přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. srpna 2009, 10:42

Šebrle se po tyči propadá, a s tím i naděje na medaili

Obhájce titulu v desetiboji odjede z Berlína nejspíše bez medaile. Do finálových bojů se neprobili kladivářka Ledvinová ani tyčkař Kudlička.

Šebrle po osmi dílech desátý
Už jen oštěp a 1500 metrů zbývá skompletovat k odtajnění nového mistra světa v desetiboji. Už je prakticky jisté, že se nepodaři obhajoba Romanu Šebrlovi, ba dokonce že tituly ověnčený atlet odcestuje z Berlína bez medaile. Dnes jeho disciplíny nevybočily nikterak z výkonnostního průměru, spíš však zůstaly až pod ním jako tyč (460). "Měl jsem problémy s rozběhem. Najednou jsem tam byl úplně jinak. Buď daleko nebylo blízko. Cítil jsem, že nemohu tyč do šuplíku zasunout. Také bylo hodně vedro. Já jsem sice teplomil, ale u tyče mi to vadí. To mě však neomlouvá, skákal jsem i v horším," uznal Šebrle. Překážky za 14.44 nebyly tragédií, v disku hovořil o padesátce, ale zůstalo skoro o 4 metry méně. "Možná se příprava udělala špatně, příliš malý objem. Po prvním dnu jako by mi došla síla. Abych tu hodil 46.30 diskem, to prostě nejde. Tyč to samé. Já tam zřejmě nemohl doběhnout," kroutil hlavou Šebrle.
Za titulem jde Američan Trey Hardee, jenž má se součtem 7306 na nejbližšího pronásledovatele náskok 182 bodů. Naopak druhého Ukrajince Kasjanova a třetího Rusa Pogorelova dělí jen 20 bodů. Další závodníci v pořadí Díaz, Sisojev, Suárez už ztrácí na medaili přes sto bodů. Šebrlemu schází na stupně vítězů už skoro tři sta bodů.

Kudlička i Ledvinová skončili v kvalifikaci
Bohužel dalším nezdarem českého atleta v první fázi začal šestý den soutěží MS. Jan Kudlička zakládal na 540 napodruhé, o 15 cm výše měl dva nadějné pokusy, shodil však i ten třetí. V konečném účtování mu bude patřit dělená 24. příčka. "Začalo to dobře. V rozcvičování jsem skočil 540 cm, základ jsem zvládl také. Sice až na druhý pokus, ale pořád v pohodě," řekl po závodě svěřenec Boleslava Patery. "Pak se otočil vítr a začal foukat proti. Čekal jsem vždy až do konce, jestli se třeba neobrátí, ale marně. Kulminoval jsem pak vždy příliš brzy. Dával jsem si sice stojany blíž, ale stejně byl každý skok kratší a kratší. Na 100 % jsem věřil, že postoupím, ale nevyšlo to," litoval Kudlička.
Ke kvalifikaci do dalších bojů nakonec stačilo i 555 cm, když v soutěži zůstalo po 565 cm 11 skokanů a 4 měli na první pokus právě tuto výšku. Ve hře zůstali oba hlavní favorité, Australan Hooker a Francouz Lavillenie.

Lence Ledvinové se v kladivářské kvalifikaci nedařilo. Hodila jen 62.92, druhý nejslabší výkon v sezoně a skončila ve své skupině 17. "Nevím, co se stalo. Rozcvičování nebylo špatné. Slunce, teplo mi nevadí, radši než 15 stupňů. Ani časový posun mi nevadil. I po nemoci jsem teď dva měsíce trénovala jako nikdy. Prostě jsem přišla na stadion a konec. Ještě jsem nikdy takhle neselhala na velké akci," kroutila hlavou svěřenkyně svého otce Jana. "Příští rok mám poslední ve škole, která mě moc neomezuje, dám do přípravy všechno," slíbila Ledvinová.

Víceboj po jednotlivých disciplínách
Roman Šebrle vstoupil do druhého soutěžního dne víceboje čase 14.44 na překážkách, což je o 15 setin horší nejlepšího letošního výkonu. Se ziskem 5242 b po šesti disciplínách se propadl na průběžnou osmou příčku, šest bodů za Bělorusa Andreje Kravčenka. Na bronzovou pozici, kterou zatím drží Kubánec Junior Díaz, mu aktuálně schází 163 bodů. Vede Američan Trey Hardee, který si dílčím vítězstvím na překážkách (13.86) pomohl k zisku  5504 b, druhý je o 31 bodů zpět Ukrajinec Alexej Kasjanov.

V disku se Šebrlemu nevydařil první pokus, jenž letěl mimo výseč. Druhý, zajišťovací 46.30 se mu nakonec započítal, protože poslední zůstal v kleci. I přesto, že tato disciplína znovu nebyla dle jeho představ, polepšil si o dvě příčky a na bronzovou medaili, jež má prozatím v moci Rus Alexandr Pogorelov, ztráci 130 bodů. Problematická je však situace za Šebrlem, kde desátý Kravčenko ztrácí jen 78 bodů. Jediným padesátimetrovým diskařem mezi desetibojaři byl Rus Alexej Sisojev, který si tak polepšil na devátou příčku. Pořadí na čele zůstává nezměněno, jen Hardee mírně navýšil svůj náskok na 59 bodů, před Kasjanovem.

Tyč patrně ukončila šance Šebrleho na medailové umístění. 440 i 460 sice překonal napoprvé, 480 už však bylo pro něj konečnou. Disciplína pokračuje a Šebrle patrně poklesne na 10. příčku.

Výsledky 6. dne

Fotogalerie z šestého dne, první blok (E. Erben)

Kudlicka skok o tyci MS Berlin 09.JPGKudlicka skok o tyci MS Berlin 09 (5).JPGKudlicka skok o tyci MS Berlin 09 (10).JPG
Kudlicka skok o tyci MS Berlin 09 (6).JPGKudlicka skok o tyci MS Berlin 09 (11).JPGKudlicka skok o tyci MS Berlin 09 (3).JPG
Sebrle Roman Berlin MS 09.JPGSebrle Roman Berlin MS 09 (2).JPGSebrle Roman Berlin MS 09 (4).JPG
Behrenbruch.JPGhardee.JPGCANO3256.JPG
CANO3259.JPGCANO3261.JPGCANO3263.JPG
dnesni vedro.JPGSzabo Atila.JPGSebrle (9).JPG
Sebrle.JPGSebrle (12).JPGSebrle (16).JPG
Sebrle (4).JPGSebrle (7).JPGSebrle (8).JPG

 

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout