přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. prosince 2003, 13:16

Šebrle pátým atletem Evropy

Nejlepšími atlety Evropy se pro rok 2003 v obou kategoriích poprvé v historii stali Švédové.

Mezi ženami kralovala vícebojařka Carolina Klüftová, mužský primát patří trojskokanu Christianu Olssonovi. Dvacetiletá Klüftová získala titul mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem, zúčastnila se i ME do 22 let, kde vybojovala zlato ve skoku dalekém. Na světovém šampionátu v Paříži se vedle svého prvenství stala třetí sedmibojařkou historie, která pokořila hranici 7000 bodů (7001).

Hořkost porážky v letošní sezoně neokusil ani třiadvacetiletý Christian Olsson a v internetové anketě Evropské atletické asociace (EAA), na které se podíleli atletičtí funkcionáři, novináři a fanoušci, zaslouženě zvítězil. Zlatou medaili mu v uplynulé sezoně přinesly světové šampionáty v Birminghamu i v Paříži a stejně jako Klüftová vytvořil národní rekord (17.77 m). Olsson je také držitelem tří nejlepších světových výkonů roku.

V elitní desítce mezi muži se objevil český zástupce Roman Šebrle. Světový rekordman v desetiboji se zařadil na pátou pozici. Oproti dvěma předchozím ročníkům ankety si tak polepšil. Před dvěma lety skončil sedmý a v roce 2002 ho atletičtí odborníci zařadili na osmé místo. Česká atletika v anketě EAA triumfovala v letech 1996 a 2000, kdy se nejlepším atletem starého kontinentu stal olympijský vítěz Jan Železný, a v roce 1999 zásluhou mistra světa Tomáše Dvořáka.

Zbývající pomyslné medailové příčky v obou kategoriích ankety pro rok 2003 obsadili výhradně úřadující mistři světa. Druhé místo za Olssonem patří legendě světové chůze, Poláku Robertu Korzeniowskimu, třetí skončil Ital Giuseppe Gibilisco, vycházející hvězda tyčkařského nebe. Hned za Klüftovou v ženské kategorii se umístila bristká vytrvalkyně Paula Radcliffeová, třetí pozici obsadila vícebojařka a dálkařka Eunice Barberová z Francie.

Výsledky ankety EAA o nejlepšího atleta Evropy roku 2003:

MUŽI
1. Christian Olsson (Švéd.) – trojskok
2. Robert Korzeniowski (Pol.) – chůze
3. Giuseppe Gibilisco (Ita.) – tyč
4. Virgilijus Alekna (Lit.) – disk
5. Roman Šebrle (ČR) – víceboje
6. Mehdi Baala (Fra.) – 1500 m
7. Sergej Makarov (Rus.) – oštěp
8. Jurij Borzakovskij (Rus.) – 800 m
9. Stefan Holm (Švéd.) – výška
10. Marc Raquil (Fra.) – 400 m

ŽENY
1. Carolina Klüftová (Švéd.) – víceboje
2. Paula Radcliffeová (Brit.) – vytrvalostní běhy
3. Eunice Barberová (Fra.) – víceboje, dálka
4. Světlana Feofanovová (Rus.) – tyč
5. Süreyya Ayhanová (Tur.) – 1500 m
6. Kajsa Bergquistová (Švéd.) – výška
7. Taťjana Lebeděvová (Rus.) – trojskok
8. Jelena Isinbajevová (Rus.) – tyč
9. Mirela Manjaniová (Řec.) – oštěp
10. Anastasia Kelesidouová – disk

Tomáš Klement

Vytisknout