přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. ledna 2005, 12:55

Sedm skokanů světové elity na Moravské výškařské turné

Blížícího se seriálu výškařských mítinků v moravských halách se zúčastní sedm závodníků s osobním maximem alespoň 230 centimetrů.


Foto: Josef Čech
Chybět nebude nikdo z kvarteta špičkových domácích výškařů. Vítkovický Jaroslav Bába si bronzovou medaili na OH v Aténách zajistil výkonem 2.34 m, další dva olympionici Svatoslav Ton a Tomáš Janků osobní rekord 2.33 m vytvořili také v loňské sezoně. Čtvrtým do party je zkušený Jan Janků, který na turné bude usilovat o nominaci na halové ME v Madridu. Vysokou úroveň mítinků podpoří i zahraniční závodníci. Juniorský mistr světa a evropský šampion Dragutin Topič ze Srbska a Černé Hory umí 2.38 m, na OH v Aténách obsadil desáté místo. Kanaďan Kwaku Boateng (2.34 m) startoval ve finále olympiády v Sydney, účast na Moravě potvrdil také Američan Tora Harris s osobním maximem 2.31 m.  Turné odstartuje tuto sobotu 6. ročníkem Hustopečského skákání, rekord mítinku drží Jaroslav Bába, když při svém vítězství před dvěma lety coby junior překonal rovných 2.30 m. Dvacetiletý výškař se momentálně potýká s virovým onemocněním, které zasáhlo celou tréninkovou skupinu Aleše Dudy. "Už dva týdny mě bolí v krku, nemohu se toho zbavit. V sobotu ale skákat budu," ujistil třetí nejlepší sportovec ČR, který předpokládá, že čeští výškaři budou mítinkům Moravského turné dominovat.

Na závody v Hustopečích naváže Beskydská laťka v Třinci (26. ledna) a seriál uzavře první ročník Ostravské laťky v sobotu 29. ledna. Soutěž mužů bude vždy zahájena v 18 hodin, ženy startují v 16.30.

Hlavní kandidátkou na celkové prvenství v kategorii žen bude rumunská reprezentantka Monika Iagarová, osmá výškařka OH v Aténách a mistryně Evropy v hale i pod širým nebem z roku 1998, jejíž osobní rekord má hodnotu 2.02 m. Další kvalitní závodnicí na startovní listině je osmadvacetiletá Ruska Olga Kaliturinová s maximem 1.98 m. Českou výškařskou školu budou zastupovat olympionička Iva Straková a úřadující mistryně republiky v hale Barbora Laláková.

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články