přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. května 2003, 14:51

Šebrle v Goetzisu o třetí vítězství v řadě

Roman Šebrle bude jediným českým zástupcem v soutěži desetibojařů na prestižním mítinku v rakouském Goetzisu.

Tomáš Dvořák, jemuž se minulý týden narodila třetí dcera, se rozhodl tento závod vynechat. Šebrle tak bude v Goetzisu sám hájit výsadní postavení českého desetiboje. Už čtyři roky nepoznala výsledková listina populárního závodu jiného vítěze než českého závodníka. V letech 1999–2000 v Goetzisu dominoval Tomáš Dvořák, štafetu po něm převzal Roman Šebrle, který se tedy letos bude pokoušet o třetí titul v řadě. Před dvěma lety v Goetzisu Šebrle jako první člověk historie pokořil magickou hranici 9000 bodů (9026). V historii desetiboje v Goetzisu má Česká republika kromě Dvořáka a Šebrleho i další vítěze.
Hned v úvodním ročníku v roce 1975 vybojoval prvenství Petr Krátký a několik měsíců před svým triumfem v olympijské Barceloně 1992 vyhrál v Goetzisu Robert Změlík. V tabulce nejlepších výkonů mítinku pak první čtyři patří českým borcům.

Do Goetzisu odjíždí Šebrle už v dobré formě, vždyť na nedávném mítinku v Turnově překonal osobní rekordy v disku a ve skoku o tyči. Při přeboru Prahy si navíc vyzkoušel překážky, kde dosáhl času 14,04 a do dálky skočil 764 cm. Největším soupeřem světového rekordmana podle papírových předpokladů bude halový mistr světa Tom Pappas, který stejně jako Šebrle v Goetzisu absolvuje svůj první desetiboj v této sezoně. V čele letošních světových tabulek zatím figuruje výkonem 8253 Dmitrij Karpov, ale udržet se na této pozici i po Goetzisu má jen minimální naději. Dalším kandidátem na čelní umístění je Lev Lobodin, držitel nejlepšího světového výkonu letošního halového sedmiboje. Chybět nebude ani zkušený Jón-Arnar Magnusson či šestý muž loňského mistrovství Evropy Mike Maczey.

V sedmiboji žen se představí závodnice Olympu Praha Michaela Hejnová, která se v Goetzisu pokusí o splnění limitu pro účast na MS v Paříži. Pokud se jiné české závodnici před světovým šampionátem nepodaří splnit B-limit, postačuje Hejnové dosáhnout výkonu 6019 bodů. V loňské sezoně se na evropském šampionátu v Mnichově vytáhla k osobnímu rekordu 6032 bodů. Hlavní hvězdou soutěže žen v Goetzisu bude úřadující mistryně Evropy a halová mistryně světa z letošního roku Carolina Klüftová ze Švédska.

Desetiboj i sedmiboj v Goetzisu je rozložen do dvou dnů – 31. května a 1. června, přičemž v sobotu začíná program v 11:00, v neděli pak o hodinu později. Podrobné informace k mítinku v Goetzisu naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA…

Tomáš Klement

Vytisknout