přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. května 2011, 17:23

Šebrle by měl být do TNT-Fortuny fit

Mítink na Kladně, jenž je podruhé součástí prestižního vícebojařského seriálu IAAF, hlásí, že největší domácí hvězda bude startovat. Naopak budeme nejspíš postrádat obhájkyni prvenství Klučinovou.

Roman Šebrle si před dvěma týdny zranil boční zádový sval – nejprve natáhl v disku a poté „dorazil“ na překážkách, v důsledku čehož musel omezit trénink. Vítěz premiéry TNT-Fortuny mítinku před čtyřmi lety a stále držitel zdejšího nejlepšího výkonu 8697 bodů si přesto dnes nepřipouštěl, že by v Kladně nezávodil. „Je to dostatečně dlouhá doba. Götzis je tak na hraně i proto jsem ho odřekl,“ vysvětlil. Šebrle tím přijde o možnost zažít atmosféru „Mekky“, v níž právě před deseti lety (přesně 27. 5.) vytvořil dosud platný světový rekord v desetiboji 9026 bodů. „Je mi to líto, ale uvažuju, že se tam pojedu alespoň podívat,“ dodal.


Roman Šebrle při předloňském ročníku, vloni skončil už na stovce - foto: J. Kucharčík

Slevit tak musel svěřenec Dalibora Kupky ze svých výkonnostních plánů. „Hala byla výborná, v tréninku se zdálo, že to bude hodně dobré. Ze začátku mě to určitě přibrzdí, ale hlavním cílem zůstává Tegu a to už se potom dá dotrénovat.“ Aby se tam Šebrle kvalifikoval, potřebuje překonat alespoň osmitisícovou hranici pro mírnější limit ČAS, takřka stoprocentní jistotu pak dává áčko na úrovni 8200. O tom, jaký výkon bude schopen udělat za měsíc v Kladně výsledek, však nespekuloval. „Zatím lehce běhám, skáču přes švihadlo a v posilovně dělám téměř vše,“ řekl s tím, že více opřít by se chtěl do tréninku v příštím týdnu.

Zatímco u Šebrleho převládá mírný optimismus, pokud jde o ženskou domácí favoritku Elišku Klučinovou, nejsou zprávy tolik příznivé. Loňská překvapivá vítězka sedmiboje ve vyrovnaném českém rekordu 6268 bodů bude nejspíše ze startovní listiny vyškrtnuta. Svěřenkyni Martiny Blažkové trápí haluxy, vbočené palce na noze, které jí neumožňují naplno trénovat. „Není to sice zranění, ale funkční problém, ovšem trápí ji už několik let. Někteří odborníci doporučují operaci, jiní nikoli, například docent Kolář,“ přiblížil stav domácí jedničky patron mítinku Tomáš Dvořák.

Přes komplikace, které provázejí každého pořadatele mítinku, se TNT-Fortuna nemusí obávat slabší konkurence, zejména díky opětovné přítomnosti ve vícebojařské challenge IAAF. Na předběžné startovní listině pátého ročníku klání tak najdeme v obou kategoriích přes čtyřicet jmen, do závodu jich však vstoupí, podobně jako v předešlých ročnících nanejvýš 30 mužů a 24 žen. „Zájem o mítink rok od roku stoupá,“ pochvaloval si Dvořák, který navíc vidí takovouto akci jako „jedinečnou příležitost“ pro domácí vícebojaře.

A nejde jen o kvantitu, v listině najdeme mezi desetibojaři i sedmibojařkami dvojciferný počet těch, kteří zdolali významnou metu osmi a šesti tisíc. Těch úplně špičkových – přes 8500 a 6400 je v obou případech pět. Vedle Šebrleho je to medailista z olympiády i MS Dmitrij Karpov, dvojnásobný vítěz na Kladně Maurice Smith, čerstvý halový evropský šampion Andrej Kravčenko či aktuální vicemistr světa Leonel Suárez. V mužské soutěži nebude chybět obhájce loňského prvenství Olexij Kasjanov či loňský mistr Evropy Romain Barras.

V čele startovního pole se podle osobních rekordů nejvýše vyjímají Ukrajinky Ljudmila Josipenková a Ganna Melničenková, pátá a šestá z minulého MS v Berlíně, dále aktuální vicemistryně Evropy v pětiboji Austra Skujytéová, a také čtvrtá ze stejného HME Karolina Tyminská. Určitě připomeňme i čerstvou vítězku z Desenzana Margaret Simpsonovou, šampionku z Paříže Antoinette Nana Djimouovou či před rokem na Kladně druhou Marinu Gončarovovou. „V Götzisu budeme ještě usilovat o Jessicu Ennisovou a loňskou vítězku challenge Taťánu Černovovou,“ připomněl ředitel mítinku Zdeněk Lubenský možné další hvězdy, včetně té největší současné, Britky Ennisové.

Pátý ročník TNT-Fortuna meetingu proběhne ve středu a čtvrtek 15. a 16. června na kladenském stadionu Sletiště.
Více informací
na stránkách závodu.

Michal Procházka

Vytisknout