přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2005, 16:36

Šebrle se na závody těší, ale prioritou jsou Helsinky

Zítra se na halovém mistrovství Evropy představí světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle.

Svěřenec Dalibora Kupky přicestoval do Madridu až včera v odpoledních hodinách. Dnes má odpočinkový den, zůstává na hotelu a nepůjde se ani podívat do centra města. V Paláci sportu byl jen na rozcvičováku, na plochu se podívat nešel.  "Zítra budu vstávat hodně brzy, asi ještě za tmy," uvedl sedmibojař, jehož první disciplína běh na 60 metrů začíná zítra v půl desáté dopoledne.

Šebrle si chce dobře pohlídat rozcvičení, neboť ze zkušeností ze Saské Kamenice by se mu příliš krátké rozcvičení nemuselo vyplatit. "Na soutěž jsem připraven a těším se na nic moc. Ale kdyby se vyskytl sebemenší zdravotní problém, klidně ze závodu odstoupím, protože prioritou je pro mne letní mistrovství světa v Helsinkách. Tam směřuji i svou dlouhodobou přípravu," vysvětlil. 

I trenér Dalibor Kupka potvrzuje Šebrleho slova: "Na halu se Roman v podstatě nepřipravoval, uplynulý podzim sloužil k regeneraci sil." Olympijský vítěz v desetiboji začal trénovat později, než v jiných letech. "Ale přijel sem, protože je závodník a chce závodit." vysvětlil Kupka účast svého svěřence v Madridu a dodal: "Roman je v pozici, že chce vyhrávat každý závod. Já mu dokonce věřím na zlato. Letos to ale byla specifická příprava a může se stát cokoliv. Výšku, tyč a dálku trénoval minimálně. V tretrách byl jen čtrnáct dní. Věřím, že když nic nepokazí, může udělat i slušné body."

V madridské hale je pružný povrch, což by podle Kupky mělo Šebrlemu vyhovovat. Podobný byl totiž vloni v Budapešti, kde závodník Dukly Praha skvěle zaskákal výšku a dálku. "Na výšce začne na 1.96 nebo 1.93, rozhodneme se až podle rozcvičení," prozradil ze svých plánů Kupka. "V tyči asi na 4.40."

"Myslím, že je na tom Roman dobře v kouli, na posledních trénincích dává v pohodě své letošní maximum 14.85, takže při závodech by mohl i přidat," zhodnotil další disciplínu sedmiboje Kupka. "Na kilometru je schopen běžet pod 2.40, pokud bude potřeba. Ale možná z toho udělá šestiboj a rozhodne už před kilometrem," dodal s úsměvem.

A co říká kouč nejlepšího vícebojaře světa na Šebrleho soupeře? "Velkou neznámou je Pogorelov, letos zatím bez startu, mohl by udělat velký výkon. Rahnu má letos dobrý výsledek, ale tomu moc nevěřím. Překvapit může Petr Svoboda i Warners. Erki Nool má údajně problémy s achillovkou, ale letos běžel nejrychlejší šedesátku za posledních pět let...Tak uvidíme."

On line výsledky sledujte v Zaostřeno na...

Karolína Farská, Tomáš Klement

Vytisknout