přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. ledna 2011, 19:27

Šeftrenér očekává dvacítku atletů do Paříže

Nominační období pro březnový halový vrchol odstartovalo s Novým rokem. Ptali jsme se šéftrenéra Tomáše Dvořáka, jak vidí českou reprezentaci před HME.

„Předpokládám podobnou účast jako na halovém mistrovství světa, to znamená kolem dvaceti atletů,“ odhaduje Dvořák. Evropská konkurence by sice mohla vybízet k většímu optimismu, ale předešlá výprava do Dohá „nabobtnala“ především díky oběma štafetám.


Šéftrenér Tomáš Dvořák - foto: J. Čech

„Pravděpodobnost jejich účasti je snížena,“ upozorňuje šéftrenér na omezení čtvrtkařských týmů, kterých bude na základě loňských venkovních tabulek startovat pouze šest – včetně pořadatelské Francie. Šest mužských nebo čtyři ženské štafety lepších než ty české by tak musely svou účast odříct.

„Jistota“ Klučinové, boj pro Šebrleho
„Limity jsou nastaveny tak, aby tam nominovaní uspěli. Může se stát, že bude počet menší než dvacet, je to sport. I taková Eliška Klučinová, která už má start jistý, není v přípravě kvůli potížím s kotníkem tam, kde by chtěla být,“ připomíná Dvořák vícebojařku, která se díky postavení mezi desítkou nejlepších v loňských tabulkách již na halové ME nominovala.

Její protějšek Roman Šebrle naopak musí kvůli zraněním v loňském roce svou výkonnost před Paříží potvrdit. Pro obhájce turínského bronzu to znamená být v halových statistikách nejhůře pátý mezi těmi, kteří si nezajistili účast již vloni. Podle šéftrenéra se Šebrle pokusí kvalifikovat při domácím vícebojařském šampionátu o druhém únorovém víkendu (12. a 13. 2.) – pokud se ovšem nezraní jako loni.

„U Romana se vše bude odvíjet od toho, jestli vydrží zdravý. Halový sedmiboj je pro něj příznivější, ostatně, že se stále dokáže dostat přes šest tisíc, předvedl loni. Podle mého odhadu by mělo k nominaci stačit i nějakých 5850 bodů,“ myslí si někdejší Šebrleho parťák. „Celkově to bude v Paříži hodně otevřené, třeba mistr Evropy Barras to bude mít hodně těžké,“ připomíná Dvořák s odkazem na Francouzův slabší osobák (pouze 5895 b).

Oporou finalisté mistrovství Evropy, ne všichni jsou fit
Vraťme se však k celé české výpravě, jejíž jádro by měli tvořit barcelonští finalisté. Vedle již zmíněné na ME sedmé Klučinové sem patří pátí Denisa Rosolová, Jaroslav Bába, Jiřina Ptáčníková, šestí Petr Svoboda a Lenka Masná – jména, u kterých nejsou známy žádné zásadní komplikace z přípravy. K nim přidejme loni v hale a povětšinu letní sezony výborně skákajícího Michala Balnera a také jeho tyčkařského kolegu, desátého z „Evropy“ Jana Kudličku.

Pro čtvrtkaře překážkáře Josefa Proroka a Zuzanu Hejnovou není hala prioritou, navíc mají oba za sebou zádrhel. O něco větší potkal šestého z Barcelony, který laboroval s achilovkou a zvažuje, zda vůbec v zimě odstartuje, jeho kolegyně z disciplíny a čtvrtá z ME si zase prožila už skoro „tradiční“ aklimatizační potíže po návratu z Jižní Afriky.

Podobně jako Prorok – co do manka i zraněné části nohy – na tom je Jakub Holuša, jehož úvahy se také ubírají směrem „hala ano či ne“. Otazník visí i nad koulařem Antonínem Žalským, který halu pravidelně vynechává. „Je o něm známo, že teplo nemá rád, takže možná udělá kvůli Tegu výjimku,“ uvažuje Dvořák nad posledním z „osmičky“ v Barceloně, jehož jméno ještě nepadlo.

Naopak vyloučeny jsou starty Žalského kolegů ze sektoru: Jana Kárníková prodělala operaci slepého střeva a Janu Marcellovi podle vyjádření šéftrenéra loňská – vcelku úspěšná – halová mise „rozhodila diskařskou techniku“. „Adeptů na nominaci samozřejmě víc, nerad bych na někoho zapomněl,“ uzavírá šéftrenér úvahu o účastnicích.

Pokus o zopakování Turína
„Kdyby se podařilo získat stejný počet medailí jako v Turíně, byl bych spokojen. Odjet bez medaile – to by byl propadák,“ naznačuje Tomáš Dvořák, v jakém prostoru se pohybují jeho myšlenky. Vedle již zmíněných obhájců bronzu Šebrleho a Svobody věří šéftrenér, že si výsledkově nejlepší z předešlého šampionátu – stříbrná Lucie Škrobáková„rozvzpomene na časy pod osm vteřin“.

Nejen překážkáři a Šebrle a ti, jejichž jména už na předešlých řádcích padla, budou patřit k nadějím na cenný kov. „Otevřela se například ženská výška, kde dle mého soudu 195 cm může stačit i na medaili,“ domnívá se Dvořák a jeho závěrečnou glosu lze zobecnit na celou výpravu. „Záleží, kdo dokáže šance využít.“ Jak se jeho slova definitivně naplní, bude jasné o prvním březnovém víkendu – 4. a 6. 3.

Michal Procházka

Vytisknout