přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2005, 21:30

Šebrle počtvrté Atletem roku!

Desetibojař Roman Šebrle obhájil své loňské prvenství a získal již čtvrtý titul Atlet roku v řadě.

Diskařce Věře Cechlové Pospíšilové zajistily letošní výkony druhou příčku a na třetím místě se umístil výškař světové třídy Jaroslav Bába.

Do letošní ankety přispěla svými hlasy rovná stovka sportovních novinářů, funkcionářů a trenérů. Jejich hlasy rozhodly o pořadí atletů ve 43. ročníku prestižní ankety Českého atletického svazu Atlet roku.

Galavečer spojený s vyhlášením pořadí  proběhl, stejně jako loni, v pražském hotelu Ambassador-Zlatá Husa v přímém přenosu České televize a přítomny byly všechny největší hvězdy české atletiky současnosti.

Desetibojař Roman Šebrle, stříbrný z MS v Helsinkách a halový mistr Evropy v sedmiboji, získal 991 bodů, které mu bohatě stačily na 1. místo. Stal se na další rok králem české atletiky. Úspěšnějším atletem v historii České republiky je pouze Jan Železný, který dokázal v této anketě zvítězit šestkrát (a sedmkrát, počítáme-li i dobu Československa). Držitel světového rekordu v hodu oštěpem se však letos do užší desítky nominovaných nevešel, skončil dvanáctý s osmdesáti hlasy.

Diskařka Věra Cechlová Pospíšilová se radovala hned dvakrát. V sobotu 19. listopadu totiž oslavila své narozeniny. Jako dárek získala první žena letošních světových tabulek druhé místo v anketě s počtem 878 bodů. "Je to krásný dárek k narozeninám. Jen škoda, že mi není dvacet (smích). Dneska chystáme s ostatními atlety menší oslavu, ale jen menší, protože zítra jedu do Litoměřic." Věrka přivezla z Helsinek bronz a její letošní hod 66.81 m pouze podtrhl vynikající formu.

Třetí místo patří výškaři Jaroslavu Bábovi, který si tak prohodil své loňské umístění právě s Věrou Cechlovou Pospíšilovou. Výškař světové třídy Jaroslav Bába letos překonal letitý národní rekord Jána Zvary, když v hale skočil 237 cm. "Letošní sezona byla zvláštně rozmanitá, začátek byl dobrý, ale pak už jsem byl na ústupu. Jsem rád, že jsem se umístil v desítce nejlepších už potřetí za sebou. Má nynější příprava směřuje na Moskvu, předtím budu startovat na méně závodech."

Čtvrté místo patří tyčkařce Pavle Hamáčkové. Ta na Bábu ztratila pouhých sedm bodů. Tato čtveřice si udržela znatelný náskok od ostatních nominovaných. Na pátou příčku, mezi mnohem zkušenější kolegy, se vyhoupla mladá chodkyně Barbora Dibelková. Velice napínavé bylo sledovat, zda se do užší desítky nominovaných dostane překážkářka Zuzana Hejnová. Nakonec se jí to povedlo o jeden jediný bod před maratonskou běžkyní Annou Pichrtovou.

Právě Zuzana Hejnová vyhrála v kategorii Junior. Loni se v této kategorii umístila druhá s výraznou ztrátou na Denisu Ščerbovou. Letos zvítězila s velkým náskokem před Remigiem Machurou mladším, Denisou Ščerbovou a Vladislavem Tuláčkem. Zuzka letos na MS do devatenácti let vybojovala na trati 400 m překážek zlato v národním rekordu 55.89. Na světovém šampionátu se v těžké konkurenci zkušenějších závodnic probojovala až do semifinále.

Trenérem roku se stal Dalibor Kupka z Dukly Praha. Je to již třetí vítězství (po letech 2002 a 2003) pro bývalého překážkáře, který v současnosti trénuje mj. Romana Šebrleho a Jiřího Mužíka. Na druhém místě skončil  Josef Šilhavý, trenér Věry Cechlové Pospíšilové.

Koulař pražské Sparty, Remigius Machura ml. se stal Objevem roku. Letos překonal juniorské rekordy ČR na dráze i v hale a věkem vstupuje do mužské kategorie, kde drží rekordy jeho otec. Nadějná chodkyně a studentka třetího ročníku lékařské fakulty v Praze, Barbora Dibelková, skončila ve stejné kategorii těsně druhá, se ztrátou pouhých tří bodů.

Letošní ročník nepřinesl sice výrazné změny na nejvyšších pozicích, ale upozornil na mladé talenty, se kterými je nutno počítat. Také vyšší počet hlasujících odborníků znamenal pro oceněné vyšší hodnotu jejich umístění. Jaké budou úspěchy našich atletů v roce 2006, nevíme. Doufejme však, že obstojí v těžké světové konkurenci, že se jim bude dařit a že se jim vyhnou zdravotní problémy. Kdo se stane Atletem roku 2006? To se dozvíme za 12 měsíců, plných vrcholných sportovních zážitků.

Konečné pořadí:
(100 hlasujících)

ATLET ROKU 2005

1. Šebrle Roman                991
2. Cechlová Pospíšilová Věra 878
3. Bába Jaroslav                   753
4. Hamáčková Pavla              746
5. Dibelková Barbora             497
6. Dvořák Tomáš                   376
7. Špotáková Barbora            347
8. Ton Svatoslav                   237
9. Straková Iva                    158
10. Hejnová Zuzana              103
11. Pichrtová Anna                102
12. Železný Jan                      80
13. Kašpárková Šárka             66
14. Sajdok Stanislav               36
15. Ščerbová Denisa               35
16. Rücklová Alena                 32
17. Machura Remigius ml.        22
18. Malina Libor                      11
19. Stehlík Petr                        9
20. Krupička Robert                  5
21. Janků Tomáš                      4
22. Vojtík Jiří                           3
23. Ptáček Adam                      2
     Melich Lukáš                       2
25. Růža Jaroslav                     1
     Tuláček Vladislav                1


JUNIOR 

1. Hejnová Zuzana      73
2. Machura Remigius ml. 15
3. Ščerbová Denisa        10
4. Tuláček Vladislav         2


TRENÉR  

1. Kupka Dalibor        40
2. Šilhavý Josef             33
3. Duda Aleš                 11
4. Machura Remigius st.   4
5. Patera Boleslav           3
6. Piták Ivo                     2
7. Blažková Martina         1  
   Černý Rudolf                1
   Novotný Petr                1
   Kovář Jaroslav             1


OBJEV  

1. Machura Remigius ml. 35
2. Dibelková Barbora          32
3. Tuláček Vladislav            11
4. Špotáková Barbora          9
5. Holuša Jakub                   4
6. Hejnová Zuzana               2
7. Cachová Kateřina             1
   Sajdok Stanislav               1
   Szetei Petr                       1
   Klučinová Eliška               1

David Klempíř

Vytisknout