do sbírky z Běchovic čtvrtou medaili, poprvé tu nejcennější.

Petra Kamínková brala porážku o pouhé dvě vteřiny sportovně. „Věděla jsem, že to jednou musí přijít, vždyť je to sport. Vzhledem k počasí bylo jasné, že to bude taktický závod. Je to krásné, že jí to vyšlo,“ povídala sesazená královna uznale na adresu své přemožitelky. Na prohře jí však mrzelo něco jiného. „Přijde mi netaktní, že se soupeřkou jezdí na kole její trenér. Když to dělá někde v „Kotěhůlkách“, dá se to přejít, ale tohle je mistrovství republiky a on by si měl uvědomit pravidla české atletiky. Protest podávat nebudu, proti Ivaně nic nemám, jsme atletické kamarádky. Ale mrzí mě to,“ řekla zklamaně Kamínková.
Milan Kalousek, trenér Ivany Sekyrové, reagoval na prohlášení Kamínkové prostřednictvím Facebooku: „Část závodu jsem sledoval jízdou po chodníku, tam kde chodník nebyl, pak ze vzdálenosti asi 20 metrů za čelní skupinou, ojediněle pak ve vzdálenosti ne menší šíře vozovky (např. v podjezdech a u velkých louží). Závěrečné dva kilometry, které vše rozhodly, jsem pro svou slabou kondici projevenou v Hrdlořezáku, sledoval závod dokonce ze vzdálenosti mnoha desítek metrů blíže spíše bronzové Monice Preibischové. (...) Vyjádření poražené Kamínkové, které vyznělo, jako bych Ivanu táhl na šňůrce či ji dokonce poponášel, vyznívá poněkud komicky a zatrpkle.“
Celé Kalouskovo prohlášení naleznete zde.

S odstupem tři čtvrtě minuty si za vítězným duem doběhla pro bronz Monika Preibischová, o 12 sekund před Radkou Churáňovou, která byla poslední běžkyní nejen pod 39, ale i 40 minutami. Mezi třetí a čtvrtou ženu pořadí se vklínila juniorská šampionka, Kristiina Mäkiová z pardubické Hvězdy. Hranice 40 minut už těsně unikla dalším medailistkám této v kategorii, Petrám Kuříkové (stříbro) a Kubešové (bronz), o jejichž pořadí rozhodla pouhá vteřina. Nedaleko za nimi pak finišovaly pátá a šestá mezi dospělými Renata Brodová a Hana Pechová.

Uvolněný trůn mezi muži obsadil po absentujícím Kreisingerovi 22letý Milan Kocourek v barvách AK Kroměříž, jenž si poradil s nástrahami trati a dnešního „psího počasí“ za 31:27 minut. „Bylo to hodně těžké, s tempem na trati mi v podstatě nikdo nepomohl, jen chvíli Jirka Homoláč. Jsem rád, že se mi tu podařilo zvítězit,“ pochvaloval si především krosový šampion, pro nějž to je ze silničního mistrovství i premiérová medaile. „Nejtěžší bylo dnes to stoupání dva kilometry před cílem, jinak je to pěkná trať. Chladnější počasí mi vyhovuje, ale o trochu tepleji být mohlo,“ popsal svěřenec Jiřího Sequenta.

O sedmnáct vteřin za Kocourkem si Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě polepšil o jednu příčku oproti loňsku. Bronz bral před rokem stříbrný junior Jiří Homoláč z Univerzity Brno za rovných 32 minut. Na stupně vítězů už se nevešli další běžci Kroměříže, Martin Frei a juniorský mistr 2009 Jakub Bajza. Sedmého v pořadí, matadora Róberta Štefka, předčil ještě Vít Pavlišta, oběma nicméně unikl čas pod 32:30.
V kategorii do 19 let se poměrně jasně prosadil krosový šampion Tomáš Jaša ze Stříbra v čase 33:18. Také další medaile si vysloužili běžci za časy pod 34 minut: David Kučera stříbro a Petr Lukeš bronz.

Počasí, které dnes potkalo běžce, je na Běchovicích skutečnou raritou. Ani ti největší pamětníci, jakými jsou moderátor závodu Ivo Domanský nebo Luboš Otčenášek, jenž letos startoval po 53. v řadě, si nevybavili za mnoho a mnoho let nazpět takovýto vytrvalý déšť spojený se studeným vzduchem. Přesto se na závod určený nejen mistrovským kategoriím přihlásila rekordní účast přes 1400 běžců.

Čelo mistrovských závodů:
MUŽI – 1. Milan Kocourek (Kroměříž) 31:27, 2. Lukáš Kourek (NM na Moravě) 21:44, 3. Jiří Homoláč (Uni Brno) 32:00, 4. Martin Frei 32:11, 5. Jakub Bajza (oba Kroměříž) 32:15, 6. Vít Pavlišta (Slovan Liberec) 32:32
ŽENY – 1. Ivana Sekyrová (Sokolov) 37:51, 2. Petra Kamínková (Olomouc) 37:53, 3. Monika Preibischová (Mariánské Lázně) 38:36, 4. Radka Churáňová (Trutnov) 38:48, 5. Renata Brodová (Kroměříž) 40:06, 6. Hana Pechová (Jihlava) 40:12
JUNIOŘI – 1. Tomáš Jaša (Stříbro) 33:18, 2. David Kučera (ABK Liberec) 33:32, 3. Petr Lukeš (Frýdek-Místek) 33:51
JUNIORKY – 1. Kristiina Mäkiová (Hvězda Pardubice) 38:44, 2. Petra Kuříková (LIAZ Jablonec) 40:03, Petra Kubešová (Jeseniova Praha) 40:04

Výsledky Mistrovství ČR v silničním běhu 
Celkové výsledky ke stažení

Michal Procházka

Vytisknout