přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. listopadu 2009, 18:24

Šebrle a spol míří do Afriky

Skupina Dalibora Kupky odlétá ve středu na tradiční soustředění do JAR. Spolu se Šebrlem cestuje kvarteto Sajdok, R. Svoboda, Vaněk a Hedvičák.

„Nadmořská výška 1200 m, optimální teplota , tartan i tráva, podmínky pro regeneraci i nějaké to vyžití,“ tak popsal Stanislav Sajdok podmínky v Potchefstroomu, kde bude skupina Dalibora Kupky trávit následující tři týdny. On sám je jejím členem teprve od poloviny srpna, kdy ukončil spolupráci s Tomášem Dvořákem. „Poslední sezona mi moc nevyšla i kvůli častým zraněním. Vícebojařský trénink mi moc neseděl a chtěl jsem se vrátit k překážkám. Poptal jsem se u Dály, jak trénují oni, a to co jsem se dozvěděl, se mi líbilo, “ prozradil motivy své volby šestadvacetiletý atlet Dukly.

A zatím je spokojený. „Neděláme tolik technik, vše má rychlý spád a já mám pocit dobře vykonané práce,“ říká navrátilec ke stodesítce s překážkami, který si s obnovenou sebedůvěrou klade smělé cíle po nadcházející sezonu. „Chci se dostat na HMS a neskončit jenom u limitu, ale udělat si i osobák. Sám jsem zvědavý, jak to půjde, poslední rok jsem  překážkám velký důraz nedával, a jak se teď zase specializuju, cítím, jak zrychluju,“ říká Sajdok a na dálku děkuje svému klubu, že ho podržel i přesto, že neměl vloni výsledky. „Chtěl bych to Dukle vrátit a útočit na její rekordy. To je pro mě velká motivace,“ vyznává se Sajdok.

Velkou chuť do tréninku má na začátku přípravy i největší hvězda skupiny Roman Šebrle. Legendě světového víceboje, které bude ve čtvrtek 35 let, poslední dvě sezony příliš nevyšly, a proto Šebrle přehodnotil i systém přípravy, kdy si dávky ordinoval sám za pomoci tréninkových deníků z dřívějších dob a s Kupkou spíše jen konzultoval. „Zkonil jsem konec přípravy, kdy jsem udělal malý objem a taky mi nevyhovovalo, jak jsem pořád musel myslet na to, co jak upravit podle aktuální situace. Takže teď dám plně na trenéra a co řekne, dělám. Aspoň je za mě odpovědný někdo jiný,“ směje se Šebrle, který si také znovu zvyká, jak že se trénuje ve skupině, kde jsou navíc všichni výrazně mladší. „Vnímám to pozitivně. Skupina je pro mě motivací, párkrát se mi teď stalo, že jsem už nemohl a přesto se žvejknul, což bych sám asi neudělal.“

Do Potchefstroomu se vrací po dvou letech po loňském experimentu s přímořským Stellenboschem. Že by udělali špatnou zkušenost? Pravda je jinde a velmi prozaická. “Bylo to tam skvělé, ale o dost dražší, takhle je to lepší pro kluky ve skupině a ani já nemám vzhledem k výsledkům této sezony zrovna moc peněz na přípravu,“ zdůvodňuje Šebrle návrat do dřívějších kolejí. Strádat však bude těžko, vždyť i v Potchefstroomu se dá hrát golf, což je Šebrleho záliba tak veliká, že dokonce vážně uvažuje o nominaci v tomto sportu na některé z příštích olympijských her.

Kupkovci nejsou prvními, kteří vyrážejí za teplem, na místě v Potchestroomu je už třeba překážkářka Zuzana Hejnová s trenérkou Martinou Blažkovou. V pátek odlétá via Lanzarote tyčkařská skupina Boleslava Patery a o týden později je bude následovat další velká skupina reprezentantů, kde bude i česká Atletka roku 2009 Barbora Špotáková. 

Adam Pražák

Vytisknout