přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. června 2011, 15:58

Šéftrenér k sestupu: Je to škoda

Tomáš Dvořák se vyjadřuje k vystoupení národního týmu ve Stockholmu, kde po velkém boji sestoupil z nejvyššího patra mistrovství Evropy družstev.

Jak hodnotíte výsledek české reprezentace?
Nadšený z toho samozřejmě nejsem, je to škoda.  Počítal jsem, že budeme bojovat o to udržovací místo s Bělorusy a možná i Italy. Měl jsem náš zisk spočítaný na 223 bodů, nakonec to bylo o malinko méně. Bohužel se nám to někde prostě rozuteklo.

Nakonec Česku chyběly k udržení čtyři body. Kde o ně tým podle Vás přišel?
Nebudu konkrétně někoho chválit nebo kritizovat, to se každý může podívat do výsledků.  Nějaké osobáky si závodníci udělali, ale těch extra výkonů jsme zaznamenali jen pár. I když samozřejmě v neděli i vinou toho psího počasí. Jedno-, dvoubodové ztráty jsme ještě někde mohli nahradit, ale když byly větší než pět bodů oproti plánu, je to hodně složité.

To je hlavně případ zraněných opor. Neměla vzhledem ke stavu Lenky Masné nastoupit na půlku Tereza Čapková, která byla na místě a má formu?
Také byla na záskok připravená. Jenže u Lenky to vypadalo, že bude v pořádku. Ještě při rozcvičení se cítila dobře, chytlo ji to až při závodě. Uděláte první krok a rupne vám v noze.  Sám jsem něco podobného zažil na vlastní kůži.

Jakub Holuša také absolvoval jen část toho, co původně měl. Po patnáctistovce, kterou ještě s problémy dokončil, jej už musel na půlce nahradit Milan Kocourek. O jeho problému jste věděl?
Ne, to přišlo shůry. S trenérem se bavil, že to může být následek pádu v Oslu, ale ještě v sobotu jsme věřili, že poběží. V neděli pak připajdal na snídani a nemohl skoro chodit. Museli jsme mu sehnat berle.

Objektivně je také třeba říct, že v některých disciplínách za nejlepšími z Evropy zaostáváme.
Ale to není zdaleka jenom náš případ. I ty silné země tu a tam posbíraly poslední místa. U nás se atletika dělá komplexně, ale někde ty lidi máme, jinde ne. A chybí i trenéři.

Napověděl tento šampionát něco i směrem k mistrovství světa v Tegu?
To je za strašně dlouho, tam snad nebude taková slota venku. Někteří se přesvědčili, že musí něco změnit, někde přidat. Velké plus je, že na limit dosáhly holky ve štafetě. Neříkám, že v Tegu poběží finále, ale ten čas by mohl být zajímavý směrem k mistrovství Evropy v příštím roce.

Adam Pražák

Vytisknout