přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2003, 21:05

Sedmibojařka Klüftová pokořila na MS hranici 7000 bodů

Švédka Carolina Klüftová se stala mistryní světa v sedmiboji a své prvenství na šampionátu v Paříži navíc ozdobila skvělým výkonem.

Jako třetí atletka v historii pokořila o jeden bod hranici 7000 bodů.     Teprve dvacetiletá Carolina Klüftová zaostala jen o šest bodů za evropským rekordem sovětské reprezentantky Larisy Nikitinové z roku 1989. Světový rekord drží legendární Američanka Jackie Joynerová-Kerseeová výkonem 7291 bodů.    

Druhá skončila v sedmiboji mistryně světa z roku 1999 Francouzka Eunice Barberová (na snímku) a bronz získala Běloruska Natalja Sazanovičová. Obhájkyně titulu Jelena Prochorovová z Ruska obsadila navzdory vítězství v závěrečné osmistovce čtvrté místo.

Klüftová procházela soutěží naprosto suverénně. Úvodní běh na 100 metrů překážek vyhrála sice Barberová, ale evropská šampionka a juniorská mistryně světa se dostala do čela po famózním skoku do výšky (194 cm) a vedení už nepustila. V průběhu dvoudenní soutěže si vytvořila celkem pět osobních rekordů.

Zatrnulo jí pouze v dálce, kde úvodní dva pokusy přešlápla. Třetí skok však v napjaté atmosféře na stadionu zvládla mazácky a výkonem 668 centimetrů předčila o sedm centimetrů i do té doby vedoucí Barberovou.

"Vítr byl nevyzpytatelný a dráha je tu hodně rychlá, proto to bylo obtížné," vykládala vytáhlá plavovláska. "Byla jsem celkem klidná. Mohla jsem to zvládnout jediným způsobem: skočit to," tvrdila. Po vydařeném skoku však poklekla na tartan a s rukama v dlaních děkovala bohu.

Barberová, která dokáže skočit přes sedm metrů, nebyla se svým výkonem v dálce spokojená. "Chtěla jsem skočit co nejlépe, ale nešlo mi to," posteskla si Francouzka, která před dvěma lety v Edmontonu nezvládla vrh koulí v době, kdy mistrovský sedmiboj vedla.

Olympijská vítězka Denise Lewisová, která se vrátila mezi špičku po mateřské pauze, přišla o šanci na úspěch ve výšce. Poté, co překonala jen 164 centimetrů, však nepřestala bojovat a nakonec obsadila šesté místo.
                                                                                                ČTK

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...