přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2007, 10:29

Šebrle bude útočit na další evropský titul

Největší nadějí české atletické výpravy na halovém evropském šampionátu v Birmingamu dnes bude Roman Šebrle.

Šebrle po prvním dnu vede soutěž sedmibojařů a útočí na třetí titul po sobě. Vítězstvím v sobotní kvalifikaci potvrdil medailové ambice výškař Tomáš Janků, ve finále tyčky může navázat na titul z roku 2000 Pavla Rybová

Šebrle vstoupí do druhého dne sedmiboje s náskokem 19 bodů před Rusem Alexandrem Pogorelovem. Olympijský vítěz z Atén vyhrál v sobotu dálku a vrh koulí, po němž měl vedl o 75 bodů. V závěru dne se však jeho náskok výrazně ztenčil, neboť Pogorelov skočil do výšky o šest centimetrů více. "Uvidíme, ale asi budu muset závěrečný kilometr běžet hodně rychle," uvedl Šebrle. Druhého českého sedmibojaře na startu Josefa Karase trápí naražená pata, po prvním dnu je devátý. 

Tomáš Janků bude ve finále jediným českým výškařem, neboť Svatoslav Ton bojoval v kvalifikaci o postup marně. Janků zvládl limit 230 cm, jako jediný dokonce na první pokus. Přitom se trochu bál nedávno zraněného stehenního svalu, ale mírnou bolest utlumil prášky. "Čekal jsem, že to bude těžší, protože jsem cítil stehno, ale dopadlo to dobře," uvedl Janků. Před finále nechtěl spekulovat. "To se uvidí, ale myslím, že to bude dobré," dodal. 

Rybová je bývalou halovou mistryní světa i Evropy, na kontě má i bronz z MS v Helsinkách. Na posledních dvou halových ME byla zkušená tyčkařka, známější pod dívčím jménem Hamáčková, vždy šestá. "Na medaili bude třeba skočit 465," předpokládala. Přesně taková je hodnota českého rekordu, který jí letos sebrala Kateřina Baďurová. Ta však z kvalifikace nepostoupila.

                                                                                                 ČTK