přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2004, 22:18

Šebrle s Dvořákem naposledy trénovali a hýřili dobrou náladou

Roman Šebrle se po posledním tréninku před pondělním startem aténského desetiboje dlouze nadýchne.


Foto: F. Macák
"Cítíte to?" zeptal se. Čeští desetibojaři jsou nasáklí olympijskou atmosférou. S Tomášem Dvořákem se dopoledne byli proběhnout a hýřili dobrou náladou, byli samý vtip. "Jak skončila párová čtyřka? Druhá? Super! O kolik?" ptají se oba. Z tréninkové plochy vidí olympijský stadion, plápolající oheň, ctí týmového ducha. "Zatím je méně medailí, než se čekalo, škoda včera toho disku," litoval Šebrle nevděčné čtvrté pozice Věry Cechlové-Pospíšilové. Po rovinkách a startech z bloků v teniskách si pohrávali s velkou můrou. Neštítili se ohyzdného hmyzu, naopak Dvořák se s ním nechal fotit na prsou. "Dostaneš řád můry zlaté," chechtal se jeho kouč Luděk Svoboda. "Anebo medaili za statečnost," připomněl vzápětí bolavou achillovku, která Dvořáka trápí.
Bývalý trojnásobný mistr světa a světový rekordman zkoušel nohu zatížit, třebaže tretry z batohu vytáhne až při závodu. "Jestli se mám dorazit, tak ať se to stane teď, ne zítra," prohlásil ke své noze, která ho trápí od mítinku v Götzisu a kvůli níž se rozhodoval, zda do Atén vůbec odjede.

Radil se o tom i se Šebrlem. "Řekl jsem mu, že bych taky jel. Každý zraněný sportovec doufá, že by se to mohlo zlepšit. Zažil jsem to několikrát," připomněl Šebrle podobné trable před halovým mistrovstvím světa letos v Budapešti, kde nakonec vyhrál. "Tehdy jsem nemohl dojít ani na záchod," vzpomínal.

Sám žádné trable nemá a tlak favorita si nepřipouští. "Moc se těším, už dva týdny jsem z toho nervózní, vidím to v televizi, v novinách," hlásil. Poslední trénink v Praze mu propršel. Hlavně, že slouží zdraví, říkal si. Nemoc ho skolila loni před MS v Paříži i před HMS 2003 v Birminghamu. "Něco se o mě pokoušelo i teď, ale nedal jsem tomu šanci," řekl.

Světový rekordman a obhájce stříbra ze Sydney své plánované výkony většinou prozradí. "Teď o nich mluvit nebudu, budu je zítra předvádět," prohlásil. Takže stovka za 10.70, do dálky osm metrů, pustili se do něj novináři. "Já já já, uá uá uá, blé," zacpal si Šebrle uši a vydával nesmyslné zvuky, aby nic neslyšel.

"A co stovka za 10.30?" padlo z legrace z pléna. "Jo, to by bodlo," chechtal se Šebrle nad rychlým časem. Klíčem k tomu, aby věděl, že je ve formě, budou právě dvě úvodní disciplíny - stovka a dálka. "To už bude jasno," přiznal.
 
Doma mu chladnější počasí nesedělo, zato aténská výheň mu nevadí. "Horší je, že se má ochladit," překvapil. Předpověď ale skutečně hlásí nižší teploty, místo 38 stupňů má být "pouze" třicet. Vezme si jako jeden z mála českých sportovců chladící vestu. "Ale na nohy, na tělo ne, mohl bych nastydnout," pravil.

Vývoj desetiboje se dá očekávat. Američané Tom Pappas a Bryan Clay mohou být po prvním dnu před Šebrlem, ten však je na to připravený. "Jen nechci, abych útočil na zlato až před oštěpem," připomněl předposlední disciplínu. "Chtělo by to dřív," plánoval.

Šebrle si aténský stadion pamatuje, před sedmi lety závodil jako nováček na mistrovství světa a skončil devátý. "Bylo to tady všechno jinak, tréninkový stadion byl položený jiným směrem, celé to tady předělali. Ale je to nádherné," pochválil stavitele. Snad se mu ten majestátní pohled po olympijském desetiboji nezprotiví.
                                                                                                    ČTK