přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. září 2008, 19:15

Šebrle dal milion do svého nadačního fondu na pomoc olympionikům

Desetibojař Roman Šebrle hodlá prostřednictvím svého nadačního fondu sám výrazně finančně přispívat na pomoc bývalým olympionikům.

Do fondu, který Šebrle letos založil, již vložil milion korun z vlastních peněz a hodlá to tak dělat v každém z dalších deseti let. Fond má pomáhat mimo jiné olympionikům, kteří proslavili svou zemi, ale po ukončení sportovní kariéry žijí v nouzi či nemají prostředky na plnohodnotný život. 

Cílem nadace je získat finance na to, aby bývalí olympionici, kteří pomoc nejvíc potřebují, dostávali měsíční rentu. "Chceme navázat na to, co zákonodárci, podle nás oprávněně, zamítli - olympijskou rentu," prohlásil vedoucí kanceláře nadačního fondu František Matějka. Fond ve spolupráci s Českým olympijským výborem chce získat seznam bývalých olympioniků, kteří pomoc potřebují nejvíc. Nabídku od fondu dostala i světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová, které Nadační fond Romana Šebrleho zaplatil cestu na olympijské hry do Pekingu.
  
Šebrle navázal úzkou spolupráci s olympijským vítězem v desetiboji z
Barcelony a nyní úspěšným obchodníkem Robertem Změlíkem, který převzal jeho Sportovní centrum, spolupracuje s fondem a rovněž v nejbližší budoucnosti převezme i Šebrleho marketingová práva od firmy Sport Invest, která světového rekordmana v desetiboji zastupuje nyní.  "Já si od fondu slibuji vytvoření příležitostí pro bývalé sportovce a legendy. Do projektu chci zapojit všechna odvětví sportu, nejen atletiku. Věřím, že to bude výborně fungovat, protože za mnou stojí tým, který má velké a bohaté zkušenosti," prohlásil Šebrle. Předsedou správní rady je Vlastimil Roun, který už deset let spolupracuje s Nadací Terezy Maxové. 

Šebrle chce do fondu každý rok vložit milion korun. "Tím je fond rozdílný od jiných," prohlásil Změlík. "Roman není jen figurkou, ale je příkladem," prohlásil bývalý desetibojař. "Je v České republice pravděpodobně jediný zakladatel fondu, který se rozhodl vzít svoje vlastní peníze a vložil je do organizace, pro kterou chce pracovat," doplnil Matějka. 
Fond byl založen již v červnu letošního roku a podporuje ho mimo jiné bývalý hokejový brankář Petr Bříza.


Tibor Alföldi