přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. března 2009, 18:37

Šebrle už opět může klidně spát

Už nevěděl, jak se zbavit svalových problémů, které ho trápí více než rok. Zkoušel všechno, nakonec se kvůli tomu dokonce přestěhoval zpátky do původního domu na periferii Prahy 6, kde se mu prý mnohem lépe spalo. I tak Roman Šebrle, bronzový medailista z halového mistrovství Evropy v Turíně, bojuje s nalomeným zdravím.

Před dvěma roky se rozhodl, že se zabezpečí na dobu po kariéře, a investoval desítky milionů do sportovně-relaxačního centra na Červeném vrchu. Kvůli tomu se také přestěhoval do nového domu, aby mohl být blízko svým aktivitám. V podnikání se mu však nedařilo, jak si představoval, a jak sám přiznal, zčásti to ovlivnilo i jeho přípravu na olympijské hry v Pekingu, kde byl šestý. A navíc už rok nemohl v novém domě spát. 

"Možná to je jen pocit, ale celý minulý rok jsem doma pořádně nespal," prohlásil vícebojař. Tyto pocity nabyl, když jezdil po soustředěních. "Tam jsem spal vždycky výborně," konstatoval. Jakmile přijel domů, zase bděl. Byla to jeho noční můra. "I (manželka) Eva uznala, že vypadám blbě, nevyspale," popisoval Šebrle. "Ale třeba tomu tak není a za dva týdny se narvu znovu," řekl. Přesto věřil, že tím zažehnal únavu svalů a z toho plynoucí zranění. 

Přestěhoval se letos v zimě ze dne na den. Hned první den zařezával jako mimino. "Nemyslím si, že to je otázka psychiky, když hned první noc spal dobře," prohlásil jeho manažer a olympijský vítěz v desetiboji z Barcelony Robert Změlík. "Divím se, že to neudělal už dřív, protože tak se těžko dá trénovat a soustředit se," doplnil. "Je to znát," souhlasil olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman Šebrle. 

Ve 34 letech už musí Šebrle dávat na svou fyzickou schránku extrémní pozor. Desetibojařský organismus dostává hodně zabrat, českého atleta navíc nově začalo trápit astma. Kvůli tomu každý den inhaluje, aby zahnal kašel. Navíc v posledních dvou měsících už byl třikrát nastydlý. "Musím zajít za imunologem, protože se mi to zase rozjelo," podotkl. 

O sportovní centrum se světovému rekordmanovi v desetiboji kompletně stará jeho manažer Změlík, sám úspěšný podnikatel, který si areál pronajal. Šebrle už i proto může klidně spát. Už se zase může soustředit jen na atletiku.

Tibor Alföldi, ČTK