Sedmibojařka Cachová přidala stříbro, mužská štafeta v rekordu pátá

neděle 17. července 2011
Dnes se uzavřel šampionát mladých atletů v Ostravě. Kateřina Cachová zůstala jen 11 bodů od zlata, osobním rekordem 6123 b se však kvalifikovala do Tegu.

Medailovému pořadí 8. Mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě dominovalo Rusko, jehož reprezantanti získali nejcennější i nejpočetnější sbírku: deset zlatých, šest stříbrných a pět bronzových. Utěšenou, dvoucifernou kolekci povezou ve svých zavazadlech také Velká Británie (6-5-8), Ukrajina (5-8-1) a Německo (4-3-8). Český tým se díky Cachové a Maslákovi zařadil na 18. místo mezi 22 zemí s alespoň jedním cenným kovem. Historicky sice reprezentace prodloužila čekání na zlato o další dva roky, na druhou stranu již popáté v řadě nevyšla medailově naprázdno.

Čeští atleti také na ME nasbírali dvanáct umístění v elitní osmičce, za 44 bodů (více než předloni v Kaunasu) jim v tomto hodnocení patří jedenáctá příčka. Na čele v bodovém pořadí poskočilo Německo na druhou pozici za Rusko před Británii a Ukrajinu.

Stříbrná Cachová

Sedmibojařka Kateřina Cachová si o více než dvě stě bodů vylepšila své dosavadní maximum z Barcelony a poprvé v kariéře překonala šestitisícovou hranici. To jí také posunulo na mistrovství světa do Koreje, dokonce byla i blízko ostrému limitu (6150). Z pohledu víkendové soutěže se jí však přes značné úsilí v závěrečné osmistovce nakonec nepodařilo zdolat Estonku Grit Šadeikovou, která se se součtem 6134 stala šampionkou. Bronz putuje do Běloruska zásluhou Jany Maximové. Druhá česká zástupkyně Lucie Ondraschková soutěž dokončila i přes nulový zisk z dálky a na sedmnáctém místě složila 4625 bodů.

"Po prvním dni jsem na zlato až tak nemyslela, protože mi letos moc nešla dálka. Ale po ní jsem v to věřit začala, v oštěpu jsem byla příliš nahecovaná, nešla mi technika," litovala Cachová jediné ne příliš vydařené disciplíně sedmiboje. Jinak totiž sbírala výkony minimálně na hranice letošního maxima, osobák si vylepšila v kouli. "Před osmistovkou jsem viděla ještě naději, skvěle mě vyburcovali diváci. Zlato sice nevyšlo, ale za stříbro jsem ráda, stejně jako za pokoření šesti tisíc," dodala svěřenkyně Michala Buzka. (Více v rozhovoru zde.)

Sprinteři pátí a osmí

Ve štafetě na 4x100 metrů obsadili Václav Zich, Lukáš Šťastný, Pavel Maslák a Tomáš Kavka páté místo o setinu za Poláky. Čtveřice navíc složila český rekord své věkové kategorie 39.41, dosud jej drželi od roku 2007 kolegové Žilka, Schiller, V. Šulc, Benda. "Před závodem jsme si věřili i na medaili, ale jsme rádi za rekord. Byly tam ještě nějaké chybičky, myslím, že můžeme z času ještě nějakou setinku srazit, " uvedl lídr týmu Maslák.
Zlato si vysloužili Italové ve složení Tumi, Basciani, Manenti, Obou za čas 39.05, stříbro brali o pět setin zpět Britové, bronz vybojovali Němci (39.19).

Mezi ženami se z titulu Ukrajinky radovaly Janovská, Pižankovová, Pjatčenková, Lepská, které jeden okruh zaběhly za rovných 44 vteřin. O 14 setin za nimi finišovaly Rusky, o 0.26 Francouzky. Český kvartet Petra Urbánková, Jana Slaninová, Jana Branišová, Barbora Procházková dosáhl na osmém místě podobného času jako v rozběhu - 45.31.

Voňavka osmý

Diskařům nepřál vítr foukající povětšinou do zad, a tak se jediný Brit Lawrence Okoye dostal za 60m hranici - o sedm decimetrů. Ukrajinec Mykyta Nestěrenko zůstal 33 cm od této mety, Nor Fredrik Amundgard (59.42) pokazil druhou medailovou radost bronzovému z koule Chorvatovi Premeruovi. Tomáš Voňavka pronikl do užšího finále, kde nakonec zůstal osmý s 56.43.

Bařinová jedenáctá

Svůj druhý titul po desítce získala na poloviční trati ázerbájdžánská reprezentantka Layes Abudulajevová, která navíc zaběhla národní rekord své druhé vlasti 15:29.45. Druhou polovinu trati osamoceně běžící Ruska Jekatěrina Gorbunovová si zajistila s odstupem čtvrt minuty stříbro. V závěrečném kole vybojovala bronz Britka Stevie Stocktonová, která byla i poslední, kdo pokořil hranici 15 minut. Martina Bařinová se od startu držela v druhé polovině pole běžkyň, nakonec z toho bylo konečné 11. místo za 16:35.82.

Skokanské rekordy ME Klišinové a El-Sheryfa

Punc výjimečnosti dala soutěži dálkařek hned prvním pokusem Ruska Darja Klišinová. Halová mistryně Evropy skočila na úvod 705 cm, rekord šampionátu i stadionu, na což nedokázala žádná ze soupeřek odpovědět, ani sama Klišinová. Přesto i zbylé medaile ležely vysoko, vždyť stříbrná Srbka Ivana Španovičová i bronzová Němka Sosthene Taroum Moguenarová zapsaly 674 cm, o dělbě cenných kovů rozhodly druhé nejlepší pokusy - 671 vs. 6.67.

Výtečným výsledkem okořenil závěr trojskokanské soutěže Sheryf El-Sheryf. Ukrajinský reprezentant by vyhrál všemi svými měřenými pokusy, v šesté sérii se však vybičoval k rekordu mistrovství Evropy 17.72. Rázem se tak pasoval do role jednoho z favoritů MS. Zbylí medailisté z Ruska nepřekonali 17 metrů, Alexej Fjodorov skočil 16.85, Jurij Kovaljov o tři cm méně.

Další finále bez české účasti

Vynikající byla také soutěž výškařů, především díky dvěma nejlepším, kteří si oba posunuli osobní rekordy na 230 cm. Napoprvé se to povedlo Ukrajinci Bohdanu Bondarenkovi, až napotřetí Rusovi Sergeji Mudrovovi. Ze čtyř skokanů na 221 měl nejčistší zápis Španěl Miguel Ángel Sancho.

V tyčkařském sektoru triumfovala Britka Holly Bleasdaleová, která jako jediná zdolala 455 cm. Na stupně vítězů ji doprovodily díky osobním rekordům Řekyně Ekateríni Stefanídiová (445) a Němka Annika Roloffová (440).

O třídu lepším výkonem 78.54 ovládl kladivářskou soutěž Pawel Fajdek, Polák by zvítězil hned pěti ze svých pokusů. Za Fajdkem to bylo mnohem vyrovnanější, navíc stříbro ulovil až hodem z poslední série 73.03 Španěl Javier Cienfuegos, bronz bral o půlmetr zpět Bělorus Oleg Dubickij. Ještě další dva vrhači se dostali za 72 metrů.

Pomalu rozběhnutá patnáctistovka žen se rozhodovala v závěrečném okruhu. V cílové rovince se pak z mnohahlavého souboje stal duel, při kterém si pomohla nepříliš sportovním manévrem k prvenství Jelena Aržakovová (4:20.55). Ruska tak po triumfu na osmistovce zkompletovala mistrovský double. Za Turkyní Tugbou Karakayovou si doběhla pro bronz Němka Corinna Harrerová.
V podobném duchu se odehrával i mužský závod. Přesto se pár metrů před cílem už stihla Francouz Florian Carvalho radovat z titulu, nakonec v čase 3:50.42. Zbylé medailisty Brita Jamese Shana a Davida Bustose dělila pouhá setina.

Také mužský stýpl byl z kategorie taktických soubojů. V cíli absolutní triumf Španělů, kteří obsadili první dva stupně vítězů i čtvrté místo, narušil pouze bronzový Rumun Alexandru Ghinea. Zlato si vysloužil Sebastián Martos (8:35.35), stříbro Abdelaziz Merzougui.

Obvyklou tečku za šampionáty dělají čtvrtkařské štafety. Mezi ženami byly karty rozdány poměrně jasně, zlato si pojistily Rusky Subbotinová, Jefimovová, Těrechovová a Topilská (3:27.72), o tři vteřiny před Ukrajinou a o pět před Francií.
Mužský závod byl naopak dramatický až do samého závěru kde nakonec Velká Británie ve složení Levine, Phillips, Bowie, Lennon-Ford (3:03.53) udržela těsné prvenství před Poláka a Rusy.

Program posledního dne zahájily chodecké závody na 20 kilometrů. Na trati u Městského stadionu ve Vítkovicích podle očekávání dominovali ruští reprezentanti, kteří pobrali oba tituly a celkem čtyři medaile.
Zlato v závodě žen vybojovala Taťjana Minějevová za 1:31:42, její krajanka Nina Ochotnikovová prošla cílem o devět vteřin zpět. O 4 s zpět se pod hodinu 32 minut dostala i bronzová Španělka Julia Takácsová, která tím výrazně oddělila stupně vítězů od zbytku pole.
Mezi muži se rozhodovalo v dramatickém finiši, Petr Bogatyrev prošel cíle za 1:24:20, pouhou vteřinu před Polákem Dawidem Tomalou a 5 s dříve než další Rus Denis Strelkov.

Sedmiboj po disciplíně

Dálka: Parádní vstup do druhého dne zaznamenala Cachová, v sektoru neměla s 621 přemožitelku. Na centimetr se jí přiblížila Estonka Šadeiková, která se tím také posunula průběžně za Cachovou. Závod bohužel prakticky skončil pro Ondraschkovou po třech přešlapech.
Oštěp: Cachová ztratila vedení poté, co hodila 41.99 m. Přeskočila ji vítězka disciplíny Estonka Šadeiková díky 47.93. V soutěži pokračovala i bez bodů z dálky Ondraschková a trochu si spravila chuť osobákem 37.96.
800 m: Běloruska Maximovová si vítězstvím za 2:14.74 pojistila bronz, Cachová útočila na druhém místě půlky (2:15.53) marně na zlato, rivalka Šadeiková udržela potřebnou ztrátu (2:21.57). Ondraschková byla o dvě vteřiny pomalejší než Cachová.

Rozběhy štafet

Oba české týmy na 4x100 metrů si zajistily start ve finále. Čtveřice Urbánková, Slaninová, Branišová, Procházková dosáhla času 45.28, kvartet Zich, Šťastný, Maslák, Kavka zapsal 39.89. Nejrychlejší byli v rozbězích Francouzky s 44.14 a Britové za 39.31.