Šebrle vyhrál i poslední desetiboj sezony

neděle 26. září 2004
Letošní neporazitelnost si udržel olympijský vítěz a světový rekordman Roman Šebrle.

Úspěšnou sezonu, ve které získal olympijské zlato, titul halového mistra světa a evropský rekord v halovém sedmiboji, završil devětadvacetiletý atlet vítězstvím na mítinku v Talence ve francouzském Bordeaux.

V soutěži desetibojařů se přitom představilo kompletní trio medailistů z letošních OH v Aténách. Šebrle v nejsilnější konkurenci měl potvrdit úlohu vícebojařského krále a v Talence dotáhnout celkové prvenství v Grand Prix. Největší rival českého reprezentanta a stříbrný medailista z OH Bryan Clay ze Spojených států ztrácel na Šebrleho po dvou předchozích mítincích 255 bodů. Ve dvoudenní bitvě v Talence nasbíral 8122 bodů a vítěznému Šebrlemu v závodě podlehl o 95. Třetí místo obsadil kazašský desetibojař Dmitrij Karpov výkonem 8099 bodů.

Roman Šebrle se tak s přehledem udržel v čele konečného pořadí Grand Prix 2004 součtem 25.952 bodů ze tří desetibojařských závodů. Také další pořadí kopírovalo olympijský závod, druhý Clay dosáhl 25.602 bodů, třetí Karpov 25.336. Celkové prvenství Šebrlemu vyneslo prémii 30.000 dolarů. Světový rekordman se z vítězství v Grand Prix radoval podruhé v kariéře, poprvé to bylo v roce 2002.

V Talence se uskutečnil také ženský desetiboj. V novém světovém rekordu 8150 bodů zvítězila Marie Collonvilléová, která se tak rozloučila s aktivní činností. Účastnice OH v Aténách v soutěži oštěpařek Barbora Špotáková tímto netradičním vícebojem ukončila sezonu, když v českém rekordu 6749 bodů obsadila čtvrtou pozici. Výkonem 58.42 v oštěpu dosáhla česká reprezentantka pátého nejdelšího hodu v historii  vícebojařských soutěží.