přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. května 2005, 18:49

Šebrle popáté v řadě vyhrál vícebojařský mítink v Goetzisu

Světový rekordman Roman Šebrle již popáté zvítězil v mekce vícebojařů - v rakouském Goetzisu. Nakonec odrazil útok Rusa Pogorelova i Maďara Zsivóczkého.

Roman Šebrle se stal ji popáté v řadě vítězem vícebojařského mítinku v rakouském Goetzisu. Zdaleka ale nešlo o vítězství suverénní, jak tomu bylo v letech minulých. Rozhodovalo se až v závěrečné disciplíně - běhu na 1500 metrů.
Šebrle si na své konto nakonec připsal 8534 bodů, druhý skončil jeho tréninkový kolega Maďar Atilla Zsivóczky s 8480 body a třetí Rus Alexander Pogorelov s 8429 body.

Všichni tři vícebojaři měli po osmé disciplíně - skoku o tyči - šanci na vítězství v závodě. Rozhodovalo se hlavně v oštěpařském sektoru. Zatímco doposud vedoucímu závodníkovi - Rusu Pogorelovi - se devátá disciplína nevydařila, nakopak tréninkový kolega Šebrleho Zsivóczky se výkonem těsně pod 63 metrů přiblížil světovému rekordmanovi na dosah. Na startu poslední disciplíny - běhu na 1500 metrů tedy nebylo jasné, kdo bude vítězem. Šebrle musel porazit Pogorelova o minimálně pět sekund a zároveň Maďar nesměl být rychlejší o více než deset vteřin než český reprezentant. Šebrle nakonec doběhl v čase 4:33.74, čímž svůj cíl získat páté vítězství splnil. 

Před odjezdem do Goetzisu se Šebrle domníval, že by mohl zaútočit i na svůj osobní rekord, který je současně i rekordem světovým. Podmínky v malebném městečku pod Alpami na to měl ideální. Ovšem již po první disciplíně - běhu na 100 metrů - bylo jasné, že o rekordech to v Goetzisu letos nebude. Šebrle byl po běhu na 100 metrů až čtrnáctý, zatímco exceloval jeho rival Bryan Clay.

V dálce se ale situace obrátila. Druhou disciplínu pro změnu nezvládl Američan a jeho šance na dobrý výkon byla pryč. Šebrle se sice rázem dostal do čela soutěže, ale na vysoké body přestal pomýšlet. "Nemám formu, je ještě příliš brzy, " vysvětlil důvod svých výkonů.

Třetí disciplína se stala zároveň poslední na tomto mítinku pro dalšího českého zástupce - Tomáše Dvořáka, ten si již po úvodní stovce začal stěžovat na bolesti v tříslech. Absolvoval ještě skok do dálky a vrh koulí, ale úpon zlobil i nadále, tudíž trojnásobný mistr světa ze soutěže odstoupil. Avizovaný pokus o splnění limitu na světový šampionát tentokrát tedy Dvořákovi nevyšel. Chuť do dalších závodů mu vleklé zdravotní problémy zatím nevzaly. O splnění normy na mistrovství světa do Helsinek se bude pokoušet buď na mistrovství republiky ve vícebojích v půlce června nebo koncem června na vícebojařském mítinku v německém Ratingenu. "Uvidím, co mi řeknou doktoři k úponu," dodal zklamaně svěřenec Luďka Svobody. V soutěži nepokračoval kvůli zdravotním problémům ani další český reprezentant Jiří Ryba.

Po vrhu koulí se na čele soutěže usadil Rus Alexander Pogorelov. V poslední disciplíně prvního dne - běhu na 400 metrů se náskok Pogorelova snížil na pouhých pět bodů.

Krátké překážky zaběhl Šebrle v čase 14.50 sekundy, zatímco vedoucí Alexander Pogorelov si časem 14.14 sekundy vytvořil již třetí osobní rekord.

Ruský závodník Alexander Pogorelov byl v čele závodu i po hodu diskem a skoku o tyči. Výkonem 48.44 metry v disku a 5.10 metru o tyči si vytvořil další dva osobní rekordy.

Pak ale přišel hod oštěpem a rozhodovalo se o vítězství již mezi třemi závodníky - Šebrlem, Zsivóczkym a Pogorelovem, v divácky atraktivním souboji byl nakonec nejlepší světový rekordman Roman Šebrle.

Statistické informace a výsledky z vícebojařského mítinku v Goetzisu najdete v Zaostřeno na...

 

 

Karolína Farská

Vytisknout