přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2003, 15:29

Šebrle a Dvořák nejlepšími Čechy na halovém MS

Největšími oporami české reprezentace na včera skončeném MS v hale v Birminghamu se stali vícebojaři.

Bronz Romana Šebrleho i páté místo Tomáše Dvořáka z dvoudenního závodu v semiboji předčily výsledky všech ostatních českých atletů v National Indoor Areně. Nejúspěšnější český reprezentant Roman Šebrle je se ziskem bronzové medaile rozhodně spokojen. „Už v prvních dvou disciplínách mi bylo jasné, že to na zlato nebude,“ říká Šebrle, který byl ještě před několika týdny v roli největšího favorita birminghamského sedmiboje.

Poté však do jeho přípravy vstoupila zrádná chřipka, která úplně změnila plány pro halové MS. „Ještě v týdnu před šampionátem mě trenér Kupka přemlouval, abych Birminghamu nelétal,“ naznačuje Šebrle vážnější následky svého onemocnění. Do závodu v Birminghamu obhájce titulu halového mistra světa nakonec nastoupil a doslova v něm vydřel bronzovou medaili. Je to jedna z mých nejcennějších medailí," prohlásil Šebrle, „vůbec na tenhle šampionát budu hodně vzpomínat. Od začátku do konce to byl zajímavý závod.“ Šebrle přitom musel bronz vybojovat až v závěrečném běhu na 1000 m, když po předposlední disciplíně figuroval na čtvrtém místě. Na třetího Magnussona ztrácel čtyři body, tedy zhruba čtyři desetiny vteřiny na kilometru. V samotném běhu se Islanďan Šebrleho dlouho držel, ale v posledním okruhu mu český borec nedal šanci. „Pomohla mi světelná tabule, na které jsem viděl, o kolik je Magnusson za mnou,“ popisuje závěrečné metry Šebrle. Nejhorší chvíle prožíval český vícebojař v šesté disciplíně, totiž skoku o tyči. Po překonání základu 460 cm dvakrát shodil 470 cm, a tak měl nůž na krku. „Byly to obrovský nervy,“ přiznává Šebrle, „hlavou se mi honilo všechno možný, ale především jsem si říkal, že to skočit prostě musím.“ Před třetím pokusem na 470 zvažoval, zda skákat opět s tvrdou tyčí, nebo použít tyč měkčí. Nakonec Šebrle dal na radu svého trenéra Dalibora Kupky, který se přikláněl k první variantě. Po všech problémech se Šebrle nakonec s tyčkařským sektorem rozloučil v osobním rekordu 500 cm. Birminghamský sedmiboj Roman Šebrle hodnotí jako přínosný do dalších závodů: „Určitě jsem nenastupoval jako jasný kandidát zlaté medaile, ale všechno jsem si musel poctivě vybojovat. Závodil jsem líp, než jsem v dané situaci čekal.“

Tomáš Dvořák se na halovém MS v závěrečném běhu na 1000 vypjal k obdivuhodnému výkonu a v závodě vítězil. V celkovém hodnocení sedmiboje tak udržel náskok na dotírajícího Francouze Hernuho, a dokonce vymazal náskok dosud pátého Rusa Pogorelova. „Na halovém mistrovství světa už jsem jednou měl podobný závěr. Bylo to před osmi lety v Barceloně, ale tam mně šlo o medaili,“ vzpomíná Dvořák. Se svým vystoupením v Birminghamu je evropský rekordman vcelku spokojen: „V Birminghamu jsem svým způsobem nic nepokazil. 6000 bodů je vzhledem k průběhu závodu slušný výsledek.“ Zároveň ale připouští, že pátá pozice pro něho rozhodně není úspěchem, a tak se snaží najít příčiny: „Letos jsem startoval v Tallinu a v Birminghamu. Oba to byly takové mdlé závody. Bude to teď na delší rozebírání, proč ta halová sezona tak dopadla.“ V žertu Dvořák dodává ke svému vystoupení v Birminghamu: „Mrzí mě dvě věci – že mě porazily ženský na překážkách a ve skoku o tyči,“ srovnává Dvořák své výkony v Birminghamu s vítězkami zmíněných disciplín, Gail Deversovou a Světlanou Feofanovovou.

Tomáš Klement

Vytisknout