přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. března 2006, 13:41

Šebrle přijel, aby bojoval

Světový rekordman v desetiboji přijel již na svůj pátý světový halový šampionát. Startoval čtyřikrát a nikdy neodjel bez medaile. Jaký bude návrat z Moskvy?

Vícebojař Roman Šebrle i přes zdravotní potíže z minulého týdne zůstává největší českou nadějí na zisk medaile. Jeho bilance na halových mistrovstvích světa je úctyhodná. Před sedmi lety v Maebaši získal bronz, dva roky na to přivezl z Lisabonu zlato, v roce 2003 v Birminghamu vybojoval opět bronz a předloni se v Budapešti umístil na stupni nejvyšším, když zároveň vytvořil nový evropský rekord - 6438 bodů.

Na začátku letošní sezony měl smělé plány. "Připravoval se poctivě od poloviny října, nevypadal vůbec špatně, naopak. Bohužel před týdnem ho postihla ta střevní "záležitost", zhubnul dvě kila," tvrdí Romanův trenér Dalibor Kupka. Šebrle chtěl původně vrátil porážku Bryanu Clayovi z loňského šampionátu v Helsinkách, kvůli zdravotním potížím však svůj cíl přehodnotil. "Roman se smířil s tím, že na zlato to nevypadá, ale přijel sem bojovat. Nemáme přesně představu, co s ním ty zdravotní problémy mohou udělat. Rozhodně to bude mít vliv na výbušnost i vytrvalost."

Šebrle ovšem není typ závodníka, který by se dopředu vzdával. "Roman si obecně nepřipouští, že by měl s někým prohrávat. Jde si za svým cílem. Překvapuje mě to i s ohledem na jeho náboj při tréninku. Pár starších závodníků jsem již ve skupině měl, a tam to mělo klesající tendenci. U Romana je to spíš naopak, náboj přibývá...," tvrdí Kupka. I Šebrleho zkušenosti a atmosféra velkého závodu by mu mohly hrát do karet. "Na druhou stranu, psychika bude hrát roli. Roman si v průběhu tohoto týdne neprošel takovým tréninkem, na jaký je před závodem zvyklý. Takže to trošku hlavou vrtá...".

Do Moskvy přiletěl o den později než zbytek české výpravy. Dodržel tak svůj rituál přijíždět na závody dva dny před začátkem soutěže. Večer ho byl navštívit na pokoji jeho rival a zároveň kamarád Američan Bryan Clay.  "Prohlíželi jsme si fotky, bavili se o naprosto normálních, obyčejných věcech, o závodě nepadlo ani slovo,to si každý nechává pro sebe," popisuje Šebrleho trenér. "Je to naprosto skvělej člověk. K Romanovi se chová s velkou úctou, moc ho uznává. Což je samozřejmě vzájemný."

Probuzení do pátečního rána nebylo pro Šebrleho asi nic příjemného. V osm hodin totiž na dveře jeho pokoje zaklepali, aby si zašel na dopingovou kontrolu. "Vzhledem k časovému posunu to pro něj bylo jako, kdyby vstával v šest, chtěl se ještě před závodem pořádně vyspat, budíka měl původně na devátou," popisuje Kupka. "Dopoledne se byl rozcvičit, chvilku ještě zůstal na stadionu,aby povzbudil české výškaře v kvalifikaci a pak už zamířil do hotelu. Odpoledne chce jen relaxovat, s sebou si přivezl i vlastní notebook a neodpustí si zahrát nějakou tu hru..."

                                                                                          Karolína Farská