přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. srpna 2005, 20:53

Šebrle obhájil stříbro a je spokojen

Olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle prohrál souboj o titul mistra světa, ale se soutěží vyjádřil spokojenost.

"Bylo to v pořádku, jak se to vyvíjelo. Druhý den byl Bryan lepší," uznal světový rekordman kvality svého dnešního přemožitele. Pětaqdvacetiletý Američan porazil svého slavnějšího soupeře poprvé v kariéře, když v uplakaném počasí na Olympijském stadionu v Helsinkách nasbíral ve dvoudenní bitvě 8732 bodů. Šebrle o 211 bodů zaostal a obhájil stříbro z MS 2003 v Paříži.

"Jediný, kde jsem si dnes zazávodil, byla asi tyč. Těch 480 je málo, ale v tu chvíli to bylo ještě zlatý. Já vůbec neumím závodit v dešti," postěžoval si český reprezentant na vytrvalý déšť, který provázel celou soutěž, a dokonce ji jednou přerušil. "Dneska to byl strašnej závod, strašnej," procedil Šebrle zahřivající se po patnáctistovce ve speciální dece.

Kromě závěrečného běhu na 1500 metrů Clay na Šebrleho v každé disiplíně získával, možná rozhodující rozdíl zaznamenal v sedmé disciplíně, ve které poslal disk téměř o 7 metrů dál než český borec. "Po disku ještě nemuselo bejt hotovo, ale je to zas to kdyby. Clay tady teď chytil super fazónu, já zase snad chytím formu jindy," prohlásil.

Šebrle připustil, že Bryan Clay má potenciál na překonání jeho světového rekordu 9026 bodů: "Určitě na to má, ale už tady měl udělat 8900. I když v tomhle počasí už patnáctku vyklusal, motivaci už taky neměl. Ale 8800 udělat měl," vyčinil Šebrle vítězi helsinského desetiboje.

Clay coby vynikající sprinter si na mistrovství světa přivezl kvalitní vrhačskou formu, v disku ani oštěpu dnes nenašel přemožitele. "Překvapil mě v oštěpu a v kouli," uznal Šebrle. V obou disciplínách si Clay vylepšil osobní maxima.

V letošní sezoně se dva nejlepší vícebojaři planety ještě střetnou, v září je čeká prestižní mítink v Talence. "Ale to už je jenom formalita, tam už motivace obou půjde hodně dolů," předvídá Šebrle. Krátce po skončení pátého startu na světovém šampionátu v kariéře Šebrle už přemýšlel o budoucnosti: "Já se musím snažit, abych se dostal do pohody a minimálně to Bryanovi vrátil 2007. A ještě lépe 2008."  

Bronzovou medaili v závěrečném běhu na 1500 metrů pro sebe uzmul Attila Zsivóczky, Šebrleho tréninkový partner. Pro sympatického Maďara je třetí místo na mistrovství světa nečekaným a životním výsledkem. "Attila, stříbrná medaile pod vedením Dalibora Kupky, to je senzační úspěch," radoval se Šebrle, "určitě to spolu nějak oslavíme."     

Ačkoli nezískal zlato z mistrovství světa, které mu ve sbírce trofejí dosud chybí, na zbytek šampionátu v Helsinkách se Šebrle těší: "Užiju si to, pěkně doma, v teple... vlastně v teple moc ne, budu chodit na stadion dívat se na ostatní." Třicetiletý vícebojař je rád, že skončil dvoudenní očistec v dešti a větru na stadioně: "Upřímně teď po závodě převažuje úleva a jsem šťastnej."

Tomáš Klement

Vytisknout