Šebrle v Tallinnu pátý, Ščerbová klesla v tabulkách

sobota 16. února 2008
V Tallinnu proběhl druhý den vícebojařského mítinku. Roman Šebrle skončil pátý, když byl po prvním dnu druhý. Ščerbová aktuálně ztratila naději na start v pětiboji ve Valencii.

V Tallinnu vyhrál Bělorus Andrej Kravčenko před Kazachem Dmitrijem Karpovem, když oba shodně získali 6229 bodů. Třetí příčku obsadil Rus Arkadij Vasilijev za 5978. Roman Šebrle posbíral na 5. místě 5892.

Šebrle byl po prvním dni druhý, když si připsal 3461 bodů. Nepřipsal si dílčí vítězství, nejlépe byl shodně druhý v dálce (7.58) a výšce (207 cm), v obou případech za Kravčenkem, průběžným vedoucím celkového pořadí. V úvodní šedesátce byl Šebrle 7. za 7.12, kouli poslal do vzdálenosti 15.13 metru, což stačilo na třetí dílčí umístění.

První den skončily naděje Josefa Karase na solidní výkon. Na 60 si připsal čas 7.22, v dálce dopadl 1 cm za 7m hranici, koule z jeho ruky dolétla na 12.94. Pak ale neskočil základ ve výšce a dnes tak spíše pro pocit pokračoval v soutěži. Překážky přeběhl v čase 8.79, v tyči zvládl 455, ke kilometru nenastoupil.

Druhý den zahájil Roman Šebrle překážkami za 8.14 a klesl na třetí místo za Karpova, který běžel 7.99. Jen 455 cm v tyči znamenalo další krok v pořadí zpět na čtvrtou příčku. Před poslední disciplínou kilometrem se výbornou tyčí (515) do čela vyhoupl Kazach Karpov (5396), druhé místo okupoval Bělorus Kravčenko (5376), Šebrleho odsunul mimo medaile Rus Vasiljev (5208). Ztráta na něj však činila před kilometrem jen 25 bodů. Tu však Roman nesmazal, naopak zaběhl až 12. čas a výkon 2:55.49 jej odsunul na konečné 5. místo. "Start splnil tréninkový účel. Věděl jsem, že nejsem v top formě a ani jsem před tím neplánoval, že právě v Tallinnu v ní budu. Potřeboval jsem si akorát při závodě vyzkoušet některé disciplíny, kterým jsem se dosud příliš nevěnoval. Především tedy tyčku a dálku. Chyběla mi jiskra, ale věřím, že ta přijde ve Valencii, kde by vše mělo vypadat jinak. Je mi už 33 let a nemohu mít v sezoně více než jeden vrchol. Hodně jsem trénoval a ještě se cítím "zadřený", což bylo znát především na sprintech a překážkách, kde je to vše bez kotníků a pouze přes sílu. Dálka nebyla nejhorší, ve výšce jsem se hecnul a tyč je, jaká je. Musím ji víc natrénovat. Závěrečný kilometr jsem běžel volně, nemělo smysl jít nadoraz. Celkově jsem spokojený a už se těším na Valencii," zhodnotil se dvojnásobný šampion světové haly Roman Šebrle.

V soutěži žen vyhrála Ljudmila Blonská výkonem 4771 bodů před svou krajankou Natalií Dobryňskou. Třetí byla mladá Ruska Taťjana Černovová. Obě se ziskem více než 4700 bodů dostali v tabulkách před Denisu Ščerbovou, která v Tallinnu nestartovala, a připravili ji o šanci startovat v pětiboji na HMS ve Valencii.