přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Šebrle: chci zlato a co nejvíc bodů

Nažhavený, sebevědomý a s novým bojovým sestřihem předstoupil desetibojařský světový rekordman před novináře, aby je seznámil se svými ambicemi pro ME v Göteborgu.

Šebrle opět prahne po výsledku s velkým "V", po delší době by si rád užíval absolutního triumfu. Na loňském mistrovství světa v Helsinkách se ze zlata radoval Američan Clay, v letošní hale je oba zaskočil Němec Niklaus, na prestižním v Götzisu zase Šebrleho ze hry vyřadilo svalové zranění... a teď podle všeho přišel čas na reparát. "Cítím se výborně. Včera jsem testoval na závodech v Pardubicích a podával jsem supr výkony. Hlavně ten v kouli, 16.19, signalizuje dobrou formu. Svou připravenost bych přirovnal k fazóně, kterou jsem měl předloni před olympiádou v Aténách," pochvaloval si Šebrle. Netřeba asi připomínat, že tehdy jej ověnčili vítěznými vavříny.  
   
Na letošním šampionátu mu kvůli neevropské příslušnosti ubyli někteří z velkých konkurentů. Do Švédska tak nepřicestuje trojice aktuálních lídrů letošních tabulek Američané Clay a Hardee, závodit nebude ani Kazach Karpov. Mezi Šebrleho nejvážnější soupeře o evropský trůn tak patří především Maďar Zsivóczky. "Attila určitě na nějakou medaili zaútočí. Ale jestli na zlatou? Hodně bude záležet na tom, jak mu vyjde dálka, kde za mnou zatím o hodně zaostává," zamýšlel se nad možnostmi svého tréninkového partnera Šebrle a dodal, že kromě něj si bude hlídat výkony ještě Dean Maceyho. Osmadvacetiletý Brit, mimojiné stříbrný z MS v Seville a bronzový z Edmontonu, se vrací k závodění po delší pauze a jeho aktuální forma je velmi nevyzpytatelná. "Může udělat 7000 bodů stejně jako třeba 8600," myslí si Šebrle. Nad touto hranicí (8600) přitom podle něj může tzv. viset zlatá medaile.

Šebrlemu ale nejde pouze o zlato. Rád by zúročil fomu a přivezl z Göteborgu tučný bodový zisk. "Kolik přesně by to mohlo být, to  bude hodně záležet na aktuálních podmínkách při závodě, každopádně bych chtěl přeskočit Claye v letošních tabulkách." Přeloženo do bodového ohodnocení: získat alespoň 8678 b.

Přestože patří v české výpravě k těm nejzkušenějším, letošní zkušenost bude pro českého favorita přece jen v něčem nová. Do dějiště šampionátu odlétá společně s výpravou už zítra, přestože samotná soutěž mu začíná až ve čtvrtek. "Je to na mě nezvykle brzy, ale aspoň si to vyzkouším, protože příští rok bude potřeba udělat to samé před MS v Ósace a následně i před olympiádou v Pekingu, abych se stihl aklimatizovat," vysvětlil. Také si nebude moci jako tradičně užít závodů Jana Železného, protože finále je oproti zvyklostem předsunuto před start desetiboje. "Doufám, že budu bydlet daleko od něj. Proč? Přece abych se vyspal, až bude oslavovat to zlato," vtipkoval na dané téma.

Kromě Železnému, o němž ale prohlásil, že to nebude mít s konkurencí dravých mladíků lehké, věří v česé výpravě především oštěpařce Špotákové a také Věře Cechlové Pospíšilové. "I když... viděl jsem házet Němku Dietzschovou a musím říct, že vypadala skvěle," musel uznat. "Šanci na dobrý výsledek má řada lidí. A u těch ostatních... I když je vysoce pravděpodobné, že vypadnou už v rozběhu nebo kvalifikaci, je určitě dobře, že jedou. Dá jim to nedocenitelnou zkušenost a motivaci do dalších let," uzavřel Šebrle své předgöteborské rozjímání. 

Adam Pražák

Vytisknout