přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2005, 19:55

Sedmé místo na HME je pro Strakovou životním úspěchem

Ve finále na halovém ME v Madridu skončila výškařka Iva Straková sedmá a postarala se zatím o největší úspěch české výpravy na šampionátu.

Česká závodnice dokázala prvním pokusem zdolat 1.89 m, ve finále porazila Švédku Greenovou a Rumunku Pantelimonovou. „Se sedmým místem jsem spokojená, i když s výkonem 192 centimetrů by to bylo lepší, výkony přes sto devadesát se počítají,“ uvedla po závodě česká výškařka, která startovala ve svém prvním „velkém“ finále. „Sice jsem neměla co ztratit, své jsem si splnila už včera postupem z kvalifikace, ale nervózní jsem byla, jsem takový nervák,“ přiznala Straková, „ale snažila jsem si to užít.“

Kritický moment z pohledu Strakové přišel už na výšce 1.85, kdy jako jediná ze startovního pole opravovala. Přes laťku se přenesla dokonce až na třetí pokus. Díky zdolání následných 1.89 napoprvé se na pokusy Straková dostala před Švédku Greenovou, která potřebovala dva skoky. Rumunka Pantelimonová na 1.89 třikrát neuspěla.

Straková letos navázala na úspěšnou halovou sezonu 2003, kdy vytvořila dosud platný osobní rekord 1.96 m a startovala na halovém MS i mistrovství světa pod širým nebem. "Můj cíl by byly dva metry. Když už, tak dvě stě jedna, aby to byl český rekord," reagovala Straková na hlasy odborníků, kteří v ní vidí "dvoumetrový" potenciál. "Mám na to, abych skákala pravidelně přes 195," dodala sedmá výškařka Evropy.       

 

Tomáš Klement

Vytisknout