přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2005, 14:50

Šebrle odletěl bojovat o zlato, které mu ve sbírce ještě chybí

Favorit desetiboje na mistrovství světa v Helsinkách Roman Šebrle dnes odletěl plnit svoji misi: bojovat o zlatou medaili, která v jeho sbírce dosud jako jediná chybí.

Odcestoval ve formě, dva dny před startem, atmosféru šampionátu nasával v sobotu u televize sledováním sedmiboje. Ten byl po prvním dnu nesmírně vyrovnaný a hlavní favoritky Eunice Barberovou a Carolinu Klüftovou od sebe dělily jen dva body. Podobně dramatický souboj se očekává od Šebrleho s Američanem Bryanem Clayem a světový rekordman tvrdí, že když ani jeden z nich žádnou disciplínu výrazně nepokazí, mělo by se o králi desetiboje rozhodnout jen mezi nimi. "Takhle vyrovnaný souboj bych si ale asi nepřál. Mně by se líbilo být 300 bodů před ostatníma a v klidu si užít první místo," usmíval se na ruzyňském letišti Šebrle.

Ale ani dramatičtější scénář by podle něj nebyl k zahození. Pokud by se měl závod odehrát jako vloni na olympiádě, kdy rozhodovala až závěrečná patnáctistovka, bylo by to také fajn. "Možná hezčí, než kdybych vedl od začátku," dodal šampion z Atén.

Přestože kalendář ukazuje neděli, pro světového rekordmana byl dnes čtvrtek: do mistrovské soutěže zbývají dva dny, a protože vícebojaři jsou zvyklí závodit o víkendu, mají v přípravě i v hlavě dny posunuté. "Ve čtvrtek jedu, v pátek se rozcvičím, pak dva dny závody," uvedl Šebrle. Formu načasoval dobře,nedělní, ve skutečnosti středeční, generálka v Pardubicích jej
uklidnila. "Od té doby se nic nezměnilo, a nepočítám, že by šla forma dolů, spíš naopak."

Z Prahy jej vyprovodil déšť a nijak vysoké teploty a ani v Helsinkách se nedočká klimatických podmínek, které má rád a které panovaly třeba vloni v Aténách. Na chlad se připravil, ale informace o desetistupňových teplotách jej očividně překvapily. "V televizi to vypadalo, že je tam krásně. Ještěže jsem si teda přibalil zimní bundu," ulevil si Šebrle. "Ale deset stupňů nebo míň, pro všechny to bude stejné," dodal.

Stejně jako v případě počasí nečeká Šebrleho ani žádný velký komfort v atletické vesnici. Ze skromných podmínek, v jakých sportovci tráví šampionát, si ale rovněž těžkou hlavu nedělá. "Hlavně aby byla postel, na který se vyspím. Potřebuju se cejtit dobře tři dny, pak je mi to šumafuk," řekl s tím, že po závodě zůstane s výpravou v Helsinkách až do konce šampionátu. Stejně tak je mu prý jedno, jaké budou podmínky přímo na stadionu a v zázemí. "Mám formu, takže věřím, že ji prodám kdekoliv," uzavřel Šebrle.

                                                                                                 ČTK