přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2003, 19:37

Šebrle poprvé ve světovém desetiboji jako největší favorit

Zítra dopoledne se na mistrovství světa v Paříži rozběhne dvoudenní soutěž desetibojařů.Foto: Česká
atletika, s.r.o.
 
Pokoj č. 312 v domě Meison du Brésil v době konání pařížského šampionátu patří muži, který má největší předpoklady získat titul nejvšestrannějšího atleta planety. Světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle v této sezoně kraloval prestižnímu mítinku v Goetzisu aRatingenu a výkonem 8807 bodů vede letošní světové tabulky. Hlavním soupeřem českého reprezentanta v boji o premiérový titul mistra světa podle všeho bude Američan Tom Pappas. Na halovém MS v Birminghamu v březnu tohoto roku šestadvacetiletý rodák ze státu Oregon získal skalp zdravotně indisponovaného Šebrleho, ale už tehdy se závodník pražské Dukly nechal slyšet, že v desetiboji pod otevřeným nebem se rozhodně cítí silnější než ve zkrácené verzi v hale.
V oštěpu i běhu na 400 metrů, tedy v disciplínách, které halový sedmiboj postrádá, Šebrle na svého amerického soka zpravidla získává. V diskařském sektoru úřadující mistr Evropy v letošní sezoně přiblížil osobní maximum (49,37) nejlepšímu výkonu Toma Pappase.

„Vyhraje ten nejlepší,“ vyjádřil lakonicky Šebrle svůj tip na vítěze soutěže v Paříži a opakuje své jasné ambice: „Mým cílem je vyhrát mistrovství světa. Chci zlato. Přece po mně nemůžete chtít, abych řekl, že budu spokojený s pátým místem,“ pokračuje první muž světového žebříčku desetibojařů. Roman Šebrle krátce před světovým šampionátem onemocněl virózou. „Už jsem úplně v pořádku,“ uklidňuje, „v Praze jsem byl jednu noc na kapačkách, ale čistě z vlastní vůle. Předtím jsem o tom záměrně nemluvil, ale teď, když už jsem v pořádku, klidně to prozradím.“ S tréninkem v Paříži a se svou formou je Šebrle naprosto spokojen, absolvoval zde jeden rychlostní trénink a jednou posiloval. „Cítím se zdráv, jsem rychlý jako vítr,“ jako by varoval své soupeře hlavní favorit desetiboje, který se ve vesnici setkal s Američanem Pappasem. „Vypadá dobře,“ informuje Šebrle o stavu svého velkého soupeře a sebevědomě dodává: „Pappas může udělat hodně, ale já musím udělat víc.“

Skvělý desetibojař se v dějišti mistrovství světa v Paříži svým kolegům pochlubil se svými novými hodinkami.
„Umějí spoustu věcí – je tam barometr, výškoměr, tlakoměr, předpověď počasí podle tlaku a další vymoženosti,“ popisuje Šebrle své multifunkční hodinky, které se tak přesně hodí k všestrannému atletovi. Volný čas v atletické vesnici rodák z Lanškrouna tráví často u počítačových her, s vášnivými hráči Jaroslavem Bábou a Tomášem Janků však síly neměří. „Tomáš by mě zničil, ale po závodě si s nima určitě dám,“ těší se Šebrle. Včera měl světový rekordman v Paříži volný tréninkový program, ráno i večer sledoval vystoupení svých kolegů. „Zítra vlastně půjdu na stadion úplně poprvé, ještě jsem tam nebyl,“ konstatuje Šebrle.

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA…

Tomáš Klement

Vytisknout