přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2004, 22:31

Šebrle nejvšestrannějším atletem Her XXVIII. olympiády!

Roman Šebrle potvrdil nesnadnou úlohu vládce světového desetiboje při největším atletickém svátku, olympijských hrách.


Foto: F. Macák
Na desetibojařský Olymp vystoupal devětadvacetiletý atlet na Stadionu Spyridona Louise v Aténách, v místě, kde před sedmi lety na mistrovství světa zahájil svou hvězdnou sportovní kariéru. Šebrle ve dvoudenním zápolení v aténském vedru trpělivě číhal na chybu svého hlavního rivala v soutěži, a ta přišla až v předposlední disciplíně. Soupeřem však nebyl úřadující mistr světa Tom Pappas ani korunní princ letošního MS v hale Bryan Clay, nýbrž mladý kazašský vícebojař Dmitrij Karpov. Rozhodující trhák učinil Šebrle ve své parádní disciplíně oštěpu, když výkonem 70.52 porazil Kazacha o téměř 15 metrů. V závěrečném běhu na 1500 metrů si vícebojařský král naplno vychutnal své vítězství a v čase 4:40.01 protnul cílovou pásku jako olympijský vítěz.
Konečným součtem 8893 bodů Šebrle vytvořil nový olympijský rekord, jehož držitelem byl od Her v Los Angeles 1984 legendární Brit Daley Thompson (8847). Šebrleho bodový zisk z Atén navíc znamená pátý nejhodnotnější výkon světové historie. Statistikám dominuje právě závodník pražské Dukly výkonem 9026, další tři příčky patří jeho oddílovému kolegovi Tomáši Dvořákovi.

Rodák z Lanškrouna dnes po doběhu závěrečné patnáctistovky symbolicky převzal štafetu od obhájce olympijského prvenství ze Sydney Erki Noola, který vydřel konečnou osmou pozici. V dramatické soutěži před čtyřmi lety to byl právě Šebrle, kdo estonskému vícebojaři cestu za zlatem nejvíc znepříjemnil. Do paměti fanoušků české atletiky se tehdy navždy vryla kontroverzní událost s Noolovými pokusy v disku, kdy Estonec po dvou přešlapech absolvoval i třetí pokus na hranici pravidel.

Česká republika se na olympijských hrách v Aténách zásluhou Romana Šebrleho může radovat ze zisku první zlaté medaile, v dosavadním průběhu Her má česká výprava bilanci cenných kovů 1-3-3. V atletické části olympiády Šebrle navázal na bronzový úspěch výškaře Báby a posunul ČR na třináctou příčku průběžného pořadí národů po 24 disciplínách. Česká atletika získala desetibojařskou medaili na čtvrtých olympijských hrách v řadě za sebou. Famózní úspěšnost vícebojařů ze srdce Evropy zahájil na barcelonské olympiádě v roce 1992 Robert Změlík senzační zlatou medailí, o čtyři roky později přivezl bronz z Atlanty Tomáš Dvořák, v Sydney 2000 stříbrným světlem zazářila hvězda jménem Roman Šebrle a v kolébce olympijských her se Roman dočkal vytouženého a zaslouženého zlata!

Stříbrnou pozici na OH v Aténách nakonec i přes slabší běžecké kvality uhájil Bryan Clay, který se v celém závodě držel v závěsu za Šebrlem a urazil 1500 metrů v solidním čase 4:41.65. Náskok 117 bodů na Karpova (4:38.11), který získal díky Kazachově nevydařenému oštěpu, tak bezpečně udržel. Clay v konečném součtu zůstal jen 71 bodů za americkým rekordem Dana O´Briena, olympijského vítěze z Atlanty, trojnásobného mistra světa a bývalého světového rekordmana, když nasbíral 8820 bodů. Osobní rekord Bryana Claye posunul na šesté místo světové historie, v tabulce všech výkonů mu patří třináctá příčka. Dmitrij Karpov získal v Aténách 8725 bodů, což znamená výrazné vylepšení vlastního asijského rekordu.  

Konečné pořadí zlatého desetiboje na OH 2004:
1.   Šebrle (ČR) 8893 - olympijský rekord
2.   Clay (USA) 8820
3.   Karpov (Kaz.) 8725 - asijský rekord
4.   Macey (Brit.) 8414
5.   Warners (Niz.) 8343
6.   Zsivóczky (Maď.) 8287
7.   Hernu (Fr.) 8237
8.   Nool (Est.) 8235
9.   Bernard (Jam.) 8225 - národní rekord
10. Schwarzl (Rak.) 8102

Kompletní výsledky zlatého deseboje naleznete ZDE.

Výsledky běhu na 1500 m desetibojařů naleznete ZDE. 

Medailon Romana Šebrleho naleznete ZDE.

Tomáš Klement

Vytisknout