přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. května 2010, 12:41

Šebrle je před sezonou zdravý a natěšený

Vícebojař Roman Šebrle má za sebou hlavní část přípravy a začíná ladit na první letošní závody.

Unavený z přípravy, ale spokojený s jejím průběhem, v takovém rozpoložení byl Roman Šebrle v pondělí, když mluvil o svých plánech pro sezonu. Za sebou má čtyřtýdenní dřinu v přípravném kempu v JAR, další porci tréninkových dávek dostal naloženu od trenéra Dalibora Kupky ve sportovním středisku v Nymburku. Bylo toho až dost, soudě alespoň dle Šebrlových slov: „Měli jsme jít ještě jeden těžký trénink, ale když se na mě Dála v pátek podíval, řekl mi: víš co, dej si tři dny volna. Musím přiznat, že jsem to cítil stejně,“ směje se šestatřicetiletá hvězda světového víceboje.

Majitel všech myslitelných titulů i světového rekordu stojí na prahu sezony, která má svůj vrchol na ME v Barceloně. Na rozdíl od minulosti sice Šebrle nevyhlašuje útok na zlato a nemluví ani o medaili, březnový halový šampionát v Dauhá však ukázal, že se s ním stále musí počítat. Klíčový faktor je v jeho případě zdraví, a to zatím, klepejme na dřevo, vydrželo.

Díky tomu mohl spolu s koučem odtrénovat, co bylo potřeba. Navíc mohl čerpat i ze společnosti dalších českých vícebojařů , neboť v JAR Kupkovu skupinu rozšířili svěřenci Tomáše Dvořáka Pavel Baar a Adam Nejedlý. „Vyhovovalo mi, že nás tam bylo víc. Sice se musely některé ty techniky rozdělit, protože v pěti je dělat by bylo zdlouhavé, ale takové ty kopce a běhání na stadionu, které se kouše, to jsme se doplňovali a byli si nápomocní. Ve spoustě těch věcí jsem jim pořád ještě dával a oni mi samozřejmě nic nedarovali, takže to, co já bych normálně šel třeba volněji, oni nasadili a tím pádem jsem nasadil i já. V tomto je trénink ve skupině výborný,“ pochvaloval si Šebrle, který některé z tréninků i sám vedl.


Šebrle se k plži na dlani příliš neměl, asi se ještě necítí jako šnek.
Foto: www.graf.cz

Šebrle trenérem
To když byly na programu jeho parádní disciplíny dálka, výška a oštěp. „Není možné je naučit, to musí mít každý v sobě, ale lze se v nich zdokonalit. Snad jim to pomohlo.  Trénování pro mě nebyla novinka, dělám to už od spolupráce s Attilou Zsivóczkym a jakž takž mě to baví, ale nemůžu říct že hodně. Člověk se přeci jen pořád musí soustředit na sebe, takže nedělám to na úplně sto procent,“ vysvětlil Šebrle.

Je mu jasné, že ne každý je šikovný na všechno, a proto jako trenér na své svěřence nijak nezvyšoval hlas. Zvláště proto, že i on má svou slabinu. Jeho „celoživotním bojem“, jak se vyjádřil, zůstává skok o tyči. „Není to disciplína, kterou bych cítil. Těžko s tím ale už něco udělám. V šestatřiceti už maximálně udělám něco s golfem (směje se). Ne vážně – nechci aby to vyznělo, že bych se nesnažil. Letos jsem začal skákat mnohem dřív než kdy jindy, abych se tyčkařsky zahřál tzv., uvidíme, jestli to přinese nějaké výsledky. Asi to nebude na osobáky, ale k takové té stabilitě, abych pravidelně skákal 480 cm až 5 metrů, by to přispět mělo,“ říká Šebrle.

Svěťák? To by mě překvapilo.
V sezoně plánuje tři až čtyři desetiboje. Určitě pojede do Götzisu a na ME, tedy v případě, splní-li limit. A pak chce závodit buď na kladenském TNT-Fortuna meetingu, dohodne-li se s pořadateli na podmínkách, nebo pak v září v Talence. Možné je, že se nakonec zúčastní obou. Na závody se přitom už velmi těší. „Nicméně musím říct, že čím jsem starší, mám daleko větší rozdíly mezi výsledky na trénincích a v závodech, takže jsem sám zvědavý, jaké to z mojí strany bude,“ přiznává Šebrle, který by se již za 17 dní v Götzisu měl potkat s asi nejlepšími vícebojaři současnosti, Američany Clayem a Hardeem. „Oni jsou v nejlepších letech, já mohu jen překvapit,“ staví se střízlivě k vzájemnému měření sil.

V souvislosti s Clayem se však nabízí další téma. Olympijský vítěz z Pekingu totiž na letošní sezonu vyhlásil útok na světový rekord, který od roku 2001 drží právě Šebrle. Explicitně se vyjádřil v souvislosti s TNT Fortuna meetingem, ve hře je i prestižní Götzis. Myslí si Roman, že je jeho rekordní zápis 9026 bodů v ohrožení? „Upřímně....musím říct, že by mě to překvapilo,“ odpovídá po dlouhém přemýšlení. „Tím nechci říct, že to není možné, protože Bryan na něj má, ale je to fakt hrozně těžké, protože musí sednout opravdu všechno. Vím, že si teď zaběhl osobák na překážkách, pak ale zase předvedl nic moc v kouli. Navíc loni byl zraněný, takže nevím, jak je na tom celkově. A na svěťák se musí běžet i ta patnáctistovka, což není zrovna jeho nejlepší disciplína,“ rozvinul posléze své úvahy. On sám už na vylepšování svého osobního maxima nepomýšlí. „Já a svěťák? Jedině v kategorii zralých mužů,“ glosuje s nadhledem. 

První starty na rozzávodění plánuje Šebrle už tento pátek, kde by měl z plného tréninku běžet 150 a 300 m. Následující sobotu se chystá na první kolo atletické extraligy do Ostravy a pak už přijde na řadu prestižní závod v Götzisu. 

Adam Pražák

Vytisknout