přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2005, 17:02

Šebrle má cíl 8800 bodů, pak se bude dívat po ostatních

Především koncentrace na vlastní výkon je podle Romana Šebrleho klíčem k úspěchu na mistrovství světa v Helsinkách.

Olympijský vítěz v desetiboji zítra dopoledne nastupuje ke svému pátému startu na světovém šampionátu, tentokrát jako favorit číslo 1. Hvězda české výpravy přicestovala do dějiště mistrovství až včera večer, dnes dopoledne Šebrle strávil hodinu na rozcvičovacím stadionu ve vesnici MS. "Je to dobrý, cítím se skvěle," smál se po tréninku světový rekordman, přestože po celou dobu na stadioně pršelo. "Cítím se tak, jako jsem se cítil před týdnem, dálka a koule je dobrá, překážky jakž takž," zhodnotil.

S papírově největším soupeřem Bryanem Clayem se český reprezentant ve vesnici zatím nepotkal a nemá o něm ani žádné zprávy. "Musím jít na svůj výkon, udělat 8800 a pak se dívat, jak jsou na tom ostatní," upozornil Šebrle. Předností amerického vícebojaře je hned první disciplína, sprint na 100 metrů. "Na stovce mi uteče, s tím počítám," kývl Šebrle, "aspoň si prohlídnu, jak vypadá americký dres zezadu." 

Kromě Claye by ve dvoudenní bitvě Šebrleho potrápit Estonec Kristjan Rahnu, druhý muž letošních světových tabulek. "Vůbec ho neznám," pověděl Šebrle na adresu šestadvacetiletého borce, který v červnu na mítinku v Arles nasbíral vynikajících 8526 bodů. Zřejmě vážnější hrozbu představuje mladý Kazach Dmitrij Karpov, bronzový z OH v Aténách i MS v Paříži. "Karpov, to je velká neznámá. je po operaci kolena, nikdo neví..." krčil rameny Šebrle nad formou svého soupeře, který letos neabsolvoval jediný desetiboj.    

Kromě deště v Helsinkách trápí atlety také povětrnostní podmínky. Vítr na Olympijském stadionu se poměrně nevyzpytatelně točí. "V tomhle bude stěžejní dálka," uvažuje Šebrle, "když jednomu fouká proti a druhému do zad, to je rozdíl. Pak taky běhy to může ovlivnit." Na 100 metrů nastoupí Šebrle v prvním běhu, zatímco Clay ve čtvrtém o téměř půl hodiny později.

Desetiboj startuje poněkud netypicky až před polednem, přesně v 11.35. "Myslím, že je to výhoda pro všechny, nikdo nemusí vstávat. Je vidět, že Finové tomu rozumějí. Tady si to můžou dovolit, když je přes poledne 20 stupňů, něco jiného by bylo, kdyby bylo čtyřicet," komentoval obhájce stříbrné medaile. Díky pozdějšímu začátku soutěže budou na sebe jednotlivé disciplíny desetiboje více navazovat. "Pro mě je určitě nejlepší, když je to takhle za sebou," těšil se Šebrle.

Olympijský vítěz z Atén v předvečer svého vystoupení na 10. mistrovství světa prožívá tradiční předzávodní nervozitu: "Nervózní jsem, to je v pořádku. Kdybych nebyl nervózní, tak nemám formu." Své pocity na vrcholu sezony Šebrle srovnal se stejnou dobou v olympijské sezoně: "Letos je to opačně než loni. Forma mi graduje teď." Třicetiletý desetibojař má jasno, chce zlato z mistrovství světa, první ve své kariéře: "Pro mě není důležité porazit Claye, pro mě je důležité porazit všechny závodníky. Nekoukám na to, jestli je to Karpov, Clay, Pappas nebo Dvořák."

Tomáš Klement

Vytisknout