přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. února 2008, 14:14

Šebrle nechá nahlédnout pod pokličku

Roman Šebrle je spolu s paralympioniky Romanem Musilem a Jiřím Ježkem hrdinou časosběrného dokumentu, který má týden co týden reflektovat jejich cestu do Pekingu za obhajobou olympijských, resp. paralympijských vavřínů.

Série přibližně 15minutových „reality“ dokumentů se má vysílat každou sobotu od 8. března do 9. srpna tohoto roku. Úvodní díl představí všechny tři sportovce, následně se budou hrdinové dokumentu točit podle klíče, kdy se bude střídat Roman Šebrle s některým z paralympioniků. Olympijskému vítězi z Atén se tedy časosběrný dokument bude věnovat jednou za čtrnáct dní. V každém z dílů však bude odkaz na to, co právě dělají ostatní protagonisté projektu. Součástí má být samostatná webová stránka s pravidelnými chaty se zmíněnými sportovci. Spuštěna by měla být souběžně s úvodním dílem. 

Na začátku projektu byl Romanův nápad. Přišel s tím, že by bylo zajímavé natočit nejen výsledek, tedy konkrétní vrcholný závod, ale celou cestu, která k němu vede,“ řekl hlavní tvůrce pořadu nazvaného Cesta k vítězství Josef Harvan. Kamera tak bude poblíž sportovců i ve všednodenních situacích při tréninku, na cestách, při závodech, ale také při klíčových momentech v soukromí každého z nich. „Nikdy jsem si žádnou kameru, ani média všeobecně, k sobě nepustil tak blízko jako tento štáb. Máme k sobě stoprocentní důvěru,“ prohlásil Šebrle, který prý nijak nekoriguje natočené a ani se neúčastní finálních střihů. „Točíme již od října a velmi často jsme spolu, takže jsme, dá se říci, dobří kamarádi. Vím, že se od nich nemusím ničeho bát. Že vše podají tak, jak to opravdu bylo,“ dodal.

Šebrle také ocenil, že spolu s ním se budou dokumenty zabývat také dvojicí handicapovaných sportovců. „Pro mě jsou to hrdinové, kteří musejí pro úspěch projít úplně stejnou dřinou jako my nehandicapovaní. Jsou pro mě důkazem, že i s omezeními mohou lidé najít cestu životem a plnit si své sny,“ prohlásil na adresu Roberta Musila a Jiřího Ježka.     

V prvních dílech seriálu, vysílaného každou sobotu od 13:05 na ČT1, bude dokument „dohánět“ podzimní přípravné období, kdy se natáčelo, ovšem nevysílalo. K vidění by v Šebrlově případě měly být i nevšední záběry z mítinku v Tallinnu, který jinak v televizi neběžel. „Pořadatelé nám vyšli vstříc, takže jsme byli přímo u sportovců a máme zachyceny opravdu ty bezprostřední reakce,“ slíbil Harvan a dodal, že časem se zpoždění stáhne a jednotlivé díly budou zachycovat události, které se reálně staly v období od vysílání posledního dílu. Kamera se chystá i na HMS do Valencie či do JAR, kam jezdí skupina Dalibora Kupky na soustředění.

Seriál se uzavře před odletem hrdinů do Pekingu, kdy se každý z nich ohlédne za celým přípravným obdobím a pojmenuje své ambice, s nimiž na vrcholné klání odjede.


Vizitky Šebrleho souputníků:

Robert Musil
Spastik, cyklista a atlet, příslušník TJ Nola Teplice. Na paralympiádě v Sydney dokázal získat zlato ve vrhu koulí a v hodu oštěpem, v disku byl stříbrný. V cyklistice získal zlato a bronz. O čtyři roky později v Aténách  přidal do sbírky další titul ve vrhu koulí.

Jiří Ježek
Cyklista s nohou amputovanou pod kolenem. Zakladatel občanského sdružení Bicycle help a člen SK Fiat Smažík. V Sydney získal dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. V Aténách doplnil zlato a stříbro. 

Adam Pražák

Vytisknout