přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2004, 23:07

Šebrleho zlatým olympijským desetibojem se táhla kopa nervozity

Napětí střídá uvolnění, aténský desetiboj skončil. A na trůn usedla jeho výsost Roman Šebrle, olympijský vítěz.


Zdrtil všechny soky, bezchybně táhl soutěží až vynesl z kotle stadionu celkový součet 8893 bodů, nový olympijský rekord a pátý nejlepší součet historie. Lepší byl už jen on sám při světovém rekordu a třikrát Tomáš Dvořák (8994). Šebrleho pěšinu na piedestal provázelo chvění, nervozita. "Já
byl celou dobu strašně nervózní, nejvíc v životě," přiznal. Rozklepaly se mu ruce i kolena, když vstoupil v pondělí poprvé na dráhu. Jako nit se táhl jeho soutěží strach ze skoku o tyči, poslední trénink klíčové disciplíny se mu totiž vůbec nepodařil.
Ale když mu osmá disciplína dnes vyšla, dostal ještě větší trému. "Pánové, já byl úplně rozklepanej, nervózní jako pes," povídal vykuleně českým novinářům. Rozpoznal totiž, že má životní šanci. "Taková už se nemusí opakovat," hlásil ještě před oštěpem. Závěrečné dva schůdky ke zlatu však doslova vytančil.

    Na tuhle medaili čekal Šebrle celý život. Právě v Aténách v roce 1997 vstoupil na světovém šampionátu jako novic mezi nejvšestrannější atlety planety. Skončil devátý za 8232 bodů a odstartoval závratnou kariéru. Její dosavadní vrchol přišel dnes na stejném stadionu po sedmi letech. Pomohl mu k tomu i osobní rekord ve vrhu koulí a desetibojařské maximum v disku.

    "Skvělé!" povídal, když spolu s ostatními bosky obešel vítězné kolečko. Ale cítil strašnou únavu. "Nezažil jsem víc unavující závod, jsem úplně hotovej," ulevil si, když z něj spadl dvoudenní stres. Ačkoliv mohl atakovat světový rekord, body ho nezajímaly. "Na svěťák a na nějaké velké body zapomeňte. Chci jen zlato," říkal před závěrem.

Zničil ho první den a roztahané soutěže vinou velkého počtu desetibojařů. "A čtyřstovka mě vyždímala," oklepal se hrůzou při vzpomínce na poslední disciplínu prvního dne. Po oštěpu chtěl mít kvůli vyčerpání velký náskok. "Aby to bylo v pohodě. Abych přežil patnáctistovku. I kdybych hodil osmdesát, tak bych si hlavně hlídal soupeře," měl jasno o taktice. Povedlo se mu to, před závěrečným během vedl o 63 bodů a bylo rozhodnuto.

Český "multiatlet", jenž během své kariéry už šestkrát překonal hranici 8800 bodů, se uvedl mezi nejlepší desetibojaře světa. Mezi bývalé světové rekordmany Brita Daleyho Thompsona, Dana O'Briena z USA či Tomáše Dvořáka. "Já na to nehraju, tak jsem nepřemýšlel," povídal skromně. "Až se bude volit desetibojař století, klidně budu šestý. Hlavně, že mám to zlato!" jásal.

Nechalo ho klidným také překonání olympijského rekordu (8847) Thompsona, jediného dvojnásobného olympijského vítěze v historii. "Já bych mu ho klidně nechal výměnou za tu medaili," uvedl. O ni přišel v Sydney po sporném přešlapu Estonce Erkiho Noola. "Přál mi během soutěže, abych vyhrál," přiznal Šebrle.

Na světovém desetibojařském poli nastává generační výměna. Dmitriji Karpovovi, který jej celé dva dny proháněl a nakonec skončil třetí, je třiadvacet, stříbrný Brian Clay je pouze o rok starší, mladý je také vytáhlý Jamajčan Bernard. Stará garda, která vládla nejtěžší disciplíně královny sportu uplynulých sedm let, pomalu odchází.

Bývalý světový rekordman a trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák, Islanďan Jón Arnar Magnússon, Rus Lev Lobodin i osmadvacetiletý Tom Pappas soutěž ani nedokončili, za zenitem, zdá se, je sesazený olympijský vítěz Nool.

"Všichni závodí už strašně dlouho a jestliže mají zdravotní problémy, není se co divit. Jsou ve špičce mnoho let," povídal Šebrle. Sám se považuje za symbolický 'zlatý' střed, třebaže mu na podzim bude třicet let. "A budu zlatý i na olympiádě v Pekingu," prohlásil s úsměvem, ale sebevědomě, že kariéra pokračuje.
                                                                                           ČTK