přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2004, 17:07

Šebrle obhájil vítězství na Erki Nool Cupu

Roman Šebrle si z estonského Tallinu odveze již čtvrtou sošku za vítězství, Dvořákův evropský rekord však nepokořil.

Šebrle si z vícebojařského mítinku v estonském Tallinnu odváží již čtvrté vítězství a do sbírky tedy čtvrtou sošku znázorňující jednu ze sedmibojařských disciplín. Po závěrečném běhu na 1000 metrů si nakonec na své konto připsal 6350 bodů, druhé místo obsadil pořadatel mítinku Erki Nool s 6123 body a třetí příčkou se bude moci chlubit "sedmibojařský nováček" Američan Bryan Clay s 6014 body. Další český zástupce, stále evropský rekordman v sedmiboji, Tomáš Dvořák skončil na šestém místě s 5818 body.

Svěřenec Dalibora Kupky sedmibojařský zápas o vítězství rozehrál již v sobotu skvěle, vyhrál tři disciplíny prvního dne, přičemž ve vrhu koulí si vytvořil dokonce osobní absolutní maximum. I přes to, že dopředu avizoval svou účast na Erki Nool Cupu spíše jako přípravu na světový šampionát do Budapešti, již po skončení prvního dne bylo jasné, že půjde nejen o získání čtvrté sošky sedmibojaře, ale i o útok na evropský rekord svého někdejšího tréninkového kolegy Tomáše Dvořáka.

Do první disciplíny druhého dne sedmiboje však Šebrle nevstoupil zrovna šťastně. 60 metrů překážek vyhrál  v osobním maximu Američan Clay v čase 7.85, Šebrle doběhl v čase 8.03 a se svým výkonem spokojen nebyl. Ani Tomáši Dvořákovi se v jeho jindy "silné" disciplíně nedařilo, v cíli mu naměřili 8.10. "Při běhu jsem se cítil celkem dobře, ale horší náběh na první překážku jsem prostě neviděl, doufám, že na mistrovství republiky za dva týdny poběžím o mnoho líp...," komentoval nešťastně svěřenec trenéra Svobody.

Šestá disciplína - skok o tyči - nebývá silnou stránkou ani jednoho z českých zástupců, stejně tak ani pro Američana Claye. Tomáš Dvořák zvolil tvrdší tyče, což se mu nakonec vymstilo a skončil již na 455 centimetrech. "Předimenzoval jsem tyče. Při tom, jak jsem na to běhal, se to na tvrdé nedá stihnout..." zhodnotil posléze svůj výkon. Šebrlemu se naopak v tyči dařilo, překonal 505 centimetrů. "Skákalo se mi dobře, myslím, že jsem tady zúročil pár dobrých tyčkařských tréninků, " prohodil s úsměvem Šebrle.

Kvalitní čas v běhu na 1000 metrů mohl Šebrleho posunout do pozice evropského rekordmana v sedmiboji. Na to, aby překonal 6424 bodů Tomáše Dvořáka, by musel zaběhnout nový osobní rekord v čase lepším než 2:37.22. Závod na 1000 metrů absolvoval v tretrách, ve kterých si v Goetzisu v roce 2001 doběhl pro světový rekord v desetiboji. Rekord nakonec nepadl, Šebrle se dostal do cíle první v čase 2:43.82. Z nepřekonání rekordu si ovšem hlavu neláme. "S výsledkem v této fázi sezony jsem velice spokojen," uvedl závodník Dukly Praha. "Do halového mistrovství světa v Budapešti je ještě prostor se pořádně rozzávodit a vše dotáhnout," pravil s úsměvem na rtech po závodě.

Tomáš Dvořák si po závěrečném běhu v čase 2:46.59 připsal konečných 5818 bodů a šesté místo v závodě. Tento výsledek pro něj však znamená zřejmě neúčast na halovém mistrovství světa, které se uskuteční v březnu v Budapešti. Do Budapešti pojedou na pozvání IAAF 4 nejlepší vícebojaři z loňského roku a 4 nejlepší podle letošních aktuálních tabulek. Se svým výkonem v Tallinnu se v současné chvíli Dvořák posunul na deváté, tedy nepostupové místo. Dvořák na podzim spekuloval o tom, zda halovou závodní sezonu vynechat či nikoliv. "Jsem rád, že jsem do Tallinnu jel. Potkal jsem se tu s přáteli vícebojaři a zkusil si zase po dlouhé době zazávodit," uvedl a dodal: "Ještě to není zdaleka zralé, ale jsem rád, že jsem závod dokončil zdráv a v pořádku. Znamená to pro mě dobrý předpoklad pro trénink na léto. Mým cílem stále zůstává uspět na olympijských hrách v Aténách.."

Konečné výsledky z vícebojařského mítinku v Tallinnu najdete zde.


Karolína Farská

Vytisknout