přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. března 2005, 20:59

Šebrle ví, že nemá optimální formu, ale chce závodit a bojovat

V minulých letech jezdil vícebojař Roman Šebrle na vrcholné akce vždy pro zlatou medaili, letos to je ale před halovým mistrovstvím Evropy jinak.

Jeho touha zazávodit si a zlepšená výkonnost v posledním testu ho přiměla odjet na šampionát do Madridu, i když není v optimální formě a přípravu směřuje na letní mistrovství světa v Helsinkách a výhledově také na olympijské hry do Pekingu.
Ale co když olympijský vítěz, halový mistr světa a obhájce titulu prohraje a porazí ho i málo známí vícebojaři? "Beru to jako charitu," řekl dnes před novináři s úsměvem. Přesně to prý prohlásil jeho masér Petr Křížek na vícebojařském mítinku v Tallinnu, kde evropský rekordman v sedmiboji nasbíral nevýrazných 5765 bodů a skončil pátý. "Já určitě budu bojovat, ale rozhodně si nebudu dělat hlavu z toho, když prohraju," řekl Šebrle.
V tabulkách vede se ziskem 6195 bodů Rus Alexej Drozdov. "Neznám ho, nevím, kolik může udělat," pokrčil rameny nad výkonem jednoho ze svých soupeřů. Přes 6000 bodů se dostali letos už jen Estonci Erki Nool (6070) a Kristian Rahnu (6006). "Erki je velký bojovník, může udělat kolem 6150 bodů, ale já mám tak na 6200,"ujistil obhájce titulu z roku 2002 ve Vídni, že i přes pozdní zahájení přípravy myslí na přední umístění. "Příprava na loňskou halovou sezonu byla jiná," připomněl titul z halového MS v Budapešti. "V Tallinnu to bylo surové, od té doby jsem ale jen trénoval a očekával zlepšení, které přišlo," připomněl výkony z minulého pátku na mítinku v Saské Kamenici, kde se mu hlavně dálka a překážky vydařily. "Nemůžu chtít útočit na 6400 bodů jako loni, protože za mnou není tolik práce jako v ostatních letech, ale jsem rád, že se to pohnulo nahoru," řekl.

Světový rekordman v desetiboji ví, že rychlost nebude jeho silnou stránkou. "Ale v Kamenici jsem nebyl rozcvičený," glosoval nevýrazný čas v běhu na 60 m. "Do dálky skočím kolem 770," věřil si. V kouli si tipnul výkon kolem patnácti a půl metru, do výšky by chtěl skočit alespoň 205 cm. Překážky by ho uspokojily k osmi sekundám a v tyči výkon 480 cm. "Kilometr poběžím pod 2:40, když bude třeba," naznačil, že je odhodlaný bojovat až do konce. Tyto výkony dávají součet kolem 6200 bodů. "Jestli to udělám, nebo ne, to už je věc druhá," pokrčil rameny. Hala pro něj neníletos prioritní, přesto do Madridu ve čtvrtek neodjede s úplně čistou hlavou. "Jedu přeci na mistrovství Evropy a chci dobře závodit. Abych si mohl říct: 'Romčo, byl jsi sice čtvrtej, ale dal jsi do toho všechno, znova sis zkusil, jaké je to bojovat. Můžeš se v klidu zase připravovat na mistrovství světa',"vykládal.

Třicetiletý Šebrle nebude na startu sedmiboje sám, ale tradičního parťáka Tomáše Dvořáka vystřídá jeho tréninkový kolega Petr Svoboda. "Má slušnou formu, ale jeden výkon vícebojaře nedělá," pravil Šebrle ke Svobodovu součtu 5899 bodů. "Jsem na něj zvědavý, ale nikdo mu nebude zazlívat, když se mu to nepovede. Je to jeho první velký závod a já jsem rád, že tady roste někdo, kdo může být kvalitní vícebojař," řekl Šebrle.
Se Svobodou se o šampionátu ještě nebavili, třebaže oba hájíbarvy Dukly Praha a vidí se na tréninku takřka každý den. "Když řekne, tak já mu rád poradím a pomůžu, pokud budu moci," uvedl Šebrle. Na závody se strašně těší, je skoro závislý na potřebě soutěžit. "Znáte mě, jsem magor, chci prostě závodit," smál se. Ale je připraven kvůli svému letnímu cíli i odstoupit. "Okamžitě, jakmile bych cítil nějaký zdravotní problém," pravil.
Lituje pouze toho, že reprezentační tým vyfasoval obyčejné jednobarevné modré oblečení. "Jen na zádech je Czech Republic," pokrčil rameny. Rád totiž závodí v teplákách v národních barvách. "V takovém oblečení chodím na obyčejné závody," řekl. "Prý šlo o nějakou chybu v komunikaci," dodala česká opora.

                                                                                            ČTK