přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. února 2007, 17:49

Šebrle si zítra poletí do Birminghamu pro medaili

Hlavní trumf české výpravy pro nadcházející HME, vícebojař Roman Šebrle, cítí i přes nedávné zdravotní patálie dobrou formu a chystá se obhajovat předloňský titul.

„Cítím se výborně,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci Roman Šebrle poté, co absolvoval poslední trénink před odletem, „jsem sice trochu unavený, ale všechny ukazatele vypadají dobře. Forma je, definitivně se to ale potvrdí až o víkendu při závodech.“ 

V nich bude Šebrle obhajovat zlato z Vídně (2002) a Madridu (2005). Cesta za dalším úspěchem však nemusí být snadná. Po nedávném zranění na soustředění v JAR, kde jej zasáhl do ramene oštěp, nemohl po nějakou dobu standardně trénovat, neabsolvoval ani obvyklé penzum závodů. Není proto divu, že si soupeři brousí zuby na jeho skalp. „Asi si myslí, že na tom nebudu dobře. Ostatně i já bych si totéž myslel o někom, komu by se stalo to samé, co mě. Chci jim dokázat, že se mýlí,“ říká Šebrle a vyčísluje konkrétní bodový cíl. „6200 bodů a více, s výkonem pod touto hranicí nebudu spokojený. Na jaké umístění to bude stačit? Věřím že na medaili a snad i tu nejcennější. Hodně bude záležet na formě soupeřů.“ Ta je ale zatím velkou neznámou. Podle tabulek by měly největšími soupeři Šebrleho být Rusové Alexandr Pogorelov (OR 6229 b.) a Alexej Drozdov (6225 b.), jejich letošní výkony jsou však poměrně rozpačité. Pogorelov předvedl na ruském šampionátu „jen“ 6095 b., Drozdov při víceboji v Talinu nepřekonal ani  hranici 5900 bodů. „Ale třeba byli zranění jako já a rozjížděli se pomalu,“ krčí rameny Šebrle a do seznamu největších soupeřů přidává ještě jedno jméno. „Uvidíme, co předvede Němec Dennis Leyckes. Umí 5.50 o tyči, ostatní disciplíny měl takové průměrné, mohl se ovšem zlepšit.“  

Proslulá tvrdost Monda v birminghamské hale Šebrleho nestraší. „Pochopitelně raději závodím na palubovce, ale jsem zvyklý závodit na ledasčems. Mimochodem, právě v Birminghamu jsem před lety podal jeden ze svých nejlepších výkonů ve skoku o tyči, “ připomněl světový šampionát v roce 2003, který se ale v jeho vzpomínkách pojí i s jednou velice nepříjemnou zkušeností, kdy před závody prodělal těžkou chřipku. „Letos snad nic takového nehrozí. Poučil jsem se a dal se očkovat,“ řekl jednoznačně nejvážnější kandidát české výpravy na medaili.

Samotný Šebrle věří, že nebude medailistou jediným. „Výborně skáčí tyčkařky a výškaři podle mě také něco předvedou. Alespoň jedna (další) medaile by se urodit měla,“ je přesvědčen dvojnásobný otec, který se však v Birminghamu bude muset obejít bez podpory nejbližších. „Manželka Eva se bude dívat u televize, protože malá je zkrátka ještě příliš malá,“ uplatnil svůj pověstný humor světový rekordman v desetiboji.    

Adam Pražák

Vytisknout