přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. července 2011, 10:38

Šebrle pojede na své osmé MS v řadě

Světový rekordman se krátce před nominační uzávěrkou snažil o pokoření hranice osmi tisíc bodů. Vstupenku do výpravy pro Tegu získal součtem 8109 při francouzském mistrovství v Albi.

Po výtečné halové sezoně, v níž získal medaili na HME v Paříži, provázely Romana Šebrleho zdravotní obtíže, které mu povolily jediný start, a to na TNT-Fortuna mítinku v Kladně, kde se navíc potýkal s poraněním v oblasti lýtka. K výkonu, jenž by ho opravňoval startovat na mistrovství světa v Koreji se tak tehdy ani nepřiblížil.

Poslední šanci pro nominaci měla 36letá legenda světového víceboje v těchto dnech v Albi, kde se koná národní šampionát Francie. V první polovině soutěže Roman získal 4122 bodů, dnes pak přidal 3987 a sečetl tak 8109, tedy o 109 více, než bylo třeba na mírnější limit pro start v Tegu. Na světovém šampionátu tak nebude chybět již po osmé řadě od své první účasti v roce 1997 v Aténách.

Své účinkování začal včera stovkou za 11.22 v protivětru 0.5 m/s, následovala dálka do vzdálenosti 745 cm. „Vyšel mi jeden skok,“ komentoval Šebrle pro webové stránky manažerské skupiny Top Athletics. „S koulí (15.56) jsem spokojený, ve výšce (nakonec 2.02) jsem měl dva výborné pokusy na 205 cm, ani nevím, jak to spadlo. Škody čtvrtky (51.61), měl jsem ji rozběhnout rychleji, ale dost na prvních 250 m foukalo proti. Jinak je až na vítr počasí kvalitní, také diváci mě povzbuzovali. Jsem relativně spokojený, ještě mě ale čeká druhý den a nesmím nic podcenit. Klíčová bude tyčka,“ uzavřel své včerejší hodnocení.

Dnes svěřenec Dalibora Kupky otevřel překážkami za 14.77 (vítr +0.4). V tyčce, jak sám řekl prubířském kameni, zvládl solidních 470 cm, předtím už měl na svém kontě kvalitní disk - 47.06. "Překážky mohli být i lepší, ale poslední dvě jsem šel opatrneji kvůli achilovce. Disk mi vyšel, jsem spokojený, i když si umím představit i lepší výkon. Tyč byla nevyskákaná, každý pokus jiný, mohl jsem zdolat i 480 cm," zhodnotil se Šebrle. Klid před závěrečnou patnáctistovkou, kterou proběhl za 4:51.70, mu pak dal vynikající oštěp, jenž poslal do vzdálenosti 68.90 metru. "K oštěpu můžu říct jen to, že byl výborný a v záverečných 1500 metrech jsem si hlídal 8100 bodů," dodal. Jen málo asi Šebrleho bude mrzet, že jej v konečném součtu předstihl o pouhých 8 bodů mistr Evropy Romain Barras. Třetí v pořadí Florian Geffrouais už nepřekonal 8000.

Výsledky desetiboje na mistrovství Francie 

Adam Pražák

Vytisknout