přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. srpna 2007, 05:11

Šebrle v poločase třetí

Roman Šebrle je po pěti disciplínách na třetím místě. Dibelková 20., Guzdek nepostoupil, z tria výškařek jde dál Laláková.

Roman Šebrle je v půlce desetiboje třetí. V pěti disciplínách získal zatím 4434 bodů, vede Jamajčan Maurice Smith. Na něj Šebrle ztrácí 91 bodů.
Desetiboj ještě ani pořádně nezačal a už bylo startovní pole ochuzeno o jednoho z favoritů. Dva ulité starty na stovce vyřadily ze hry vítěze Götzisu Andreje Kravčenka z Běloruska. Nejrychlejší stovku měl dle očekávání Američan Bryan Clay, kterému změřili čas 10.44. Roman Šebrle byl o šest desetin pomalejší. "Prostě nemám takovou formu, jakou jsem natrénoval. Nevím proč, ale špatně jsem se aklimatizoval, i když jsem už tady běhal rychle," litoval Šebrle. "Myslel jsem, že stovku půjdu za 10.80, ale svou roli sehrál i protivítr," zhodnotil první disciplínu, v níž předvedl výkon 11.04. Další z Čechů Josef Karas ji zvládl za 11.12.
Clay vyhrál i dálku, když skočil 765 cm. Roman Šebrle předvedl o devět centimetrů méně a dostal se na čtvrté místo. "Na dálku potřebuji dobré podmínky a tady začalo pršet, v čemž se neumim ani pořádně rozběhnout, natož skákat," řekl světový rekordman. "Nevím proč, ale lidem, co umí skákat daleko, se v dešti závodí špatně," dodal vícebojař, který má osobní rekord za osm metrů. Karas byl po výkonu 744 cm v dálce jedenáctý.    
Po kouli se na čelné místo posunul otočkář Smith, který poslal své náčiní do vzdálenosti 17.31 m. Ostatní desetibojaři mu v sektoru nemohli konkurovat. Nejblíže byl s 16.49 Alexej Drozdov. Dalším "šestnáctimetrovým" koulařem je Američan Tom Pappas, který se díky výkonu 16.31 dostal na třetí pozici za krajana Claye (v kouli 15.51). Roman Šebrle vrhl nejlépe 15.92 a byl celkově čtvrtý. "Koule? Výborná! Po těch dvou výkonech trošku vzpruha. Už jsem sice hodil i 16.47, ale to se mi povedlo jen jednou." Josef Karas po výkonu 13.23 m klesl na 18. místo.
Soutěž se převrátila ve výšce, kde nejprve po výšce 197 cm odstoupil favorizovaný Američan Bryan Clay a Šebrle dokázal skočit vynikajících 212 cm. Vyhoupl se na druhé místo se ztrátou 28 bodů na vedoucího Jamajčana Maurice Smithe.  "Výška mě nakopla. Aby ne! Je to jediná disciplína, kde můžu nahnat body. Kdyby ne, bylo by po závodech,"ví Šebrle. Karas se po 194 cm propadl na 21. místo.
Závěrečná čtvrtka poslala Dmitrije Karpova na druhé místo o pět bodů před Šebrleho (48.80). S 91bodovým náskokem na olympijského vítěze vede Jamajčan Maurice Smith. Josef Karas je po 50.60 dvacátý. V závodě již zítra nebude pokračovat mistr světa z Helsinek a muž, který byl Šebrleho největším soupeřem, Američan Bryan Clay. Ten si při druhém pokusu ve výšce natáhl sval na noze a odstoupil ze soutěže.

Foto: Graf.cz

Chodkyně Barbora Dibelková má za sebou sedm měsíců po porodu návrat na vrcholnou scénu. Na MS v Ósace došla dvacítku v čase 1:36:45 a obsadila dvacátou pozici. Závod pro čtyřiadvacetiletou maminku rozhodně nebyl lehký, problém ještě o něco začaly dříve, než očekávala. "Nepříliš komfortně jsem se začala cítit už na sedmém kilometru. Bylo to hodně hutný. Cítíte, že brzo přijde krize a už přemýšlíte, co s tím," popisovala své pocity. Docházela jí síla, tuhly kyčle. "Bylo to bez síly, bez šťávy, bez dynamiky," řekla.
Mohlo to být prý teplem, které jí po porodu dělalo větší potíže než dřív. "Ale to vám nikdo nepotvrdí, jestli to má souvislost. Nikomu se nešlo extra dobře. A popravdě, byla jsem opatrnější než dřív, držela jsem se při zemi," připustila matka sedmiměsíčního Matěje. Věří, že za rok na olympiádě bude ve formě. "Tam už se nesmím se držet při zemi, protože kdo nehraje, nevyhraje," dodala.
Vyhrála Ruska Olga Kaniskinová v čase 1:30:09 před svou krajankou Taťjanou Šemjakinovou. Třetí byla Španělka Maria Vasco.

Z kvalifikace oštěpařů nepostoupil Miroslav Guzdek, hodem 74.13 m skončil ve své první skupině na třinácté pozici. Celkově je osmadvacátý. "První hod jsem zajistil, ale pak jsem se do toho už nemohl trefit. Nesrovnal jsem se technicky a ani jeden hod nevyšel," vykládal sedmý muž z MS v Paříži 2003. "Kdybych to věděl, tak jsem ani nejedu a radši zůstanu v práci," povzdychl si zaměstnanec cizinecké policie.

V kvalifikaci výšky žen bylo pro postup do finále potřeba skočit limit 194 cm. Mezi šestnáctku úspěšných se dostala i česká zástupkyně Barbora Laláková. "Byl to boj s počasím, vlhkostí... vše je jiné než u nás. Je neuvěřitelé, že tolik skočilo 16 lidí, ale může to být tím superrychlým povrchem tady. Ještě teď jsem stažená ze třetího pokusu, kdy to bylo buď anebo a žádná jiná možnost neexistovala. Ale vyšlo to," těšila se z prvního finále na velké soutěži v kariéře. Jaké si dělá vyhlídky? "Své jsem si splnila postupem, tam to bude zase nový závod a stát se může ledacos," prohlásila  Laláková.   
Přestože nepostoupila netruchlila ani Romana Dubnova. "Jsem vlastně spokojená. Letos jsem příliš výkonů přes 190 cm neměla, takže to pro mě není špatný výsledek," řekla v mixzoně 17. skokanka celkového pořadí poté, co skočila 191 cm. Stejný výkon zapsala a o příčku níže skončila třetí z českých výškařek Iva Straková. Škoda oisledního pokusu na 194 cm, který shodila opravdu jen velmi těsně.

Z výsledků:
MUŽI

Oštěp (kval.): 28. Guzdek 74.13
Desetiboj (po 5 disciplínách): 1. Smith (Jamajka) 4525 b, 2. Karpov (Kaz.) 4439, 3. Šebrle 4434,...30. Karas 3971

ŽENY

20 km chůze: 1. Kaniskinová (Rusko) 1:30:09, ...20. Dibelková 1:36:54
Výška (kval
.):  Laláková Q, 17. Dubnova, 18. Straková


   

Adam Pražák

Vytisknout