přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. března 2009, 09:55

Šebrle po dálce čtvrtý, Straková do finále

V dopoledním programu se představila pětice českých reprezentantů včetně vícebojaře Romana Šebrleho. V kvalifikacích uspěla Iva Straková, ze hry jsou naopak Balner, Novotný a Žilka.

Český favorit Roman Šebrle dnes zahájil v Turíně své tažení za čtvrtým titulem halového mistra Evropy v sedmiboji za sebou. V první disciplíně sedmiboje běhu na 60 metrů bral 823 bodů časem 7.17. "Šedesátka byla setinku pod rozpočet, ale s průběhem jsem byl spokojen, nezůstal jsem v blocích, běžel jsem s nima," povídal  evropský rekordman. "Pak jsem si ale říkal, že se jich pořád držím, takže je to asi nějaký rychlý, tak jsem podvědomě zvolnil, abych šetřil ten sval, tak jsem zvolnil." Svěřenec Dalibora Kupky byl na děleném 10. místě, do čela se dostal Ukrajinec Kasjanov, jenž prolétl rovinku daleko před ostatními za 6.83.

Před druhým dílem soutěže, dálkou, si zažil Šebrle nepříjemnou událost, málem jej zasáhla zbloudilá koule. "Bylo to asi dva metry ode mě, leknul jsem se. Tak už mě trefili oštěpem, teď mohla být koule a ještě mi zbývá kladivo a disk," smál se český vícebojař. "Nicméně nebylo to tak hrozný, když už jednou dostanete oštěpem, pak už vás nějaká „koulička“ nerozhodí," bral to s nadhledem. "Ale překvapilo mě to, že to takhle vylítlo, pak sektor nějak upravovali." V samotné dálkařské soutěži se podle očekávání posunul vpřed, pomohlo mu k tomu velmi solidních 772 cm (990 b). Zde se nejvíce dařilo Estonci Pahapillovi, jenž se díky 797 vyhoupl na druhou příčku součtem 1904 bodů. "Jsem spokojený, bylo v plánu tak 765, asi bych nic razantnějšího neskočil. Takže je to nad rozpočet," komentoval to s úsměvem. "Třetí pokus jsem už nešel, šetřím síly, nemělo by to smysl." V čele se udržel Kasjanov (1966 b), v dálce 2. s 785. Šebrle je čtvrtý za 1813, ovšem jen 10 bodů za objevem sezony Holanďanem Sintnicolaasem. 


foto: K. Farská

V kvalifikaci se dařilo Ivě Strakové. V závodě potřebovala jen tři skoky na postup do bojů o medaile, 180, 185 i 189 totiž překonala vždy na první pokus. "Jsem spokojená. Do kvalifikace jsem šla s tím, že bude stačit 192 na první pokus a na to jsem se celou dobu soustředila. Tyčkaři mi ani nevadili, čekala jsem větší zmatek, než nakonec byl. Soutěž nebyla ani tak dlouhá, jak jsem předpokládala," pochvalovala si. "Nakonec se tedy postupuje za těch 189, jsem ráda, že to takhle vyřešili," popsala skutečnost, že na původně stanovenou výškou pro finále, 194 cm, vůbec nedošlo, stačilo dokonce jen 185 na první pokus, a po chvilce váhání rozhodčí pustily dál 9 výškařek namísto osmi. "Povrch je tu rychlý, trošku to "háže" do laťky, takže člověk nesmí spěchat. Včera na mě trošku lezla nějaká viroza, tak jsem jedla vitamíny a snad to bude dobré," uzavřela finalistka loňského HMS i OH.


Iva Straková zatím postupuje stejně jako v Valencii, je finále - foto: graf.cz

Cestu do dalších bojů si bohužel uzavřel dálkař Roman Novotný. Skočil nejprve 769 cm, a poté přešlápl. V poslední sérii se zlepšil na 777, ale v první kvalifikační skupině skončil šestý, tudíž z druhé party jej "mohli" přeskočit jen 2 soupeři. To se však nestalo a jedna z medailových nadějí tak skončila ještě před branami zítřejšího finále.
"Pokazil jsem to. První jsem šel spíš jako zajišťovák, druhý přešlap a třetí pro změnu nedošlap," popsal tři osudné pokusy. "Byl jsem v závodní náladě, cítil jsem se dobře, atmosféra v hale byla výborná. Ani to ranní vstávání mi tolik nevadilo. Prostě se mi to nepovedlo," nehledal příliš výmluvy finalista OH. A neházel svůj výkon ani na spolubydlícího Petra Svobodu, jenž měl včera důvod slavit medaili: "Nerušil, dohodli jsme se včera, že bude spát jinde, takže jsem se vyspal dobře. V deset hodin přišel na pokoj, tak jsme pokecali, pogratuloval jsem mu a šel jsem spát."
"Je to škoda, ale je to mladý borec. Byl dobře připraven, ale nevyšlo to. Já jsem takový matador, už jsem zažil spoustu velkých závodů, výhry i zklamání. Beru to v klidu, věřím, že to vyjde jindy,"
řekl na adresu svého svěřence Michal Pogány.

Sprinter Libor Žilka doběhl v pátém rozběhu na 60 metrů v čase 6.81 a do dalších bojů již nenastoupí. "Jsem zklamaný. Přitom start se mi povedl, ale pak to prostě nejelo. Mrzí mě to, protože se z tohohle rozběhu určitě postoupit dalo...," zalitoval v cíli. V konečném účtování mu patří dělené 25. místo. Suverénně nejlepší rozběhový čas předvedl Brit Dwain Chambers, jenž protnul cíl za 6.53, jen 2 setiny za vlastním výkonem roku.

Ani do třetice se českému zástupci v úsilí o finále nedařilo. Tyčkař Michal Balner nejprve napoprvé založil na 520, poté se zachránil napotřetí na 540, následně se mu však stejný kousek nepovedl na 555. V konečném účtování mu patří dělené 14. místo. Ze hry o medaile vypadl také obhájce zlata Němec Ecker.

Z výsledků
Kvalifikace a sedmiboj:
Ženy
- výška: 1. Vlašičová (Chorv.), Friedrichová (Něm.), Straková (ČR) a Kljuginová (Rus.) všechny 189.

Muži
- 60 m (rozběhy): 1. Chambers (Brit.) 6.53, ...25.-27. Žilka (ČR) 6.81
- tyč: 1. Lavillenie (Fr.) 570, ...14. Balner (ČR) 540 - nepostoupil.
- dálka: 1. Bayer (Něm.) 812, ...13. Novotný (ČR) 777 - nepostoupil.
- sedmiboj (po druhé disciplíně): 1. Kasjanov (Ukr.) 1966 bodů (60 m: 6.83 - dálka: 785), 2. Pahapill (Est.) 1904 (7.09 - 797), 3. Sintnicolaas (Niz.) 1823 (6.99 - 751), 4. Šebrle (ČR) 1813 (7.17 - 772).

Online výsledky zde.

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout