přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2005, 19:30

Šebrle vyhrál závod, na který původně nechtěl jet

Původně ani nechtěl na evropský šampionát odcestovat, ale nakonec Roman Šebrle z Madridu odjede jako úspěšný obhájce titulu v sedmiboji.

"Byla to dneska bonusová zlatá," prohlásil po slavnostním vyhlášení olympijský vítěz z Atén.
Titul vybojoval v závodu, do něhož se přihlásil až po velkém váhání a který málem nedokončil. Po šedesátce si zablokoval záda a před skokem do výšky byl přesvědčen, že končí. "Nemohl jsem se ani ohnout," popsal kritický moment.
Nakonec ho přesvědčili masér Petr Křížek a lékař Ladislav Brejcha, který ho napravil. "Do výškařského sektoru jsem šel s tím, že končím. Ale šlo to, tak jsem pokračoval. Už večer jsem cítil, že to mám odblokovaný. Dneska už záda vůbec necítím," řekl novinářům.
Šebrle věděl, že je schopen nasbírat 6200 bodů, do plánu si napsal dokonce o 100 bodů více. "Ale to bylo jen v ideálním případě. Jsem naprosto spokojen, protože jsem udělal to, na co jsem měl. A stačilo to na zlato, což jsem taky říkal," radoval se.
Madridský závod pro něj byl zkušeností i ve třiceti letech. "Byl jsem nevyzávoděný, koule, dálka, tyč, překážky, to všechno mi nešlo. Chyběly mi závody," vykládal Šebrle, mezi jehož prioritami v letošní sezoně evropský šampionát nefiguroval. "Ale z toho, co jsem natrénoval, tak jsem předvedl maximum. A nic mě nebolí," uvedl.
Zlato vybojoval v závěrečném kilometru. Vzhledem k běžeckým schopnostem do té doby vedoucího Rusa Alexandra Pogorelova věděl, že když zaběhne čas pod 2:40 minuty, vyhraje. "'Dála' ten bídák mi neřekl, že to je jasný a já se vyšťavil až do konce," naoko vyhuboval kouči Daliboru Kupkovi, který mu hlásil mezičasy a neprozradil, že má dostatečný náskok.
"Kdybych to věděl, tak se tak neženu," řekl Šebrle. "Ale nevynadal jsem mu, je dobré se vymáčknout a běžet to, na co je forma. Byl jsem ale úplně hotovej. Nebyla to legrace," vykládal zadýchaný šampion v cíli.
O zlato musel bojovat. "Ale je vidět, že výkon 6200 na halovou Evropu stačí, není to tak špatný součet," uvedl Šebrle, jehož evropský rekord má hodnotu 6438 bodů. "Jaká to je moje medaile? Pátá?" říkal novinářům, kteří ho opravili. "Šestá? No vidíte...," smál se.
Svoje závody si ale pamatuje. "Šestnáct velkých závodů, jedenáct medailí, šest zlatých, třikrát jsem byl zraněný a dvakrát mladej jantar," vysypal s úsměvem z rukávu. Pogorelov mu boj ulehčil. "Neměl na to, spokojil se se stříbrem," prohlásil.
Když se podíval v televizi, jak vypadá medaile, zhrozil se a řekl si, že určitě vyhraje. "Vždycky, když je medaile škaredá, tak vyhraju," durdil se na oko. "Krásná byla v Edmontonu a Seville," připomenul nevydařená mistrovství světa.
První velké zlato získal na halovém MS v Lisabonu v roce 2001. "Tam to byl čtverec a velká jednička se zkratkou st., jako první. Byla jako z pouti. Ale tahle je docela pěkná. Olympijská je ale hezčí," usmál se.
Výjimečná halová sezona, v níž zahájil trénink pozdě kvůli odpočinku po olympiádě, se již prý nebude opakovat. "Příští rok bude i hala důležitá, mám tam nějaké resty," připomněl s úsměvem svou touhu překonat světový rekord v sedmiboji.
Do tréninkové skupiny ke Kupkovi v přípravě na sezonu přibude zřejmě nový člen - Maďar Attila Zsivoczky. "Musí se domluvit s trenérem a se svým tátou, který ho připravuje, ale asi to tak dopadne," prozradil Šebrle.
Oba by spolu měli v dubnu odletět na soustředění do Kalifornie, kde budou trénovat na helsinské mistrovství světa i s Američanem Bryanem Clayem. Šebrle nejprve odjede s manželkou Evou na týdenní dovolenou na Floridu, pak se přesune za svými parťáky.

                                                                                            ČTK