Šebrle třetím atletem Evropy podle EAA

středa 5. ledna 2005
Český vícebojař Roman Šebrle skončil třetí v anketě Evropské atletické asociace o nejlepšího atleta Evropy pro rok 2004.

Olympijský vítěz a halový mistr světa v sezoně neprohrál jedinou vícebojařskou soutěž, vytvořil evropský rekord v halovém sedmiboji a na OH v Aténách triumfoval v olympijském rekordu. Přesto se Šebrle musel v anketě sklonit před dvojicí švédských atletů. Pořadí stejně jako v loňském roce ovládl trojskokan Christian Olsson, olympijský vítěz a mistr světa v hale, který na HMS v Budapešti vyrovnal halový světový rekord (17.83 m). Jediným závodem v sezoně, v němž pětadvacetiletý Švéd nezískal prvenství, bylo domácí vystoupení na mítinku Super Grand Prix ve Stockholmu. Za vítězství ve všech závodech Zlaté ligy získal Olsson podíl na milionovém jackpotu. Se dvěma tituly atleta Evropy podle EAA se zařadil po bok Jana Železného a dalšího trojskokana Jonathana Edwardse.

V kategorii žen byla nejlépe hodnocena Britka Kelly Holmesová. Pětatřicetiletá běžkyně zazářila na OH v Aténách, když si doběhla pro zlaté medaile na tratích 800 a 1500 metrů. Za stejný "double" stanula v čele ankety v roce 1996 Světlana Mastěrkovová.

Hlasování tentokrát probíhalo přes internet a výsledek byl určen na základě pořadí tří skupin - federací sdružených v EAA, zástupců médií a veřejnosti. Celkovým vítězem se stal atlet s nejnižším součtem pořadí. Christian Olsson se na první příčce objevil ve všech případech. Kelly Holmesová skončila druhá v hlasování médií za olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou ve skoku o tyči Jelenou Isinbajevovou, která celkově obsadila druhou pozici.

Ve dvanáctileté historii ankety výrazně promlouvali do konečného hodnocení i čeští atleti. Jan Železný se stal atletem Evropy dvakrát po svých olympijských triumfech v letech 1996 a 2000, desetibojař Tomáš Dvořák byl titulem poctěn v roce 1999. Roman Šebrle letos poprvé vystoupal na pomyslné stupně vítězů po loňském pátém místě a osmé příčce v roce 2002. O sezonu předtím se mezi nejlepšími sedmi atlety starého kontinentu objevili hned tři Češi: 2. Železný, 6. Dvořák a 7. Šebrle.

Slavnostní vyhlašování ankety a dekorování nejlepších se uskuteční ve čtvrtek 3. března v Madridu, v předvečer úvodního dne 28. mistrovství Evropy v hale.