Šebrle a Bába v anketě zopakovali "svá" letošní umístění

sobota 18. prosince 2004
Olympijský šampion v desetiboji Roman Šebrle se stal nejlepším sportovcem České republiky pro rok 2004, třetí muž olympijského finále výškařů Jaroslav Bába dosáhl v nejprestižnější domácí sportovní anketě Sportovec roku na bronzový stupínek.

Jediný český olympijský vítěz z Atén měl mít v anketě soupeře spíše z kolektivních sportů, vedle letní olympiády rok 2004 přinesl významné akce v podobě hokejového mistrovství světa konaného v České republice, Světového poháru v ledním hokeji s bronzovou tečkou pro ČR a fotbalového Eura, z něhož reprezentanti Česka přivezli bronzové medaile. Do elitní desítky pořadí ankety se také protlačili hned tři fotbalisté, loňský vítěz Sportovce roku a kapitán bronzového týmu Pavel Nedvěd, nejlepší střelec Eura Milan Baroš a brankářská opora londýnské Chelsea Petr Čech. Lední hokej mezi desítkou nominovaných zastupoval Jaromír Jágr.

Přes všechny úspěchy českých fotbalistů a hokejistů však o letošním prvenství Romana Šebrleho nemohlo být pochyb. Čerstvý třicátník se po celou atletickou sezonu držel na postu světové vícebojařské jedničky a ze žádného závodu neodešel poražen. Zmíněnému olympijskému zlatu předcházel triumf na mistrovství světa v halovém sedmiboji v novém evropském rekordu, vítězné desetiboje v Götzisu, Aténách a Talence mu vynesly titul v prestižní Grand Prix desetibojařů. Svěřenec Dalibora Kupky byl před čtyřmi týdny již potřetí za sebou korunován atletem roku České republiky. "Jestli to byla odměna za dobře odvedenou práci? Tou bylo vítězství na olympiádě," zamyslel se nad Šebrleho prvenstvím v anketě Kupka, "těší nás to, ale teď už jsme zase ve fázi, kdy přemýšlíme o jiných věcech."

V anketě Sportovec roku, na jejímž hlasování se podílely více než dvě stovky sportovních redaktorů a členů Klubu sportovních novinářů, Šebrle vyhrál poprvé. Za rok 2003 jako vicemistr světa obsadil čtvrtou pozici, ve dvou předchozích letech byl za titul mistra Evropy, respektive překonání světového rekordu oceněn druhým místem, v roce 2000 se stříbrný muž olympijského desetiboje stal třetím nejlepším sportovcem ČR.

"Opravdu jsem nečekal, že tady dnes budu stát na třetím místě," divil se na pódiu sálu pražského Hotelu Hilton třetí nejlepší sportovec roku Jaroslav Bába. Svěřenec Aleše Dudy se po loňském seznačním vstupu do absolutní světové špičky stal respektovanou výškařskou osobností. V halové sezoně pod střechou budapešťské Sportareny vybojoval světový bronz, výtečnou formu a své kvality dokázal prodat i na olympiádě v Aténách, kde získal rovněž bronzovou medaili. Bába za své umístění v anketě inkasoval 150 000 Kč na svou sportovní činnost. Roman Šebrle dnešní večer zbohatl o 250 000 korun.

Denisa Ščerbová obsadila v kategorii juniorů třetí příčku. Juniorskou mistryni světa ve skoku dalekém v anketě předčil druhý cyklista Kreuziger a nejlepší juniorka roku, střelkyně Lenka Hyková. Mezi legendy českého sportu byl zařazen tragicky zesnulý trenér zlatých hokejistů z OH v Naganu Ivan Hlinka. Cenu Emila Zátopka předala manželce slavného trenéra a hokejisty olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková. Sportovní fanoušci jako každý rok volili Sportovní hvězdu České televize. Největší přízni veřejnosti se momentálně těší Roman Šebrle, obdržel více než 29 000 hlasů.

Nejlepším sportovním kolektivem roku byl vyhlášen reprezentační tým fotbalistů České republiky, který na ME v Portugalsku získal bronzové medaile, hokejisté Česka skončili třetí. Mezi tradičně silné kolektivy se na druhé místo vklínila párová čtyřka veslařů ve složení Jirka, Hanák, Karas, Kopřiva, která si v olympijském závodě v Aténách dojela pro stříbrný úspěch.

V hlasování ankety Sportovec roku 2004 se objevilo celkem 64 jednotlivců a 16 kolektivů. Z atletických zástupců se prosadily na osmnácté místo diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová, dvacátou pozici obsadila oštěpařka Nikola Brejchová. Obě vrhačky na OH v Aténách stanuly těsně pod stupni vítězů na čtvrtých místech.

Sportovec roku ČR 2004:
1. Roman Šebrle (atletika) 2056, 2. Milan Baroš (fotbal) 1355, 3. Jaroslav Bába (atletika) 1268, 4. Pavel Nedvěd (fotbal) 1263, 5. Lenka Šmídová (jachting) 1215, 6. Jaromír Jágr (lední hokej) 1077, 7. Kateřina Neumannová (lyžování) 1020, 8. Petr Čech (fotbal) 906, 9. Libor Capalini (moderní pětiboj) 778, 10. Lenka Hyková (sportovní střelba) 651
další pořadí: 11. Kůrková (střelba), 12. Štěpánek - Volf (vodní slalom), 13. Novák (tenis), 14. Welsch (basketbal), 15. Kubina (hokej), 16. Vodičková (basketbal), 17. Hlaváčková (plavání), 18. Cechlová-Pospíšilová (atletika), 19. Berdych (tenis), 20.–21. Brejchová (atletika) a Hejduk (hokej) atd.

Sportovní kolektiv roku:
1. fotbalisté ČR 668, 2. veslaři - párová čtyřka Jirka-Hanák-Karas-Kopřiva 349, 3. hokejisté ČR 308
další pořadí: 4. basketbalistky ČR, 5. florbalisté ČR, 6. fotbalisté Baníku Ostrava, 7. nohejbalisté ČR (dvojice), 8. hokejisté Zlína