přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. března 2011, 17:40

Schindlerová pojede do Tegu, Pelantové se Korea přiblížila

Prvním jistým jménem pro „venkovní vrchol“ je již čtvrtou sezonu v řadě chodkyně Zuzana Schindlerová. V Luganu se dařilo i její kolegyni Lucii Pelantové, ta však musí svůj limit ještě potvrdit.

Jedna sportovní poučka říká, že se nemá měnit, co funguje. Drží se jí i Zuzana Schindlerová, která už počtvrté za sebou úspěšně zaútočila na nominační kritérium při Ceně Lugana konané na jihu Švýcarska také jako Memoriál Maria Albisettiho. „Zážitek z olympijské sezony byl opravdu silný a s každým rokem je můj vztah k Luganu čím dál tím vřelejší,“ vyznala se svěřenkyně Ivo Pitáka, která se tu poprvé před třemi lety kvalifikovala na vrcholnou akci a hned na OH do Pekingu. V následujících letech pak vytvořila úspěšnou šňůru, která neskončila ani tuto neděli.


Schindlerová stačila také získat stříbro na ME do 23 let předloni v Kaunasu - foto: I. Piták

„Mám raději delší okruhy a tady se chodí na kilometrové promenádě podél jezera tam a zpět, atmosféra je tu úžasná a nevím, jak to dělají, ale vždy je tu krásné počasí,“ pochvaluje si Schindlerová, ačkoli připouští, že zrovna letos trochu foukalo. Ani vítr jí ovšem nezabránil ve vylepšení dva roky starého osobního rekordu o 16 vteřin na 1:32:10, čímž překonala „A limit IAAF“ o minutu a dvacet vteřin. Svůj předešlý nejlepší výkon zašla – kde jinde než – v Luganu, čímž se v roce 2009 nominovala na mistrovství světa. Z Berlína se datuje její dosavadní druhý nejlepší výsledek na vrcholné akci, 19. místo, na chodci ceněném Světovém poháru byla před rokem v Chihuahue ještě o dvě příčky výš. Oboje může vylepšit na letošním světovém šampionát do Tegu.

„Před startem (ve Švýcarsku) jsem byla vystresovaná, od loňského května jsem nedokončila závod. O to větší z toho mám radost,“ přiznala 23letá chodkyně, která se pro nemoc musela vzdát loni evropského šampionátu v Barceloně (kam se „pochopitelně“ nominovala opět díky Luganu). „Doufám, že rychlý čas předvedu i jinde,“ přeje si Schindlerová a věří, že ještě silnější konkurenci při mítinku IAAF v Sestu San Giovanni na prvního máje ji k tomu popožene. V Luganu stačil výkon Schindlerové na páté místo, zvítězila v rekordu mítinku 1:29:29 Číňanka Chung Liou, o více než minutu před Ruskou Sibilevovou a další reprezentantkou Říše středu Ni Kao.

Radost, i když ne stoprocentní, mohla mít ze svého výsledku také Lucie Pelantová, která uzavírala nejlepší desítku chodkyň. Především však splnila časem 1:33:52 – minutu od osobního rekordu – mírnější „limit ČAS“ pro Tegu (1 hodiny 34 minut). K úplné spokojenosti a potvrzení účasti na MS potřebuje svěřenkyně Jiřího Malysy předvést do uzávěrky nominačního období, tedy do konce července, ještě alespoň jeden výkon lepší 1:38, tedy „B limitu IAAF“.
(Podrobnosti k nominačním kritériím jsou zde.)

Vysokou úroveň měl závod mužů, blýskl se zejména osmnáctiletý Čen Wang, držitel juniorského světového rekordu na deset kilometrů si s dvojnásobnou tratí poradil ve výkonu roku a rovněž nejrychlejším časem své věkové kategorie v historii 1:18:37. Stupně vítězů obsadili výhradně čínští chodci, když Ja-fej Čchu prohrál souboj o prvenství o pouhou vteřinu a Ting Čchen ztratil na čelo minutu.
Nejlepším českým zástupcem byl na 38. místě Karel Ketner, jenž pro tentokrát bez úspěchu usiloval o nominace na ME do Ostravy, k tomu by potřebovala ujít trať o tři minuty rychleji než luganských 1:33:11. V mládežnických kategoriích se blýskla dvojčata Drahotova, Anežka zvítězila v čase 48:58 o více než minutu před sestrou Eliškou.

Výsledky z Lugana najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout