Sekanová na výborném třináctém místě

Osmá ze stýplu na MSJ v Bydhošti se dnes vytáhla 13. místem na mistrovství Evropy v krosu. Pro osmý titul si doběhl fenomenální Lebeď, třetí mezi juniorkami třímá Twellová.

„Trať byla blátivá,“ informovala z Bruselu Sekanová o povrchu, který ji zrovna moc nesedí. „Vyběhla jsem vepředu, pak jsem byla 23. (po 2.5 km), v závěru jsem zafinišovala na 13.,“ popsala průběh čtyřkilometrového závodu, v němž ji nakonec chyběly na 7. místo pouhé 2 sekundy na medaili pak 19 s. „Jsem pořád trochu nastydlá, ale s trenérem jsme moc spokojeni,“ pochvalovala si svěřenkyně trenéra Bahenského.
Závod zcela opanovaly britské juniorky, kompletní šestičlenný tým nepustil do čelo závodu nikoho jiného. Pro třetí titul v řadě (vzhledem k věku poslední možný) si doběhla Stephanie Twellová. Mistryně světa na 1500 m na dráze předčila Purdueovou o 11 vteřin, Howarthovou o 27. Konkurenci tak přirozeně neměly ostrovanky ani v soutěži týmů, kam se započítávají čtyři nejlépe umístěné závodnice. Stříbro patří Ukrajinkám, až bronz Ruskám, přestože jejich dvě zástupkyně byly prvními za Britkami.
Juniorským 6 km vládli Francouzi, mezi zlatého Carlvalha, bronzového Chabdiho, které dělilo jen 7 sekund, se vklínil ještě Nor Moen. Zástupci obou zemí pak svedli i nesmírně těsný souboj o medaile v družstvech, interval 2 bodů jako součtů za umístění nakonec rozhodoval o pořadí na všech třech cenných kovech. Zlato připadlo Francii (50 bodů), stříbro Norům (51) a bronz Britům (52) – nejlepší z nich byl pátý Forrester.

Lucie Sekanová si v Bruselu počínala velmi zdatně - graf.cz

Druhým českým zástupcem byl Milan Kocourek, v kategorii do 22 let však skončil dvaatřicátý se ztrátou minuty a dvanácti sekund na vítěze Itala Andrey Lalliho. Svěřenec trenéra Sequenta začal první kilometr v čelní skupině, po dvou km však již začal ztrácet a před polovinou 8km trati se již pohyboval kolem třicátého místa. Za Lallim si pro medaile doběhli Brit Vernon (se ztrátou 8 vteřin), jenž nejvýrazněji pomohl k triumfu své země v družstvech, a Turek Bayrak. Druzí byli v týmech Italové, bronzoví Francouzi, jejichž nejlepším běžcen byl pátý Malaty.
Ženským vrstevnicím na šesti kilometrové distanci kralovala Holanďanka Susan Kuijkenová, která předčila Tunstallovou o 8 a Zarudněvovou o 22 sekund. Spolu s týmem se mohly Britka radovat ze zlata a Ruska ze stříbra, bronz si odvezly Němky v čele s šestou Biensteinovou.

Méně spokojený z naší dvojice byl Milan Kocourek - graf.cz

Seniorkám ukázala po osmi kilometrech záda původem keňská běžkyně Hilda Kibetová. Nyní Holanďanka za sebou nechal o 9, resp. o 17 sekund portugalskou dvojici. Jessica Augustová a Ines Monteirová se také především podílely na triumfu svého týmu. Kibetová od poloviny trati pomalu unikala soupeřkám, posledních 1,5 km již náskok jen udržovala. Irka Cullenová se dlouho držela na medailové pozici, nakonec zůstala bez placky jen o 2 vteřiny. Lépe než 12. místem si asi představovala svou premiéru také stýplařská světová rekordmanka Ruska Samitova-Galkinová. Nedočkala se ani jako členka týmu, za Portugalkami braly medaile se značnými odstupy znovu Britky a Francouzky. Daleko od medailí dopadly také bývalé šampionky, ze čtveřice na startu dokonce jen dvě dokončily: Finka Sandell-Hyvärinenová (16.) a Britka Yellingová (19.) - ta však získala alespoň stříbro s družstvem.

A zase Lebeď! Radost z triumfu si mohl vychutnat poosmé, ilustrační foto (ME 2005): graf.cz

Očekáváným vrcholem byla bitva o mužský titul na 10km trati. Ještě tři kilometry před cílem čítala čelní skupinka půltucet běžců, mezičasem na 8,5 km již probíhala jen dva hlavní rivalové – Brit Farah a Ukrajinec Lebeď. Neuvěřitelný osmý titul nakonec do své sbírky přidal Sergej Lebeď, který stačil na poslední patnáctistovce nadělit předloňskému šampionovi Mo Farahovi osm vteřin. Pro bronz si se ztrátou 24 s na Lebedě a 16 na Faraha doběhl švédský reprezentant Mustafa Mohamed, známý na dráze ze stýplu. Čtvrtý Lamdassem dovedl k jediné medaili – zlaté v týmech – běžeckou velmoc Španělsko, pátý Desmet byl nejblíže medaili pro pořadatelskou zemi. V týmech se ze stříbra za Španěly mohli radovat Francouzi, z bronzu Birtové.

Jednoznačně medialově nejúspěšnější byla dnes velká Británie, která ukořistila polovinu titulů družstev (tedy tři) a ukončila s bilancí 4 zlaté, 5 stříbrných a 3 bronzové. Za nimi skončila Francie (2-1-3), Nizozemsko s dvěma zlaty a Portugalsko s kompletní sadou. Medaili získalo tucet zemí.

Kompletní výsledky a další informace najdete zde.