Šebrle mistrem světa v evropském rekordu

neděle 7. března 2004
Roman Šebrle se v Budapešti po třech letech vrátil na světový trůn vícebojařského krále v hale.

Po excelentním prvním dnu, kdy nasbíral 3718 bodů,  musel devětadvacetiletý závodník o zlatou medaili tvrdě bojovat až v závěrečném kilometru. Po šesti disciplínách totiž ztrácel na vedoucího Bryana Claye 32 bodů, což v běhu na 1000 metrů představuje něco přes 3 vteřiny. „Čekal jsem čas okolo 2:37 a říkal jsem si, že Clay nemůže běžet pod 2:42. Nebál jsem se soupeře, ale spíš sebe,“ prozradil své předzávodní prognózy Šebrle, který zároveň útočil na evropský i světový rekord. Na kilometrové trati celý závod odtáhl a zvítězil časem 2:39.67. Clay se snažil se Šebrlem držet tempo, ale po dvou okruzích odpadl a dokončil v čase 2:49.41. Český reprezentant tak čtyřiadvacetiletého Američana v závěrečné disciplíně porazil o 105 bodů.

Celkovým součtem 6438 bodů se Roman Šebrle zařadil na druhé místo světových historických tabulek. Lepší sedmiboj (6476 bodů) předvedl pouze Dan O´Brien na halovém MS 1993 v Torontu. Šebrle však získal evropský rekord, když o 14 bodů překonal výkon Tomáše Dvořáka. „Jsem spokojen, i když mě svěťák mrzí. Chtěl jsem ho překonat hrozně moc, po prvním dnu jsem to měl rozjetý jako nikdy v životě, to už se nemusí opakovat. Teď převládá radost z vítězství, ale asi to bude dlouho hlodat,“ prohlásil světový rekordman v desetiboji. Šebrle před závodem uvedl, že letos cítí životní formu, v budapešťské Sportareně ji potvrdil ziskem titulu mistra světa a rekordem starého kontinentu. „Jsem rád, že jsem si dokázal, že když jsem zdravej, dokážu dělat velký výkony,“ potěšeně konstatoval Šebrle, jehož trenér Dalibor Kupka v den Romanova triumfu slaví třicáté čtvrté narozeniny.

Česká výprava tak z 10. mistrovství světa v hale přiveze kompletní medailovou sbírku, když cenný kov vybojovali všichni čeští finalisté. V sobotu úspěšné tažení zahájil bronzový výškař Jaroslav Bába, v neděli Adam Ptáček připojil stříbro ze soutěže tyčkařů a vrcholem bylo sedmibojařské zlato Romana Šebrleho. V pořadí národů sestaveném podle získaných medailí na HMS 2004 obsadila Česká republika výborné osmé místo.