přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2009, 14:58

Šebrle udělá vše pro medaili, pokud možno pro zlatou

S denním zpožděním oproti zbytku výpravy odlétala do Turína největší česká medailová naděje – vícebojař Roman Šebrle. Má za cíl atakovat čtvrté zlato z HME v řadě za sebou.

34 letá ikona světového víceboje vozí z evropských šampionátů v hale medaile nepřetržitě od Gentu 2000, kde získal stříbro za Tomášem Dvořákem. O dva roky později ve Vídni se již usadil na trůně, ze kterého ho soupeři nesvrhli ani v Madridu 2005 ani předloni v Birminghamu. Letos má reálnou šanci prodloužit své panování o další dvouletý cyklus. „Udělám vše pro medaili a snad přivezu i zlato,“ říká i letos Roman Šebrle.
'
Poradit si musí s výrazně mladší konkurencí, v níž z absolutní evropské špičky chybí pouze Bělorus Kravčenko a Rusové Pogorelov a Sysojev. „Ze soupeřů strach nemám. Sledoval jsem jejich výkony na mítinku v Tallinnu a musím říci, že byly poměrně bídné. Samozřejmě se to na šampionátu může zlepšit, ale protože řada se snažila právě v Tallinnu na HME kvalifikovat, tak by ten výkonnostní skok neměl být zas tak výrazný. Byť pochopitelně někomu může ten závod mimořádně sednout,“ je si vědoma česká star. I Šebrle je pak zvědavý na výkon Holanďana Eelca Sintnicolaase, který nejslavnější vícebojařský halový mítink v Estonsku nečekaně vyhrál součtem 6036 b. „Nikdy jsem ho neviděl, ani jsem o něm neslyšel,“ přiznal svěřenec Dalibora Kupky.

Soupeři však Romanovi nebudou pouze jeho protivníci ve víceboji, ale i jeho vlastní tělo. „Příprava probíhala ideálně do 26. ledna, pak přišel drobný svalový problém, který vystřídala viróza,“ vypočítal obtíže, kterého nepustili k závodním testům dříve než minulý čtvrtek při Mítinku světových rekordmanů v O2 Areně, kde v rychlém sledu absolvoval tyč, dvoustovku a překážky. Po tomto trojboji oceňoval hlavně to, že zůstal zdravý. Aby ne, vždyť vloni si na překážkách hned třikrát přivodil svalové zranění. Bude se v Turíně při sprintech šetřit? „Záleží, jak se bude soutěž vyvíjet. Na šedesátce se nebudu šetřit určitě, a co se týče překážek, to se uvidí. Ale asi dost těžko. Pokud bych je totiž šel jako v O2 Areně, kde mi změřili 8.42, mohli by mi soupeři odskočit až příliš. Spíš do toho budu muset jít naplno a doufat, že svaly vydrží,“ míní Šebrle, který se bude opět spoléhat především na skokanské disciplíny.

 „Na posledním tréninku jsem skočil 720 cm do dálky a dva metry do výšky, takže pokud ještě něco v závodě přidám, nemuselo by to být špatné. Také na tyči si věřím asi o něco víc než v minulosti.“ A slabiny? „Asi nebudu mít rychlost. Jednak je to dáno věkem, jednak mi chybí závody,“ dodává Šebrle. Do jaké míry se jeho prognóza naplní se budeme moci přesvědčit od sobotního rána, kdy sedmiboj v Turíně začíná.

Adam Pražák

Vytisknout