Šebrle mezi adepty na světový výkon roku

středa 14. listopadu 2007
Desetibojařský světový rekordman a aktuální mistr světa figuruje mezi 11 nominovanými muži. Vyhlášení proběhne 25. listopadu na slavnostním večeru v Monaku.

Výkon roku (Performance of the Year) se vyhlašuje v obou kategoriích, mezi ženami o titul soupeří desítka vybraná odborným panelem IAAF: Defarová, Felixová, Isinbajevová, Jepkosgeiová, Kiplagatová, Klüftová, Richardsová, Viliová, Vlasičová, Volkovová.
Proti Šebrlemu stojí také samá zvučná jména: Gay, Gebrselassie, Hoffa, Lagat, Powell, Robles, Saladino, Tadesse, Wanjiru, Wariner.

Trojice atletů zvolených veřejností (přes 150 tisíc hlasujících) v hlavní kategorii Světový atlet roku (World Athlete of the Year) je již známa z minulého týdne. Vítěz bude rovněž oznámen na konci listopadu v Monaku. Mezi muži je to Tyson Gay (USA), Haile Gebrselassie (Et.) a Liu Šiang (Čín.), mezi ženami Meseret Defarová (Et.), Carolina Klüftová (Švéd.) a Blanka Vlašičová (Chor.). Kromě čínského překážkaře zbylá pětice nechybí ani v nominaci na Výkon roku.

Nominace na Výkon roku (s oficiálním odůvodněním IAAF):
Tyson Gay (USA):
19.62/200m, Indianapolis, 24. červen
Druhý nejrychlejší muž světa na 200m získal double na mistrovství USA v historicky nejkvalitnějších časech (9.84/19.62).
Haile Gebrselassie (ETH): 2:04:26/maraton, Berlín, 30. září
Světový maratonský rekord – zlepšení předešlého výkonu o 29 sekund.
Reese Hoffa (USA): 22.43m/koule, Londýn, 3. srpen
Výrazně nejdelší vrh roku a desátý v dlouhodobých tabulkách.
Bernard Lagat (USA): 13:45.87/5000m, Ósaka, 2. září
Impozantní vítězství na mistrovství světa v Ósace znamenalo zkompletování ojedinělého double na 1500 a 5000m.

Asafa Powell (JAM): 9.74/100m, Rieti, 9. září
Světový rekord ustavil přes vypuštění v závěru, a byl navíc o celou destinu rychlejší než jakýkoli jiný atlet v roce 2007.
Dayron Robles (CUB): 12.92/110m překážek, Stuttgart, 23. září
Vítězství na Světovém atletickém finále v nejrychlejším čase roku a bez podpory větru (poznámka: Liu Šiang měl +1.7 m/s při svých 12.92 v New Yorku).

Irving Saladino (PAN): 8.57m/dálka, Ósaka, 30. srpen
Středoamerickým rekordem "ulovil" dramaticky světové zlato - až posledním pokusem závodu.

Roman Šebrle (CZE): 8676/desetiboj, Ósaka, 1. září
Nakonec vyhrál světový titul po posunu z třetí pozice po prvním dni díky důležitému osobnímu rekordu v oštěpu - 71.18.
Zersenay Tadesse (ERI): 35:50/12 km kros, Mombasa, 24. březen
Povedla se mu největší "vzpoura" roku, když odstranil z trůnu Kenenisu Bekeleho na světovém krosovém šampionátu výhrou o 23 sekund.
Samuel Wanjiru (KEN): 58:33/půlmaraton, Haag, 17. březen
Podstatné vylepšení světového rekordu v půlmaratonu.
Jeremy Wariner (USA): 43.45/400 m Ósaka, 31. srpen
Vyhrál světový titul o více než půl sekundy, v čase, který překonali v historii pouze dva běžci.

Meseret Defarová (ETH): 14:16.63/5000m, Oslo, 15. červen

Zlikvidovala vlastní starý světový rekord téměř o osm vteřin.

8:58.68/2 míle, Brusel, 14. září

Jako první žena zaběhla trať za méně než 9 minut a s nejrychlejšími třemi kilometry (8:24.51) na mezičase.

Allyson Felixová  (USA): 21.81/200m, Ósaka, 31. srpen

Vyhrála světový titul v nejrychlejším čase od roku 1999 a s největším odstupem (0.53) od 1948.

48.0/400m štafeta - mezičas, Ósaka, 2. září

Posunula tým USA na druhém úseku ze čtvrté pozice do rozhodujícího vedení, v nejrychlejším štafetovém mezičase od 80. let.

Jelena Isinbajevová (RUS): 4.93h/tyč, Doněck, 10. únor

Její 20. světový rekord je o 5 cm vyšší než výkon kterékoli z žen v roce 2007

Janeth Jepkosgeiová (KEN): 1:56.04/800m, Ósaka, 28. srpen

Vyhrála světový šampionát v nejrychlejším čase za poslední čtyři roky, po celou trať v čele.

Lornah Kiplagatová (NED): 26:23/8km kros, Mombasa, 24. březen

Zvítězila na krosovém světovém mistrovství stylem start-cíl ("od výstřelu po pásku") o 24 vteřin, v dusném vedru.

1:06:25/půlmaraton, Udine, 14. říjen

Ustavila nový světový půlmaratonský rekord (a také na 20 km v mezičase) a úchvatně obhájila světový titul v silničním běhu.

Carolina Klüftová (SWE): 7032/sedmiboj, Ósaka, 26. srpen

Evropský rekord a nejlepší světový výkon za posledních patnáct let jí pomohl k světovému titulu.

Sanya Richardsová (USA): 49.27/400 m, Berlín, 16. září

Vynutila si poloviční podíl na jackpotu Zlaté ligy nejlepším světovým výkonem sezony.

Valerie Viliová (NZL): 20.54m/koule, Ósaka, 26. srpen
Zaútočila zezadu a získala světový titul v rekordu Commonwealthu ve vedoucím světovém výkonu.

Blanka Vlašićová (CRO): 2.07m/výška, Stockholm, 7. srpen

Vyrovnala třetí nejlepší venkovní výkon na světě.

Jekatěrina Volkovová (RUS): 9:06.57/3000 m př., Ósaka, 27. srpen

Vyhrála světový titul v druhém nejrychlejším čase historie v podminkách nepodporujících rychlý vytrvalostní běh.