Šebrle lituje ztráty na překážkách, ale věří ve zlato

neděle 6. března 2005
Roman Šebrle se výsledkem v tyči přiblížil zlaté medaili ze soutěže sedmibojařů na halovém ME v Madridu.
Český vícebojař v soutěži dosud nevedl, ale rozdíl mezi ním a vedoucím Rusem Pogorelovem po předposlední disciplíně dává reálné šance na zisk nejcennější medaile ve dvoudenní bitvě sedmibojařů. Šebrle ztrácí 55 bodů, což na závěrečném kilometru představuje 5,2 vteřiny. "Poběžím na dva čtyřicet, věřím, že nejhůř to bude 2:41, nebo čtyřicet dva. Hlavně mi to nesmí nikdo zbrzdit," vyhlásil Šebrle před poslední disciplínou sedmiboje. Osobní rekord Pogorelova na trati 1000 metrů má hodbotu 2:52.24 (742 bodů), Šebrle umí kilometr o více než 14 vteřin rychleji, rozdíl jejich nejrychlejších časů je 155 bodů. Pogorelov si však do Madridu přivezl výbornou formu, zatím dosáhl jednoho osobního rekordu v kouli. Nejlepší výkon na kilometru v této sezoně předvedl Šebrle na vícebojařském mítinku v Tallinu, kde zaběhl 2:50.28. "Tallin vůbec nepočítám, od té doby jsem teprve pořádně trénoval," poznamenal Šebrle ke svému startu na začátku února, kdy dosáhl výkonu 5765 bodů.

Druhý soutěžní den madridského sedmiboje otevřel závod na 60 m překážek, Šebrle získal 942 bodů za čas 8.17. "Škoda těch překážek, mohlo to bejt hotový," vyjádřil se ke svému výkonu. "V překážkách jsem měl na víc, na těch 55 bodů. Zkazil jsem start, ne výběh, ale před první překážkou jsem se narovnal. Ale v takové fázi přípravy je to asi normální, je to tady takový surový, jsem nevyzávoděný," zhodnotil evropský rekordman v sedmiboji.

Včera Šebrleho trápily problémy se zády, před výškou byl v intenzivní péči maséra a fyzioterapeuta. "Bylo to špatný, byl jsem na masáži, a až Vláďa Brejcha mě dal po dlouhý době dohromady," vzpomněl na včerejší potíže, které zažehnal fyzioterapeut národního týmu. "Teď  už mě záda nebolej," uklidnil. V noci spal obhájce titulu mistra Evropy dobře: "Noc byla pohodička, tak jako každý den tady. Ale byla krátká. Odpoledne spát nepůjdu, asi si zahraju golf na počítači," prozradil Šebrle svůj program před startem na kilometru, který je na pořadu v 17:30.